Nissan Navara vs. NP300

sormi nenässä

Onko vertailevia kokemuksia näistä kahdesta Nissanin mallista toisiinsa nähden, etenkin maantieajon melutasosta, ja jousituksen nypytyksestä ?

Kokeilin NP300:sta, ja oli se kyllä meleko karkeaa meininkiä. Vehkeessä oli farmikate päällä, oliskohan hiljaisempi matalalla katteella ?

Sinänsä NP300 liikkui ihan liukkaasti tyhjänä, ja olin positiivisesti yllättynyt "ketteryydestä", odotin paljon jäykempää kulmien kiertoa. Ohjaus tosin tuntui vähän liiankin herkältä minun makuuni.


Toinen juttu tuosta jousituksesta, olisko järkee pistää 250 kg rautalevyjä lavan pohjalle jousituksen esikuormaksi ? Kulutushan siinä vähä nousee eli sikäli tyhmää.

Ei kukaan osaa Suomessa virittää kevyempää lehtijousipakkaa, jos ei satu tarviimaan esim. 500 kg kantavuutta ? Olisko "laillinen" teko ?

3

2827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm...

      Jos paljon ajat tyhjänä, niin harkitse vaikka Mitsun L200:n comfort jousitettua mallia, siinä on nimenomaan tuota varten pehmennetty jousitus. Mutta se on niille, jotka eivät aja aina täydellä kuormalla. Kuluttaakin vähempi, jo ilman lisäpainoakin.

      • Ropalis

        Np300 on tarkoitettu ennemminkin pelkäksi työkaluksi kuin yleisautoksi joten jos on pitkän matkan ajoa niin silloin navara on parempi. Ja liikkuu vielä liukkaammin 170 hv koneella mitä np 130 hp koneella ;) Mutta kokeilemallahan sekin asia selviää.


      • Ex King Cab
        Ropalis kirjoitti:

        Np300 on tarkoitettu ennemminkin pelkäksi työkaluksi kuin yleisautoksi joten jos on pitkän matkan ajoa niin silloin navara on parempi. Ja liikkuu vielä liukkaammin 170 hv koneella mitä np 130 hp koneella ;) Mutta kokeilemallahan sekin asia selviää.

        Pehmenee melko paljon vuosien myötä. Omistin D22 Nisun, jolla ajoin 180tkm. Jousitus oli melkoisen paljon pehmeämpi kuin uudessa, jolla kävin koeajolla. Samansuuntaisia kokemuksia myös nykyisestä Hiluxista, ajettu n 90tkm ja keväällä ajaessani vastaavalla uudella oli alusta huomattavasti jäykempi kuin "vanhassa". Autot ovat identtisiä, pl. ajettu kilometrimäärä.
        Ja ajan pääasiassa hyvin pienillä kuormilla tai lava tyhjillään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      217
      18102
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3855
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      51
      2270
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      1572
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1543
    6. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      152
      1498
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      127
      1427
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1344
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe