Onko vertailevia kokemuksia näistä kahdesta Nissanin mallista toisiinsa nähden, etenkin maantieajon melutasosta, ja jousituksen nypytyksestä ?
Kokeilin NP300:sta, ja oli se kyllä meleko karkeaa meininkiä. Vehkeessä oli farmikate päällä, oliskohan hiljaisempi matalalla katteella ?
Sinänsä NP300 liikkui ihan liukkaasti tyhjänä, ja olin positiivisesti yllättynyt "ketteryydestä", odotin paljon jäykempää kulmien kiertoa. Ohjaus tosin tuntui vähän liiankin herkältä minun makuuni.
Toinen juttu tuosta jousituksesta, olisko järkee pistää 250 kg rautalevyjä lavan pohjalle jousituksen esikuormaksi ? Kulutushan siinä vähä nousee eli sikäli tyhmää.
Ei kukaan osaa Suomessa virittää kevyempää lehtijousipakkaa, jos ei satu tarviimaan esim. 500 kg kantavuutta ? Olisko "laillinen" teko ?
Nissan Navara vs. NP300
3
2577
Vastaukset
- hmmm...
Jos paljon ajat tyhjänä, niin harkitse vaikka Mitsun L200:n comfort jousitettua mallia, siinä on nimenomaan tuota varten pehmennetty jousitus. Mutta se on niille, jotka eivät aja aina täydellä kuormalla. Kuluttaakin vähempi, jo ilman lisäpainoakin.
- Ropalis
Np300 on tarkoitettu ennemminkin pelkäksi työkaluksi kuin yleisautoksi joten jos on pitkän matkan ajoa niin silloin navara on parempi. Ja liikkuu vielä liukkaammin 170 hv koneella mitä np 130 hp koneella ;) Mutta kokeilemallahan sekin asia selviää.
- Ex King Cab
Ropalis kirjoitti:
Np300 on tarkoitettu ennemminkin pelkäksi työkaluksi kuin yleisautoksi joten jos on pitkän matkan ajoa niin silloin navara on parempi. Ja liikkuu vielä liukkaammin 170 hv koneella mitä np 130 hp koneella ;) Mutta kokeilemallahan sekin asia selviää.
Pehmenee melko paljon vuosien myötä. Omistin D22 Nisun, jolla ajoin 180tkm. Jousitus oli melkoisen paljon pehmeämpi kuin uudessa, jolla kävin koeajolla. Samansuuntaisia kokemuksia myös nykyisestä Hiluxista, ajettu n 90tkm ja keväällä ajaessani vastaavalla uudella oli alusta huomattavasti jäykempi kuin "vanhassa". Autot ovat identtisiä, pl. ajettu kilometrimäärä.
Ja ajan pääasiassa hyvin pienillä kuormilla tai lava tyhjillään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1422633Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3601967- 401687
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii321546Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327927Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110918Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772