Kysymys autoveroista ... ?

Ostin kevyen kuorma-auton yksityiskäyttöön tässä parisen viikkoa sitten, joka vielä Viron rekkareissa, mutta lähipäivinä menee rekisteröintikatsastukseen.
Mitä veroja minulle tällöin määräytyy. Diesel-vero ?, käyttövero ?, ja kuinka paljon.
Auton kokonaispaino maks. kuorman kanssa on 9,5 tonnia.
6246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vero/käyttövoima vero on semmoset pari tonnia vuodessa.

Äänestä
  • ... Näköjään näillä sivuilla nämä "asiantuntijat" lienevät teini-ikäisiä finninaamoja.

    No, löysin AKE:n sivuilta tarvitsemani tiedon, eli:
    Kuorma-autosta ei makseta ns. perusveroa, vaan ainoastaan käyttövoima (dieselvero).
    Tässä tapauksessa kun on 2-akselinen, eikä ole vetolaitetta, niin veron määrä on 1 snt / alkava 100 kg / päivä.
    Näin ollen joudun siis maksamaan 346,75 € / vuosi.

    TUO SINUN 2000 € OLI SIIS IHAN P.......STÄ REPÄISTY VASTAUS.

    Äänestä

onko laillisia mahdollisuuksia pitää Viron kilvissä? Onko joku sellainen kontakti, esimerkiksi firma, jonka kautta se olisi laillista. Aika paljon noita autoja näyttää Helsingissä pyörivän kilvitettynä Viroon.

Äänestä
  • ... Toivoin saavani asiallisen vastauksen joltakin joka tietää vastaavan auton veron määrän, mutta ei näköjään. Tuo "pari tonnia" vuodessa ei mitenkään voi pitää paikkaansa.

    Äänestä

  • ei ole laillista pitää viron kilvissä. voit yrittää kirjata auton virolaiselle firmalle, jolloin sen omistaja (firma) "asuu" eli on kirjoilla virossa (firma/oü). työntekijä voi ajaa työreissunsa suomen puolella, mutta silloin on pidettävä ajopäiväkirjaa (eestin yhtiölaki), ja vapaa-ajan ajosta maksaa firma käyttöetuveroa viroon.
    Ihan yhden auton takia en lähtisi hommaa rakentamaan, ts. sen kannattaa olla ihan oikeasti tarpeellinen ratkaisu. Nim. "kokemusta on, n. 17 vuotta"

    Äänestä

  • laillista kirjoitti:

    ei ole laillista pitää viron kilvissä. voit yrittää kirjata auton virolaiselle firmalle, jolloin sen omistaja (firma) "asuu" eli on kirjoilla virossa (firma/oü). työntekijä voi ajaa työreissunsa suomen puolella, mutta silloin on pidettävä ajopäiväkirjaa (eestin yhtiölaki), ja vapaa-ajan ajosta maksaa firma käyttöetuveroa viroon.
    Ihan yhden auton takia en lähtisi hommaa rakentamaan, ts. sen kannattaa olla ihan oikeasti tarpeellinen ratkaisu. Nim. "kokemusta on, n. 17 vuotta"

    ... Sillä pitää käydä vähintään 6 kk:n välein Virossa, ja katsastukset jne. pitää hoitaa siellä. Luonnollisesti auto pitää olla rekistöröitynä omiin nimiin Viron puolelle. Oli näin toimien pitäisi olla "laillista" ajaa Viron kilvillä Suomessa. Tässä kuorma-auton tapauksessa se ei tosin ole kannattavaa, jos käyttövoimavero on täällä sen vajaat 350 €/v, niin jo pelkästään 1 edestakainen lauttamatka tuonkin kokoisella autolla kustantaa vähintäänkin saman verran, vaikka asuisikin pääkaupungiseudulla, ettei polttoaineen päälle laske.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mrdream kirjoitti:

Ostin kevyen kuorma-auton yksityiskäyttöön tässä parisen viikkoa sitten, joka vielä Viron rekkareissa, mutta lähipäivinä menee rekisteröintikatsastukseen.
Mitä veroja minulle tällöin määräytyy. Diesel-vero ?, käyttövero ?, ja kuinka paljon.
Auton kokonaispaino maks. kuorman kanssa on 9,5 tonnia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu