Sukututkimus?

Neuvoa?

Niin, mistä aloittaa sukututkimus?
Haluaisin tietää suvustani kaiken mitä irti vain saa.. Mistä kannattaisi aloittaa? Kysyn siis teiltä, jotka olette moista tehneet? Onko se helppoa, onko se kannattanut ja miksi tutkitte?
Itseäni kiinnostaisi tietää, minkä nimisiä ihmisiä on kuuluneet sukuuni ja missä he ovat asuneet, mitä ovat tehneet ja missä heidän mahdolliset jälkeläisensä ovat..

5

1571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Blondie

      Itse olen etsinyt facebookista ja olen sieltä löytänyt muutaman joilta olen sitten kysellyt pikkuserkkujeni nimiä jne.
      Myös äidiltäni ja isältäni olen sukulaisista kysellyt ja kirjoittanust sitä mukaa ylös nimiä kuin niitä olen saanut. Isän puolelta tunnen serkut, sedät ja tädit, mutta pikkuserkkuja en niinkään. Äidin puolelta taas tiedän äidin serkkuja, tädit, sedän ja osan pikkserkuistani. Nyt aion kysyä mummoltani muista pikkuserkuista, jotta voin etsiä heidät ja tutustua. Kannattaa ensin kysyä mahdollisilta sukulaisilta ja jos ei auta niin kirjastoista katsomaan sukukirjoja tai kirkonkirjoista etsimään :)

    • kyselemällä

      vanhemmilta sukulaisiltasi tietoja ja kirjoittamalla ne muistiin. Nimet, syntymäaika ja -paikka, puoliso ja lapset ja tietysti mielenkiintoisia kertomuksia.
      Perinnönjaon yhteydessä tarvitaan sukuselvitys, eli sellaisia papereita löytyy joka suvusta. Voit itsekin tilata kirkkoherranvirastosta sukuselvityksen.
      Kun pääset ajassa taaksepäin 1800-luvulle, voit alkaa tutkia sukuasi kirkonkirjojen perusteella. Internetin Hiski-ohjelmasta löytyvät jo useimmat kirkonkirjat.

    • on...

      mahdollisuus osallistua sukututkimuskursseille, niin ilmoittaudu.
      Kirjallisuutta:
      Sukututkimus askel askeleelta (Suomen sukututkimusseura)
      Sukututkimuksen jatko-opas (Suomen sukututkimusseura)
      Sukututkimuksen käsikirja (Rauno Luttinen, Marjo Hyppönen)
      Käy kirjastosta etsimässä ko. kirjoja tai kaukolainaa jostain..
      Muitakin sukututkimusoppaita on olemassa.

      Pienetkin tiedonmuruset voivat johtaa suuremman kokonaisuuden jäljille.

    • tiira..

      kysellä läheisiltä kaikista esipolvista sitten vaikka netistä hakea niiden perustella.

      Kirkkoherran virastot.hautausmaat...mulla oli onneksi tietoa myös isoiso-iso vanhemmista laittettu perheraamattuun..siitä löytyi hiskistä jatkoja..Nyt on auki 4 kansiota.. ja sukuhakuriforumilta kysyin, sain yhdeyden sukulaisiini ne auttoi myös paljon.Kaikki keinot sallittu myös facesta voi kysyä mistä oot jne:-)jos törmää samaan sukunimen omaavaan ihmiseen.

    • se.justse

      www.tsl-helsinki.fi järjestää sukututkimus kursseja joissa opetetaan vaikka mitä asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      63
      4885
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      128
      3497
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      48
      3104
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2247
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      448
      1921
    6. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1578
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1347
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      63
      1271
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1097
    10. 47
      1042
    Aihe