Miksette katso Tangomarkkinoita?

Miksi ette ole Seinäjoella?

Kummasta tanssista pidätte enemmän: tangosta vaiko tanko-sellaisesta?
28879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Mut kyllä mä katson. Tuo Maunuksela taitaa voittaa, hyvä esiintyjä.

Tykkään enemmän tangosta kuin tankosta. Enemmän tyyliä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Onko se hyvä laulaja? En ole vielä itse kuullut.

    Äänestä

  • ei voi muuta sanoa, kuin siksi, että evvvk.

    Äänestä

  • Ob Server kirjoitti:

    ei voi muuta sanoa, kuin siksi, että evvvk.

    sanoa edes sitäkään?

    Äänestä

  • UPDATE_6870492 kirjoitti:

    Onko se hyvä laulaja? En ole vielä itse kuullut.

    Mutta saako hän yleisön syttymään? Vaikea sanoa.

    Äänestä

  • Serpico kirjoitti:

    sanoa edes sitäkään?

    tosi, vedän takaisin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Serpico kirjoitti:

    Mutta saako hän yleisön syttymään? Vaikea sanoa.

    vielä kaiken lisäksi. Se voi kyllä olla joidenkin mielestä miinuskin :\

    Äänestä

  • Aloittaja

    kuin voittikin. Täytyypä mennä youtubeen.

    Äänestä

.

ei ole koskaan tullut mitään viboja kyseisestä musiikkisuuntauksesta

Äänestä

Ei kiinnosta jäykkä ja teennäinen suomalainen tango. ;P
Toista olis esim intohimoinen argentiinalainen tango.....

Ja tanko-tanssi hakkaa KAIKKI tangot kansallisuudesta riippumatta 100-0! ;)

Äänestä
  • Musta oli hienoja ne rockbiiseistä tehdyt tangosovitukset. Orkesteri heitti kyllä parhaansa mukaan piazzollaa väliin.

    Äänestä

  • Serpico kirjoitti:

    Musta oli hienoja ne rockbiiseistä tehdyt tangosovitukset. Orkesteri heitti kyllä parhaansa mukaan piazzollaa väliin.

    ..töissä eräillä tangomarkkinoilla...

    Pääasiassa kännisiä rähiseviä keski-ikäisiä, joilla on se parasta ennen pvm jo umpeutunut. Naurettavaa ja mautonta meininkiä alusta loppuun...puhumattakaan kaikista niistä manne-paskoista joita siellä pyörii...

    En ymmärrä miks kukaan menis sinne vapaehtoisesti tai katsois sitä..?!

    Äänestä

Kaikenlaisia itsestäänselvyyksiä sitä miehiltä kysytäänkin.

Äänestä

sen verran, että kuulin kaikilta kuudelta edes yhden kappaleen ja totesin, että paras voitti.

Niin iso fani en ole, että lähtisin Seinäjoelle tätä katsomaan, en käynyt tänä vuonna edes oman kylän festareiden ilmaiskonserteissa.

Äänestä

ei sitten maltettu muksujen kanssa pysähtyä vaan tultiin kotiin asti. En ehtinyt nähdä finaalia. - Perjantain semifinaalit katsoin ja kyllä tää nuori Amadeus oli ihan omaa luokkaansa. - Viime vuosina en oo kovin seurannut Tangomarkkinoita, mut tanssina tango todellakin viehättää enemmän kuin tanko-sellainen.

Äänestä
  • Aloittaja

    hulmuavia kukkamekkoja ja lakeerikenkiä?:)

    Muhun kanssa iskee enempi toi tango.

    Äänestä

  • UPDATE_6870492 kirjoitti:

    hulmuavia kukkamekkoja ja lakeerikenkiä?:)

    Muhun kanssa iskee enempi toi tango.

    sen verran kaukaa kuitenkin ajettiin ettei ihan Tangokadun läheltä, mutta olihan siellä muuten tien täydeltä porukkaa. - Joo, kyllä kerran kesässä (vähintään) täytyis lavalla käydä, mutta vielä en oo kerinny, vaikka hyviä yrityksiä on ollut jo parikin :)

    Äänestä

.
Mä boikotoin niitä kisoja. Joskus ammoin muinoin rupes korpeen, kun ne muuttui joksikin teinien tissikisoiksi. Nyt kyllä näytti kuvien perusteella siellä olleen vanhempaakin väkeä mutta ei nyt vaan kiinnostanut. Joku teini sen näkyi sitten voittavan.

Jostain kumman syystä katson, että tangon tulkistsijalla pitää olla ikää ja elämänkokemusta voidakseen kunnolla tulkita tangoa. C-kupin tissit ja loistava laulutekniikka ei riitä mun makuuni.
.

Äänestä
  • Aloittaja

    toi Lundberg ei laula kuitenkaan romaaniaksentilla.

    Äänestä

Ja selevinpäin oltiin siellä molemmat. Olihan siel populaa ja kännisiä. Jos osaisin tangoa niin siitä pitäisin enemmän, mutku en osaa niin täytyy tyytyä tanko sellaiseen. :)

Äänestä

kaunis tyttöystävä Amadeuksella muuten:)

Äänestä

En ole vuosiin katsonut, tuleeko ne joka vuosi? Tangon kuuluu olla argentiinalaista. Nää Suomen tangomarkkinat ovat niin falskeja, kun kaksikymppiset nuoret pukeutuvat mirriin ja korkkareihin, vanhentavaan meikkiin ja yrittävät tulkita kokemuksen syvällä rintaäänellä.

Romanit ovat tosin elementissään tässä kisassa ja heille se sopiikin muita paremmin:) Nytkin taisi joku Lundbergi voittaa;)

Äänestä
  • Nyt olen oppinut pitämään myös suomalaisesta tangosta, ja olen sitä mieltä, että se on hieno laji. Ehkä se vaati sen että sain kuulla argentiinalaista näkemystä asiasta. Mua joskus vähän hymyilyttää kun kahden maan tangoja tyypitellään: dramaattinen argentiinalainen ja tylsä suomalainen. Minun korvaan suomalainen tango on rytmikkäämpää, onhan se oikeastaan tangon ja marssin sekamuoto. Taas moni argentiinalainen tango on todella laahaava (sitä taidetaan sanoa haaveilevaksi tyyliksi). Sitäkään en oikein enää ymmärrä mitä ihmeellistä Carlos Gardelissa on. Kun kuuntelee Gardelia ja Eino Gröniä, niin ihan sama kumpaa...

    Tangomarkkinoita en ole koskaan katsonut loppuun ennen tätä vuotta. En osaa sanoa menneistä, mutta nyt kun katsoin ja kuuntelin, niin monet noista tangoista eivät olleet sillä tavalla perinteisiä suomalaisia, että niitä olisi helppo tanssia. Eli ehkä siis jonkinlaista taiteellista intohimoa on havaittavissa tangoporukassa ;)

    Äänestä

  • Serpico kirjoitti:

    Nyt olen oppinut pitämään myös suomalaisesta tangosta, ja olen sitä mieltä, että se on hieno laji. Ehkä se vaati sen että sain kuulla argentiinalaista näkemystä asiasta. Mua joskus vähän hymyilyttää kun kahden maan tangoja tyypitellään: dramaattinen argentiinalainen ja tylsä suomalainen. Minun korvaan suomalainen tango on rytmikkäämpää, onhan se oikeastaan tangon ja marssin sekamuoto. Taas moni argentiinalainen tango on todella laahaava (sitä taidetaan sanoa haaveilevaksi tyyliksi). Sitäkään en oikein enää ymmärrä mitä ihmeellistä Carlos Gardelissa on. Kun kuuntelee Gardelia ja Eino Gröniä, niin ihan sama kumpaa...

    Tangomarkkinoita en ole koskaan katsonut loppuun ennen tätä vuotta. En osaa sanoa menneistä, mutta nyt kun katsoin ja kuuntelin, niin monet noista tangoista eivät olleet sillä tavalla perinteisiä suomalaisia, että niitä olisi helppo tanssia. Eli ehkä siis jonkinlaista taiteellista intohimoa on havaittavissa tangoporukassa ;)

    että sulla on laajempi tangotietämys.

    Mua on vain Tangomarkkinoissa, siinä kokonaisuudessa häirinnyt se teennäisyys ja epäaitous, epäuskottavuus. Ne on nimensä mukaisesti olleet jotenkin liian "markkinat".Tosin vaikea sanoa kun en ole vuosiin seurannut kuin lehtien lööpeistä asiaa, jos sitäkään. Tänä vuonna siellä kuulemma oli muutama vanhempikin tulkitsija, joten ehkä sitten parempaan suuntaan menossa, kuten mainostit.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ne joka vuosi tule.

    Mun mielestä ne taas on hyvät skabat. Näin suomessa, suomalaiseen tyyliin. Musta on hienoa, että nuoret löytävät valtavirrasta poikkeavaa nuorisomusiikkia, tanssin jne.

    Mä en taas oikeen välitä "snobailusta" minkään taiteen saralla; että olisi yksi tapa yli muiden. Itse en henk.koht. pidä taasen niinkään Argentiinalaisen liian esittävästä tangoilusta.

    Mustalaisilla valitettavasti on monasti se yksi ja ainoa äänilaji ja tapa laulaa (ja puhua). Mutta tosiaan; äänenkäyttönsä on kuitenkin ehkä elävämpää kuin monella valkolaisella. Onneksi Lundberg ehken hieman siitä (mustalaisäänen-väristä) on erottunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6870492 kirjoitti:

Miksi ette ole Seinäjoella?

Kummasta tanssista pidätte enemmän: tangosta vaiko tanko-sellaisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu