Aikuinen mies asuu

Mitä syitä siihen voi olla, jos aikuinen yli 30v mies asuu vanhempiensa luona? Tilanne voi olla joko se, ettei ole koskaan pois muuttanutkaan tai että on muuttanut jostain syystä takaisin.

Mitä syitä siihen voi olla? Mitä ajattelette aikuisesta miehestä, joka asuu vanhempiensa luona, oli syy asumiseen mikä tahansa?
595111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 59

Vanhimmat

omistaa k.o. asunnon, on omaishoitaja, on perheyritys, on paljon töissä jossain kauempana (,eli ei kannata pitää asuntoa tyhjillään ja hankkia turhia kuluja) ja sit tietysti tääperinteinen mammanpoikasyndrooma...

Mitä tosta nyt aattelemaan, se on heidän ratkaisunsa...

Äänestä

"Mitä ajattelette aikuisesta miehestä, joka asuu vanhempiensa luona, oli syy asumiseen mikä tahansa?"

Ajattelisin mitä tahansa, syystä riippuen.

Äänestä
  • Koulukiusattu nössö.

    .

    Äänestä

Ajattelen että hankkisi nyt joku pojalle edes kaksion, niin saisi olla omissa oloissaan. Vihdoin.

Äänestä
  • eipä törsäillä,yksiökin riittäisi.

    Äänestä

  • noh, kirjoitti:

    eipä törsäillä,yksiökin riittäisi.

    Parasta hankkia omistus rivarikaksio, järven läheltä, eihän tuo sieltä yksiöstä muuten ikinä pois pääse. Ja sitten vaan ammatin metsästykseen ja yrittäjäksi.

    Äänestä

  • sitten, kirjoitti:

    Parasta hankkia omistus rivarikaksio, järven läheltä, eihän tuo sieltä yksiöstä muuten ikinä pois pääse. Ja sitten vaan ammatin metsästykseen ja yrittäjäksi.

    Perskeles kun täällä kaupungissa on ne järvenrantatontit harvassa eikä periaatteessa saisi ammuskellakaan.

    Äänestä

  • Näitä juoppoja nyhverömiehiä ei saa pois äidin mekosta roikkumasta kuin kädet katkaisemalla.
    Näitä kavereita kutsutaankin hauskasti "kusihousumiehiksi".
    -naiset ei kiinnosta, äitin tisikin imeminen kiinnostaa ikää 40

    Äänestä

  • 0nMunatonta kirjoitti:

    Näitä juoppoja nyhverömiehiä ei saa pois äidin mekosta roikkumasta kuin kädet katkaisemalla.
    Näitä kavereita kutsutaankin hauskasti "kusihousumiehiksi".
    -naiset ei kiinnosta, äitin tisikin imeminen kiinnostaa ikää 40

    Miten nämä ns. miehet kapakassa kehtaavat naiselle sanoa asuvansa äitillä?
    Luulisi nolottavan olla housuunpaskova nysväke mies.
    Pubissa nysväke kehuu äitin kaalilaatikkoa ja ihmettelee kun naiset nauraa maha kippurassa.
    Naapurit nauraa hamemiehelle joka jumalan päivä.
    Ei tullut miestä pojasta, niinhän isäkin arveli eläessään.

    Äänestä

  • isikinsano kirjoitti:

    Miten nämä ns. miehet kapakassa kehtaavat naiselle sanoa asuvansa äitillä?
    Luulisi nolottavan olla housuunpaskova nysväke mies.
    Pubissa nysväke kehuu äitin kaalilaatikkoa ja ihmettelee kun naiset nauraa maha kippurassa.
    Naapurit nauraa hamemiehelle joka jumalan päivä.
    Ei tullut miestä pojasta, niinhän isäkin arveli eläessään.

    Haukotus.

    Äänestä

muiden asumisia pätkääkään. Mulle on ihan sama missä kukin asuu.

Äänestä

heittäny sen pellolle entisestä yhteisestä asunnosta?

Äänestä

Voidaan kysy myöskin, miksi anoppi yrittää asumaan meille?

Äänestä

Nämä äitin tisikin imeskelijät työpaikoilla kehuskelevat olevansa kovia naistenmiehiä, kukaan ei kylläkään ole nähnyt heillä naisia. Suurin osa äitillä siipeilijöistä on kaappihomoja.

Äänestä
  • Miks maailman pitää pyöriä naisten ympärillä. Oon kyllä äijä kiinostavempiakin asioita on. Esim mielummin olisin jollekin asialle omistautunut ja vaikkapa lahjakas siinä mihin keskityn. Kaappihomoteoria on järjetön ehkä ne vaa on tyytyväisiä ilman naista olematta sen enempää homoja kaikki ei vaan vaadi samoja asioita

    Äänestä

  • Jos tulis sotia, niin miehistä voisi tulla miehiä taas. Jos olis kova sotamies ja tykkäis naisista, niin voisi ottaa kenen haluaa, eikä tarvi välittää feministien valituksesta, niin kun nykyään. Siinä miehet sais tavoitteita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miks maailman pitää pyöriä naisten ympärillä. Oon kyllä äijä kiinostavempiakin asioita on. Esim mielummin olisin jollekin asialle omistautunut ja vaikkapa lahjakas siinä mihin keskityn. Kaappihomoteoria on järjetön ehkä ne vaa on tyytyväisiä ilman naista olematta sen enempää homoja kaikki ei vaan vaadi samoja asioita

    Heterot vaan yleensä ovat kiinnostuneita naisista, tiedoksi.
    Kaappihomot eivät.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Heterot vaan yleensä ovat kiinnostuneita naisista, tiedoksi.
    Kaappihomot eivät.

    Transut ovat kiinnostuneita kaikista,kun
    niillä on vahva lääkitys.

    Äänestä

Vuokrasin äidille itse omistaman asunnon huippuhinnalla

asun itse mutzin kaa pimeesti ja tienaamme hyvät asumistuet
He-hee

Äänestä
  • Naisia sinulla ei tule olemaan, rahaa voi olla. Olet 0-tasoa oleva ratikkanössö.

    Äänestä

Huono taloudellinen tilanne saattaa ajaa takaisin vanhempien nurkkiin. Ehkä opiskelut ja/ tai työttömyys ovat muuttaneet elämän suuntaa? Ovatko vanhemmat sairastuneet vakavasti ja kaipaavat omaishoitajaa? Nämä ovatkovin yksilöllisiä juttuja. Ei voi tietää varmaksi, mistä nämä valinnat johtuvat.

Äänestä
  • Itse jouduin muuttamaan takaisin vanhemmille omakotitaloon 21v nyt 24v ja tarkoituksena ensivuonna muutta omaan asuntoon kyllä. Velkaantumisen ja päihdeongelman ja masentuneisuuden takia jouduin muuttamaan takaisin tuolloin vanhemmille. Onneksi asiat saanut kuntoon ja suunta ylöspäin. Jokaisella omat syynsä tai ongelmat miksi asuvat vanhemmilla vielä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itse jouduin muuttamaan takaisin vanhemmille omakotitaloon 21v nyt 24v ja tarkoituksena ensivuonna muutta omaan asuntoon kyllä. Velkaantumisen ja päihdeongelman ja masentuneisuuden takia jouduin muuttamaan takaisin tuolloin vanhemmille. Onneksi asiat saanut kuntoon ja suunta ylöspäin. Jokaisella omat syynsä tai ongelmat miksi asuvat vanhemmilla vielä.

    Ainahan mammanpojilla on päihdeongelma.
    Kuuluu sairauteen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ainahan mammanpojilla on päihdeongelma.
    Kuuluu sairauteen.

    Jano lähtee juomalla.

    Äänestä

Nämä kaverit mitä minä tunnen ovat kaukana huonosta taloudellisesta tilanteesta.
Jokainen on vain housuunpaskova pelkuri, aloitekyvytön nynnykki.
Tunnen sentään 6 kpl äitin syöttilästä.

Äänestä

Tämä kaveri Lyydia Pyllynen asuu Pillulsuolla

Äänestä

Minulla on 55 vuotias kaveri joka asuu äitinsä luona, tokihan jossain välimeren maissa sukulaisia pidetään lähellä asumassa ja heistä pidetään huolta.

Äänestä

Mitä sitä suotta, kun palvelu pelaa. Mitä sitten tapahtuu kun palvelu loppuu?

Itse asiassa tietämättä tekeekö hän mitään asumisensa eteen, käykö töissä jne. Voihan olla että mies omistaa asunnon ja vanhemmat asuu hänen luonaan.

Etuuksia: ei tarvitse siivota, laittaa ruokaa vain seksi pitää hakea ulkopuolelta
miinuksia: kun vanhemmat ei enää kykene hoitamaan asuntoa, joutuu itse sen tekemään ja hoitaa vanhemmat tai heittää kumpaisenkin vanhainkotiin. Joutuu etsimään emännän joka siivoaa ja laittaa ruokaa. Seksiä ei tarvitse enää hakea toisaalta, ellei ky. mies näe puolisoaan äitinään.

Äänestä

Voi teitä lapsukaisia.

Elämäntilanteita on monenlaisia.

Tilaa on. Asuminen kallista ydintaajamassa.

Maksaa asumisesta, ruuasta ym. Tekee kotitöitä. Auttaa vanhempiaan.

Kumppani kuvioissa, ei ongelmaa.

Äänestä
  • Aloituksessa ei mainittu maksamisesta, kumppanista jne. Eikä ole pakko asua ydinkeskustassa. Eikä aloituksesa mainittu asuuko keskustassa vai toisaalla

    Äänestä

  • Äitiä on ikävä jatkuvasti jos tuon ikäinen mies asuu alle 100km etäisyydellä äidistään.

    Ei tuosta totuudesta vuokraa maksamalla pääse piiloon.

    Äänestä

Teuvo on mies 49-vuotta.
Asuu omakotitalossa äidin ja isän kanssa,
Ollut eläkkellä noin 10-vuotta.Maksaa eläkkeestä ruokarahaa.
Oli päihdeongelmainen mutta nyt täysin raitis.
Perheen ainoa lapsi.Keskivertoa varakkaanpi perhe.
Yli 70-vuotias isä paremmassa kunnossa kuin Teuvo.

Äänestä
  • Eipä Teuvo ole kovin kuuma tapaus,jää ilman.

    Äänestä

Olen seilori ja töissä noin 7-8 kuukautta vuodessa. Ei ole järkevää maksaa vuokraa 12 kuukautta vuodessa. Olen vanhempieni luona loma ajan ja maksan siintä heille.

Äänestä
  • Tuo on järkevää,muutenkin varmaan tapaisit heitä lomilla paljon.
    Tuo elämä vain on yksinäisen valinta,tuohon ei rakkaus mahdu.
    Mutta ehkäpä et sitä kaipaakaan.

    Äänestä

Asuin 26-vuotiaaksi vanhempien ok-talossa koska työtilanne oli heikko. Jo pelkässä vuokra-asunnon takuusummassa ja ensimmäisen kuukauden vuokrassa yhteensä oli liikaa maksettavaa silloiseen rahatilanteeseen nähden.
Sitten sain pätkätöillä jne. silppupaskalla sen verran kasaan että sain ensimmäisen vuokraläävän, ei kyllä ollut mitään herkkua, elintaso laski huomattavasti ja töitä ei ollut edelleenkään kuin pätkittäin. Jouduin kerran maksamaan asumistukea takaisinkin kun tuloja ei voinut ennustaa tukea hakiessa yhtään.

Se stressi ja vitutus varmasti aiheutti verenpaineen kohoamisen josta nyt vakitöissä työterveyslääkäri aina jaksaa jankuttaa... eikä ole tälläkään hetkellä muuta kuin vuokra-asunto, omakotitalosta haaveet on saanut jo haudata, ei tule toteutumaan tässä elämässä kun on niin pieniä nuo tulot vakitöissäkin!

On TODELLA elämänlaatua ja mielialaa jatkuvasti jyrsivää ja mieltä myrkyttävää että olen joutunut alistumaan siihen faktaan että en kykene saavuttamaan vanhempieni elintasoa varmasti koskaan.
Vituttaa joka päivä, turhauttaa raataa tällaisessa paskaduunissa pienellä palkalla. Ikää on jo sen verran että en varmasti parempipalkkaista työtä löydä milloinkaan kun työelämään on tullut vuokratyöfirmat välistävetäjiksi ja ulkomainen halpatyövoima vielä lisävastuksina polkemassa palkkoja!
Samaan aikaan vuokrat senkun nousee enemmän kuin inflaatio, ei perkele ole mitään positiivista tässä elämässä, pelkkää negatiivista paskaa vain jokapäivä enemmän kuin jaksaa lapioidakaan!
Ja opiskelin silloin nuorena kyllä ammatin itselleni mutta eihän siitäkään huolimatta silloin 90-luvun lamassa töitä saanut!
Pahoin pelkään että jonain päivänä vielä pinnani katkeaa ja en tiedä mitä sitten tapahtuu...

Äänestä
  • No mutta elämässä tärkeintä on rakkaus,ei raha.
    Köyhyys ei estä rakkautta löytämässä,ellet halua joitain bimboja.

    Äänestä

Mua ei vituta kun oon rikas. Tule nainen naimaan saat hyvää mulkkua.

Äänestä

Tunnen maatiloilta vanhempien luona asujia. He osallistuvat eläinten hoitoon ja peltotöihin. Usein heidän tarkoituksensa on jatkaa maatilan pyöritystä sukupolven vaihdoksen jälkeen. Ehkä moni kaupunkilaisen sinen ei tätä ymmärrä, kun ei ole viettänyt aikaa maatiloilla, tai ei ole itse sieltä kotoisin.

Äänestä
  • Eikö hallituksen ohjeet koske mamareita?
    Vanhempien nurkkiin paskominen kielletty.

    Tekstiviestin saa laittaa vanhalle äidille.

    SaMarin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikö hallituksen ohjeet koske mamareita?
    Vanhempien nurkkiin paskominen kielletty.

    Tekstiviestin saa laittaa vanhalle äidille.

    SaMarin

    Ei vajakki noudata hallituksen korona-ohjeita.
    Mutsilla makoilu jatkuu.
    Äitin kiroaa housuunpaskovan aikuisen poikansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei vajakki noudata hallituksen korona-ohjeita.
    Mutsilla makoilu jatkuu.
    Äitin kiroaa housuunpaskovan aikuisen poikansa.

    Äiti voi vaihtaa lukot.
    Mammelo potkii kiukuspäissään ovea kun ei saa eläkepäivänä viinarahaa.

    kuivahuikka

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Äiti voi vaihtaa lukot.
    Mammelo potkii kiukuspäissään ovea kun ei saa eläkepäivänä viinarahaa.

    kuivahuikka

    Äitin kuuluu auttaa alkoholisti-poikaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei vajakki noudata hallituksen korona-ohjeita.
    Mutsilla makoilu jatkuu.
    Äitin kiroaa housuunpaskovan aikuisen poikansa.

    Äiti katuu, kun ei abortoinut nurkkiin paskovaa aikuista poikaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    Äiti katuu, kun ei abortoinut nurkkiin paskovaa aikuista poikaansa.

    noh noh

    Äänestä

Jos se odottaa että pääsee suoraan asumaan jonkun naisen luokse. Jää yhdet turhat? asuntokaupat välistä pois. Säästöä vielä tulee, kun myy tuon äitinsä kanssa jakaman kotipesän ja ottaa äitinsäkin mukaan tuonne tapaamansa naisen asuntoon.

Äänestä
  • Mätä omena.
    Täytyyhän vässyköitäkin olla, normaali mies tuntee itsensä kuninkaaksi näiden seurassa.

    Äänestä

Itä-Helsinki nitä aikuisa miehiä asuu äidin kanssa eläkelläkin! Halvempaa äiti sivoaa,pesee pyykin ja ostaa ruuan!Kun olaan eläkellä jo ennen eläke ikääkin.Eläke tulee kelalta ja äidille puolet kuluista. Voi mäyräkoiraa hakea lähi Alepa.pysy kauppa pystyssä ja mummotkin pääse litran maitoa ostaa.Vanhemat tai toinen joka nitä aikuisa lapsia nurkissa pitää teke heille karhun palvelus. Ikuisuutta eivät isät tai äidit elä.Jo tulee näille aikuisille lapsille SHOKKI: kun yleistalouskonen kuolee eli vippi-kassakin.Se äiti tai isä siis .

Äänestä

Jokainen tyyppi kenet tiedän olevan tälläinen ei ole sellainen ihan täysillä käyvä eikä normaalin ajatusmaailman omaava. Nämä kannattaa kiertää kaukaa.

Äänestä

Mitä syitä siihen voisi olla että ihminen kyselee asioita ventovierailta ihmisiltä netissä sensijaan että selvittää niitä omatoimisesti siellä missä sitä informaatiota on?

Uusavuttomuus? Suoranainen tyhmyys? Laiskuus?

Äänestä

Väliaikaisesti jos asuu vanhempiensa luona,sen ymmärtää jos on hyvä syy. Omaishoitajat ovat aivan eri asia. Toiset äidit kasvattavat näitä ripustautujia ukkoja,ovat 30-40v. vielä äidin vaikutusvallassa. Eikä ne välttämättä muutu vaikka löytäisivät vaimon ja perustaisivat perheen. Äiti siellä kummittelee joka päivä käskien sitä ja tätä. Ärsyttäviä lelliukkoja .

Äänestä

Monen suomalaisnaisen suosikki. italialainen mies asuu säännöllisesti äitinsä hoivissa kolmekymppiseksi.

Äänestä

Miksi asua vanhemmilla? Usein syynä retardius, narkkaaminen tai yhteiskuntaaan sopimattomuus, koska ei jaksa tehdä rehtiä työtä niin kuin täällä maaseudulla on tapana. Ei paljoa naapurin nulikoita näy runkkaamassa ja narkaaamassa kotitalossa 15v jälkeen. Lähtevät jo silloin mopoilla omille teillensä. Pitäisi perustaa saari jonne kaikki tuollaiset passitetaan.

Äänestä

Luottotietojen menetys, ulosotto. Näitä on tyttäriäkin nykyään.

Äänestä

En minä jaksa semmoosta pilkata, olen issekin hieman vammainen kai tai sitten vain psykoosien ja neurrosien rampauttamaja onneksi kyllä naimaton ja neitsytpoika41v vaikka hetero olenkin. Yksin asun ja yrittäjä mutta inhottavasti vielä vanhempien ohjenuorissa ja avustettava koska en vaa jothi taho jaksaa tarttua elämääni ja enkä sallia isselleni vaikka edes uskoontuloa, joka voisi järkevöittää elämää ja pistää sen kulkemaan oikeaan suuntaan järkevämpää altua kuin mitä se nyt menee

Äänestä

En ajattele mitään. Muualla maailmassa aivan tavallinen juttu että asutaan vanhemmilla pitkälle aikuiseksi.

Äänestä

miks pitää lokeroida ihmisiä tuolla apn tyyllillä. monissa maissa normaalina pidetyt tavat halutaan suolessa kuvata poikkeaviksi

Äänestä

Jaa en tiedä, kun en asu porukoilla.

Äänestä

Tuolla alussa jo tulikin 16 vuoden takaa vastauksia omaishoito käytännön syyt jne.
Suomalainen on kumma hän muuttaa pois kotoa nuorena lähes lapsena mutta sitten kuitenkin äiti pesee pyykit äiti antaa rahaa äiti siivoaa kämpän äiti sitä äiti tätä ja isäkin tekee sitä ja tätä. Mä voin sanoa teille että SE EI OLE ITSENÄISYYTTÄ JA ITSE PÄRJÄÄMISTÄ. Tuo kotona asuva jota täällä nimittelette voi olla paljon itsenäisempi kuin hän joka on muuttanut pois kotoa. Miettikää sitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vanhempiensa luona kirjoitti:

Mitä syitä siihen voi olla, jos aikuinen yli 30v mies asuu vanhempiensa luona? Tilanne voi olla joko se, ettei ole koskaan pois muuttanutkaan tai että on muuttanut jostain syystä takaisin.

Mitä syitä siihen voi olla? Mitä ajattelette aikuisesta miehestä, joka asuu vanhempiensa luona, oli syy asumiseen mikä tahansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu