Meikäläisellä on ollut xantia jo vuosia ja nyt on sellaista "pikku vikaa" ilmaantunut. Kun en oikein tiedä noiden automerkkien perusvioista, niin saa suositella 1000-3500 e autoa, jotka täyttäisivät seuraavia juttuja (mielellään pienillä perusteluilla):
-ei ruosteisimmasta päästä
-ei "liikaa" tyyppivikoja
-yleensä toimintavarma/kestävä pitkäikäinen tekniikka
-huolto ei kalliimasta päästä
-sopii 4-henk. perheelle (5-ovinen;hatchback tai farmari)
-hintahaitari 1000-3500
-vm. 1998-
-ei ruosteisimmasta päästä
-ei "liikaa" tyyppivikoja
-yleensä toimintavarma/kestävä pitkäikäinen tekniikka
-huolto ei kalliimasta päästä
-sopii 4-henk. perheelle (5-ovinen;hatchback tai farmari)
-hintahaitari 1000-3500
-vm. 1998-
Vastaukset 18
Vanhimmat
siis oli aina, GM:n "suuruuden" aikana juuri 90-luvulla. Uudemmat eivät enää olleet "testivoittajia" tilalle tuli peugeot, muistatko, VOITTAJA...kaikui televisiosta.
sitten kyllä ihan yksilöitä. Parhaat löydät kuitenkin japsimerkeistä.
Paljonkohan esim. tuollaisella vm.1998- Nissan Primeran moottorilla voi ajaa ja miten kestävä muuten auto on?
Mutta jos sillä autolla on poljettu niin lyhentäähän ikää ites kuinka paljon..
Mä en tiedä itsekkään että miten syvällistä tarkistusta vaihtoautotarkistus pitää sisällään että tarkistaako ne puristuspaineet sylintereistä. Muut ihan perusasiat kyllä pitäs sisältyä että jos jakohihna on vaihtoajankohdassa niin siinä on yks asia missä pomppaa sitten. Että kaupanteon ehdoksi se että joko hintaa lasketaan sen huollon kustannusten verran tai myyjä itse ensin käyttää jakohihnahuollossa auton ja sitten teette kaupat. Auto ei ole lähelläkään normaalin hintainen jos tuo kohta ontuu huoltojen suhteen, auto ei edes kannata ostaa jos siinä on jakohihnanhuolto juuri ajankohtainen saatika kokonaan laiminlyöty tai ei ole todistetta siitä onko se huollettu, kun se asia on kunnossa niin sitten sen voi ostaa sen suhteen.
Hakuehdot: Henkilöauto, Mazda, Mercedes-Benz, Nissan, Opel, Toyota, Honda Accord, Farmari, Hinta 1000 € - 3500 €, katsastettu 2009-06:
http://www.nettiauto.com/listAdvSearchFindAgent.php?id=39039309&posted_by=&id_make=&tb=tmp_find_agent&PN[0]=adv_search&PL[0]=advSearch.php?qs=Y?id=39039309@tb=tmp_find_agent&id_model=
Siitä xanttiasta et saa sitten mitään enää ellei jotain yksityistä saa siitä innostumaan jostain syystä, mukava niin kai mutta sitten kun pitää vaihtaa autoa tulee exstra tappioita vielä, ei kovin kivaa mielestäni mutta keillä on varaa niin on varaa..
Valkkaa noista tai muista ja sitten kun se helmi on löytynyt niin lähde siitä tarkemmin hieromaan ja jos edelleen vaikuttaa että tässä se on niin suosittelen vielä kuntotarkistuksen teettämistä mutta jos se on hiljattain katsastettu ja osaa tunnistaa auton kunnon itse niin ei kun ostamaan.
Nissan jostakin syystä tiputtaa hintansa käytettynä nopeasti. Itse olen ajellut 97-mallin Almeralla iänkaiken ja paljon. Mitään normaalista poikkeavaa ei ole tarvinnut uusia. Itse tosin maksoin 6 tuhatta mutta sen jälkeen on 200 tkm rullattu. Hain juuri Almeraa ja kaikki tarjokkaat olivat hyvässä kuosissa myös pelleiltänsä. Tätä voisin suositella jos perusauto riittää. Valinnanvaraa on runsaasti.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8256782
http://www.nettiauto.com/citroen/xantia/2341532
http://www.nettiauto.com/citroen/xantia/2470412
Nämä ovat ainakin diesel-moottorilla kestäviä, miksei bensakin:
http://www.nettiauto.com/seat/cordoba/2453485
Ja tästä hyvä ford:
http://www.nettiauto.com/ford/focus/2609092
Tosin citikoissa on paljon perusvikoja, joista aina jauhetaan.
Seatista tiedän, että ne ovat diesel-koneella luotettavia, mutta muuten kai huonompia, kuin volkkari ja skodat vaikka muut toista väittävät.
Fordin ajo-ominaisuuksia on kehuttu, mutta nekin kehut jäivät puuttellisesta ruostesuojauksesta johtuneiden mätäongelmien varjoon. Katso ovet ja luukut!!! ne tosin vaihdetaan takuuseen, mikäli auto on huollettu säännöllisesti.
Määrittelemääsi hintahaarukkaan ei ikävä kyllä mahdu kuin juuri noita aliarvostettuja autoja. Nämä autot eivät pakosti ole kuitenkaan huonoja.
Siis onko se 4 henkeä = 4 aikuista vai onko lapsiakin.
Voiko oikeasti kukaan suositella 1000-3500 euron autoa lasten kuljettamiseen.
Ja kyllä ymmärrän että raha voi olla tiukassa näinä aikoina mutta silti.......??
Jos nykyiseen autoon on "pikku vikaa" ilmaantunut niin mitä odotat tonnin vaihdokilta?
Tämän halvemmalla et saa mistään. Se myös täyttää kaikki kriteerisi.
http://www.nettiauto.com/2671756
onko siinä jotakin vikaa?
Luuletko että kallis on aina hyvä ja halpa on aina huono? Jos luulet, niin silloin maksat aina kaikesta liikaa.
ehdottomasti japanilainen. Nissaneja katselisin, kun niissä hinta hieman alempi kuin Toyotassa ja taatusti saman tasoinen.
eurooppalaisia autoja saat tuolla rahalla jo tältä vuosituhannelta.
http://www.nettiauto.com/citroen/xsara/2688838
hoooooohhoooooohooohhoooooohhooooooo
http://www.nettiauto.com/peugeot/206/2693743
Osta Hyundai:
http://www.autoblog.com/2009/04/08/new-york-checking-out-the-hyundai-equus-in-person/