Länsirannikolla pidetään suunnilleen samaan aikaan kahdet musiikkifestivaalit: Pori Jazz ja Rauma Blues.
Pori aloitti jo v. 1966 kunnianhimoisena tavoitteena tehdä jazz tunnetuksi Suomessa. Vähitellen on tavoitteesta tingitty, soul - ja rock-artistit ovat ovat olleet keulapaikalla jo kauan.
Ehkä sen ymmärtäisikin, jos painopiste siirtyisi souliin, gospeliin tai bluesiin, mustan musiikin tyylisuuntia nekin. Rockin kohdalla on jo kysymysmerkki - ehkä Steely Dan tai Santana vielä voidaan hyväksyä, mutta kun Pori Jazz markkinoi tänä vuonna tapahtumaa rockabillyartistin avulla niin voidaan sanoa, että tapahtuman alkuperäinen tavoite ja taiteellinen taso on ajettu alas. Rockabillyhän kumpuaa valkoisen rodun herruutta korostavasta ajattelutavasta ja monella aikuisikäisellä on vieläkin katkerat muistot 30 vuoden takaisesta kaupallisesta rockabillybuumista.
Rauma Blues on pienimuotoisempi tapahtuma eikä tuo suuria voittoja järjestäjille. Artistivalinnat sen sijaan ansaitsevat täydet pisteet, sillä Raumalla arvostetaan nimenomaan blues-artisteja ja he ovat esillä myös tapahtuman markkinoinnissa.
Aika erikoista, miten "juurimusiikin" arvo voidaan kahdella naapuripaikkakunnalla nähdä täysin eri tavalla.
Pori ja Rauma
3
419
Vastaukset
- musadiggari09
Kumma kun palstat täyttyvät Brian Setzeriä tavalla tai toisella haukkuvista kirjoituksista. Brian Setzer Orchestralla ei ole mitään tekemistä rockabillyn kanssa. Rockabilly perustuu mustien musaan yhtä lailla, osa diggareista oli tietysti aikoinaan melkoista junttiosastoa, mutta niinhän sitä rasistijengiä on paljon mm. norjalaisissa black metal artisteissakin. Brian Setzer ei ole koskaan ilmaissut missään rasistisia kommentteja.
- tuoppi
luulin, että Brian Setzer Orchestra on eri asia kuin Stray Cats ja rokkabilly. Erehdyin, Porissa koko konsertti oli lähes pelkkää ränttätänttää elikkäs rokkabillyä. Ymmärrän kyllä että isolla festivaalilla täytyy olla kassamangneetti jolla varmistetaan kannattavuus ja paikka suurten musiikkijuhlien kärjessä. Onneksi lauantain konsertissa kuultiin myös hyvää jatsia Roy Hargrove big bandin toimesta ja kolmen basistin show oli suorastaan huikea.
- HELV...
tuoppi kirjoitti:
luulin, että Brian Setzer Orchestra on eri asia kuin Stray Cats ja rokkabilly. Erehdyin, Porissa koko konsertti oli lähes pelkkää ränttätänttää elikkäs rokkabillyä. Ymmärrän kyllä että isolla festivaalilla täytyy olla kassamangneetti jolla varmistetaan kannattavuus ja paikka suurten musiikkijuhlien kärjessä. Onneksi lauantain konsertissa kuultiin myös hyvää jatsia Roy Hargrove big bandin toimesta ja kolmen basistin show oli suorastaan huikea.
Ne 3basistia oli niin oksettava näky että oli pakko lähteä muualle! Huh mitä sontaa! Loppuillasta kuultiin onneksi kunnon musiikkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1643110
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541809Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461764Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1571620- 761542
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3351433Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m771261The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201258- 1581082
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251065