VHH:lla kolesteroli laskee, joillakin nousee rajustikkin? Onko se yksilöstä kiinni? Itsellä ja parilla muulla kaverilla kolesterolit nousi (yhteistä oli se, että triglyt laskivat) . Onko todellakin syytä huoleen, jos kokonais on yli 7?!
Mistä johtuu
joillakin,joillakin ei..
17143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kolesteroli miksi laskea???????
Olen hämmästynyt!
Kolesteroli on tärkeä aine ihmiselle vai onko se ihmisen itsensä tuottama myrkky.
kolesterolista. Kieltäydyin lääkkeistä, oli hintavia. Ihmetteli miksi tapatan itseni liian nuorena. Kolesteroli kuulemma kerääntyy suonien seinämiin ja tukkeuttaa, jos muistan nyt oikein mitä hän sanoi. Suoraan sanottuna rupesi pelottamaan! Ja miksei.
En rahan menon takia vaan arvooppa....kolesteroli ei aiheuta mitään tautia.
Juttu on näin. Valtimon seinämä rikkoonttuu jostakin syystä. Siihen muodostuu paikkalappu kuin parempiikiin nuorisofarkkuihin. Se paikka-aine on LDL-kolesteroli. Jollei ropassa ole kolesterolia niin veri tulee tulee purkautumaan lihakseen hillittömästi!!!!
Niin teillä on näkemys vai vallan varma tieto kuinka se kolestoroli leviää verisuoniin......kerro ihmeessä se meille. Sitä ei yksikään patologi ole vielä todennut.
Nykyäänkin sanotaan, että pitää välttää rasvaisia maitotuotteita, ja RUNSAASTI HIILIHYDRAATTEJA! Koska tulee oikea keskitie... osa täällä VHH:n kannattajistakin väittää, ettei ole mitään merkitystä koko kolesterolista, toiset taas pitää 5:ttä ihanteellisena, tästäkin näkee sen, ettei henkilöillä itselläkkään ole varmaa tietoa.
Johtuu siitä että sivulla hilluu vastustajajoukko joka on sotkeutunut omaan ymmärtämättömyyteeenä ja niihin perustuviin mielettömiin väitöksiinsä kuin Summanen housuihinsa.
Sitä tietä monet aloittelijat laativat ikiomia versioitaan LCHF/VHH:sta.
Ota siitä sitten selvää mitä tapahtui ja miksi.
LCHF:n toiminta ja vaikutus mukaanluetttuna siirtymäilmiöt ovat hyvin tiedossa.
Tällä palstalla kirjoitetaan yllättävän usein ilmiöistä jotka eivät kuulu niihin.
Sinällänsä suurin osa niistä kirjoituksista on vastustaja pellejen laatimia.
terveisin
Sainhan minäkin VHH:ta koittaa. En ole vastustaja, enkä himokannattajakaan. Olen tätä palstaa jo aika kauan lukenut, jonka kerroin lääkärillekkin. Kysyin ainakin kahteen kertaan onko kolesteroli vaaratonta, vaiko vaarallista..... Ja ihan varmasti sanoi, että se huono (kumpiko sitten lienee LDL,HDL?) -sekä kokonaiskolesteroli ratkaisee kokonaisuuden. Kertoi, että ehdottomasti kokonaiskolesterolin tulisi olla alle 5:den. Väitti, että nämä keskustelijat eivät ole tosissaan, tai sitten vaan tietämättömiä. Olen kysynyt samaa muiltakin lääkäreiltä, vastaus oli sama. Enkä ole mikää kyseinen trollaattori, tai mikä nyt lieneekään...
"‘Tuloksemme olivat yhtäpitäviä aikaisempien tutkimustulosten kanssa, joiden mukaan kuolleisuus oli lisääntynyt matalan seerumin kolesterolin omaavilla vanhuksilla ja osoittavat pitkäaikaisen matalan kolesterolikonsentraation itse asiassa lisäävän kuolaman ristkiä. Mitä aikaisemmin potilaille ilmaantuu matalat kolesterolikonsentraatiot, sitä suurempi on kuoleman riski.' Lancet Aug 2001
Honolulussa siis selvisi että mitä matalampi oli LDL/kolesteroli taso, sitä suurempi oli riski kuolla - mihin tahansa, myös sepelvaltimotauteihin"
Osaat varmaan googlettaa sylttytehdas.
Entä Venäjä:
"Raportin pääkirjoittaja oli Shestov, Venäjän Lääketieteiden Akatemian Kokeellisen Lääketieteen Laitokselta, Pietarista. Tämän tutkimuksen tärkein johtopäätös oli seuraava:
‘Tulokset paljastivat tässä populaatiosa olevan merkittävän alajoukon, joka kärsi matalasta veren kolesterolitasosta, mutta jolla oli lisääntynyt, elämäntapoihin liittyvä sydänkuolemien riski.’ Russian Lipid Research Clinics Prevalence Follow-up Study Shestov
Venäjällä sepelvaltimotauteihin kuolemisen suurin riski oli niillä, joiden veren LDL/kolesteroli tasot olivat matalat. "
Riippuu kolesterolijakaumasta, ei kokonaiskolesterolista.
Miten nämä kolesterolit jakautuvat (mihin nyt jakautuvat) ja mitä niiden tehtävä on ihmisen kehossa.
Halkean uteliaisuudesta!
HDL, LDL, LDL:n partikkelijakauma, triglyt. Kun HDL:n suhde kokonaiskolesteroliin on suuri ja triglyt matalat, on myös LDL:n partikkelijakauma turvallinen ja sydänriski pieni.
Tuolta voi lukea lisää, lähdeviittein:
http://www.ravitsemusjaterveys.fi/rasva-kolesteroli/
lääkäritkin (jotka ovat olleet vuosikymmeniä ), kuten oma lääkärinikin. On juuri toisenlaisella linjalla....
Lääkäri on tanakka, ikuisella laihdutuskuurilla, kertoman mukaan hänelläkin korkea kolesteroli, kokonais 5,2. Uskokaa tai älkää, hän määräsi itsellekkin kolesterolilääkkeet! Aina, joka vuosi kun olen ollut samalla lääkärillä parikymmentä vuotta. (muista syistä kuin kolesteroli) ainoastaan ehkä viimevuodet minullakin ovat olleet kolesteroli koholla. Aina prk.... saan saman nootin :"Muistitko olla syömättä munia,rasvaisia maitotuotteita"... Viimeajat itkekin olen miettinyt, jos lääkäri on dieetillä, koko 20 -vuoden aikan ei ole ollut ihannepainossa, mitä itse muistan. Nyt valittaa kolesterolistaan, joka ei ole edes korkea. Jotain on vinossa...
Minulle on ainoa totuus kirjassa,, Ei sittenkään kolesteroli..
Kaikki kolesteroli hömpötys on perseestä.
Tässä mielipide minun "luottolääkäriltä"
"Totalkolesterol - i de flesta fall ett rätt dåligt mått på risk ensamt. Ofta rekommenderas värdet vara under 5,0 - vilket egentligen endast gäller redan hjärtsjuka. För i övrigt friska är det en orimlig nivå för behandling - 70% av svenskar mellan 30-50 år har högre värde, och 90-95% av svenskar över 50 år. Mitt var 4,1."
Käännös:
Kokonaiskolestrooli yksistään on huono mitta riskistä.
Useimmiten suositellaan arvoa alle 5 joka koskee oikeastaan vain niitä joilla on sydänsairaus.
Terveille se on sopimaton taso lääkityksen aloittamiseksi.
70% 30 50 vuotiaista ruotsalaisista on korkeampi arvo. Sama koskee 90% yli 50 vuotiaita.
Lääkärin oma kokonaiskolestrooli oli 4,1.
lähde: kostdoktorn.se
erveisin
oli VHH:lla tai ei. Toisaalta, korkea kolesterolikin voidaan luokitella "sydänsairauteen", jolloin tulisi mielestäsi käyttää lääkitystä? Oma lääkäri joskus oli sanonut, että voidaan tulkita kerkea kolesterolikin sydänsairaudeksi.
"Oma lääkäri joskus oli sanonut, että voidaan tulkita kerkea kolesterolikin sydänsairaudeksi."
Mitä hän tarkoittaa korkealla kolestroolilla??
Esim. vanhemmilla ihmisillä on korkea kolestrooli havaittu oleva eduksi.
vanhemmat joilla on matala kolestrooli vaikkuttavat olevan suuremmassa vaarassa.
Elimistöllä on oma tahto ja mahdollisuus säädellä kolestroolitasoa tarpeen mukaan.
terveisin
vanhus. Sen hän sanoikin, että se nousee vanhemmiten, mutta jos nuorehkolla on kokonais yli 7, joka vuodessa nousi kuudesta, on hälyyttävää... Kun otti huomioon, että minulla on verenpainetauti, johon ei lääkkeetkään auta (aina). Johtuu kroonisesta munuaistulehduksesta.