http://www.kaleva.fi/plus/juttu804906_page0.htm#kommentit
"käytettyjen autojen tuonti on koko ajan pienentynyt"
MITÄ SANOO TULLIN TILASTO?
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/autoverotus/tilastotietoa/tiedostot/Autoverotilastot1.pdf
Juuri niin. Kesäkuussa -09 käytettyjä tuotiin noin 10% ENEMMÄN kuin kesäkuussa -08.
Siis. Ostaisitko tuollaiselta tyypiltä käytetyn auton?
"käytettyjen autojen tuonti on koko ajan pienentynyt"
MITÄ SANOO TULLIN TILASTO?
http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/autoverotus/tilastotietoa/tiedostot/Autoverotilastot1.pdf
Juuri niin. Kesäkuussa -09 käytettyjä tuotiin noin 10% ENEMMÄN kuin kesäkuussa -08.
Siis. Ostaisitko tuollaiselta tyypiltä käytetyn auton?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihmeellistä tuossa viestiketjussa on se, että tuontiautoilijat väittävät EDELLEEN vastoin parempaa tietoa, etteivät tuontiautot saa suolakylpyjä!
Saksassa käytetään 2-3 kertaa enemmän tiesuolaa kuin Suomessa, Ruotsissa suolataaj jne. Lähes kaikissa euroopan maissa käytetään tiesuolaa!!
Juuri kävin ruostesuojauttamassa vuosimallin 1993 mersun Finikor-nimisessä yrityksessä. 30 vuotta alalla ollut asiantuntija ylisti auton kuntoa. Kaikki alustan osat ruosteettomia. Niin. Kyseessä on tuontiauto.
Tuon vuosimallin jälkeen mersun pellit taitaa ruostua jo Saksassakin.
Se on selvää, että jos Saksassa sataa lunta ja on pakkasta, suolaa täytyy käyttää ja rutkasti. Vaihtelee paljon alueesta ja talvesta riippuen.
Autollasi oli ajettu 66.456 km kun ostit sen. Entinen ja ainoa omistaja (Hans) oli 72 vuotias autoinsinööri, joka oli ajellut autolla ainoastaan elokuussa, kesäloma-ajoa, kun muuten oli käytössä työsuhdeauto.
Autoa pidetty lämpimässä autotallissa 12 kk/vuosi. Huollot tehty paikallisessa Mercedes merkkiliikkeessä, missä Hans oli ollut työnjohtajana 50 vuotta.
Ja Joulupukki asuu tällä hetkellä Espoossa!
Eli mistä arvasit?
Kuolinpesän auto, aukoton mesen huoltokirja (tarkistettu mesen huoltamolla) Mittarissa oli rapiat 90 tuhatta kun ostin.
Mahtaa sua itkupilli räkänokka vi*tuttaa sun suola-ammees ainoa huoltoleima on: suolattu.
Kuulun niihin "räkänokkiin", jotka vaihtavat n. 2 vuoden välein uusiin autoihin, joten kyllähän auto takuuaikansa kestää huoletta.
Että 10 vuotta saksassa asuneena voin kertoa että alueittain suolan käyttö vaihtelee todella paljon.Samaten suola on eri tyyppiä kun Suomessa käytettävä.
Mustan ja valkoisen välissä on myös haarmaan sävyjä.....
Jos kaikki olis niin kuin sinä, kuka sun vanhan corollan ottais vaihdossa?
Suomeen tuodaan pääsääntöisesti kaikki maanteiden suolaukseen käytettävä "suola". Noin puolet Saksasta. Mitenköhän merimatka muuttaa saksalaista suolaa, vai lisätäänkö siihen täällä Suomessa jokin ihan oma lisäaine?
Saksassa suolaa käytetään eniten etelässä ja pohjoisessa, keski-Saksassa harvemmin. Mutta ei tämä mitään, sillä kaikki Suomeen tuotavat käytetyt autot ovat olleet käytössä juuri keski-Saksassa, eikä niillä missään tapauksessa ole koskaan ajettu suolatuilla teillä.
Se todellinen ero suolan vaikutuksesta tulee siinä, että Saksassa suolaa käytetään hyvin lyhyen ajan, mutta erittäin runsaasti, Suomessa taas voidaan sanoa suolaa käytettävän "vähän", mutta pääsääntöisesti 5 kk vuodesta.