Kunto-ohjelma läskille :D

Suunnittelin tässä viikko-ohjelmaa itselleni ja haluan mielipiteitä. Olen siis n. 171cm pitkä ja painan noin 88kg. Kunto-ohjelmaani sisältyisi viikossa 2 x spinning, 2 x kuntosali ja yksi päivä omaa valinnaista jumppaa tms. ja kaksi lepopäivää.. tippuskohan tuolla nyt mitään? olen niin kamalan negatiivinen sen suhteen että mitään tapahtuu vaikka yrittäisinkin..ja motivaatio hukassa asian suhteen..mutta jotain tehtävä.. :P
5326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kuntoilu on 100% laihduttamisesta ja toinen 100% tulee syömisestä. Kyllä tolla pitäis paino pudota, kun muistat katsoa, mitä laitat suuhun.

Äänestä
  • Siis kuntoilu on 100% ja sitten vielä .. hmm .. enemmänkin, että kuntoilu on 10% laihduttamisesta ja ruokavalio 90%. Kun on ruokavalio kunnossa, kuntoilu auttaa laihduttamisessa, mutta jos kuntoilee ja syö edelleen entisen mukaan, tuskin tulee yhtälailla tuloksia. Itse suosittelen kiloklubiin rekisteröitymistä, se on 100% ilmainen palvelu joka antaa syömisistä palautetta, samaten liikunnasta. Kiloklubin avulla olen viimein päässyt oikeasti painon pudotukseen kiinni kunnolla, ja saan toteutettua sitä terveellisesti.

    Liikuntamäärät kuulostavat muuten hyvältä, mutta ruokavalio on laitettava kuntoon. On hyvä liikkua monipuolisesti jotta tulee aerobista ja lihaskuntoa kohentavaa liikuntaa, sekä kevyempää liikkuvuusharjoittelua (venyttelyt, pilates yms.).

    Otsa kurtussa laihduttamisesta ei tule mitään, on parempi ajatella että kaikki pienetkin muutokset ovat askel parempaan ja voit siitä hyvästä jo kehua itseäsi. Äkkistartti saattaa johtaa vain kyllästymiseen ja väsymiseen jolloin vanhoihn tapoihin palaa nopeasti takaisin.

    Äänestä

älä mene nollasta sataan! Aloita pikkuhiljaa, jottet väsähtäisi. Liikunnan pitää olla mukavaa ja miellyttävää, jotta sitä jaksaisi tehdä pidempään, ei mitään pakkopullaa.
Eli tuolla kyllä tippuisi, mutta saattaisit väsähtää nopeasti. Pyri liikkumaan 1,5h päivässä, vaikka se olisikin vain hyötyliikuntaa. Käy vaikka 3 kertaa/vko lenkillä ja 2x salilla. Möyhemmin voit pidentää lenkkiä ja reipastaa tahtia, vaihtaa yhden lenkkikerran siihen spinningiin.
Muista, että ruokavalio on liikuntaa tärkeämpi!

Äänestä

Kyllähän tuo vaikuttaa ihan hyvältä, tosin en ole minkään sortin liikunnan ammattilainen...

Mutta jos laihtua haluaa, niin tärkeintä on puuttua siihen mitä ja miten syö! Millaisia ruokia ja kuinka isoja annoksia syöt? Paino putoaa helpommin ruokavaliota säätelemällä kuin liikkumalla! Laita siis lautaselle paljon kasviksia, syö tarpeeksi proteiinia ja rasvaa sekä vähennä hiilihydraatteja reilusti. Tuolla lähtee painoa, vaikka ei paljon liikkuisikaan!

Äänestä
  • En vaan ole sellanen ihminen joka jaksais tuijotella purkkien kylkiä ja miettiä jotain hiilihydraattijuttuja. Toki tiedän et paljon kasviksia ja kalaa, kanaa jne. nämä perus asiat mutta tuskimpa rupean mitään nuita proteiini-juttuja ja muita laskemaan tms. ei ole mun juttu. Kiitos vinkeistä kumminkin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neiti__86 kirjoitti:

Suunnittelin tässä viikko-ohjelmaa itselleni ja haluan mielipiteitä. Olen siis n. 171cm pitkä ja painan noin 88kg. Kunto-ohjelmaani sisältyisi viikossa 2 x spinning, 2 x kuntosali ja yksi päivä omaa valinnaista jumppaa tms. ja kaksi lepopäivää.. tippuskohan tuolla nyt mitään? olen niin kamalan negatiivinen sen suhteen että mitään tapahtuu vaikka yrittäisinkin..ja motivaatio hukassa asian suhteen..mutta jotain tehtävä.. :P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu