Hakemuksen loppuun pitäisi liittää ansioluettelo JA hakemus. Mie luulin että ne on sama asia. Mitä kirjoitan ansioluetteloon ja mitä hakemukseen?(Kauppaan haen töihin). Kiitos.
Kuka tietää?
Annuli86
4566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
HAKEMUS:
"Hei, olen X ja haen työpaikkaa Y. Olen *adjektiivi*, sekä *toinen*, ja kehun tässä itseäni vielä lisää. Olen juuri sopiva kyseiseen tehtävään, koska *itseriittoista selitystä*.
Allekirjoitus ja yhteystiedot"
ANSIOLUETTELO:
"Curriculum Vitae
- Nykyinen/Viimeisin työnantajani, tehtävä, 1.1.2003-
- Edellinen työnantajani, tehtävä, 1.6.2002-31.12.2002
- Sitä edellinen työnantajani, tehtävä, 1.6.2001-30.8.2001"
Niin, molemmat siis ERI PAPERILLE, suositeltavaa on että kumpikin vie maksimissaan yhden A4 sivun. Ja hakemukseen maininta "ohessa ansioluetteloni".
cv:hen kannattaa laittaa erikseen työhistoria, ja toiseen listaan opintohistoria, sekä vielä yhteen kohtaan harrastukset jos sellaisia on.
Terve,
CV:n ei tarvitse olla vain yhden sivun pituinen, useimmiten menee kaksi. Siinä tulee olla
-Henkilötiedot (nimi, osoite, syntymäaika, puhelinnumero, sähköpostiosoite) asiakaspalvelutehtäviin haettassa on suositeltavaa olla myös valokuva
-Koulutus (Lukiosta/Ammattikoulusta eteenpäin)
-Entiset työnantajat: Työnantaja, työnimike, työskentelyaika ja lyhyt kuvaus päätoimista
-Luottamustehtävät (esim. Oppilaskunnan hallituksen sihteeri siinä ja siinä koulussa sen ja sen ajan)
-Kielitaito (mainitse myös taso)
-ATK-taidot (ohjelmat, mainitse myös taso)
-Suosittelijat (muista varmistaa entiseltä työnantajalta, että voi käyttää!)
Lisäksi voi tietysti mainita harrastuksista, esim. jos olet ollut partiojohtaja tms. Mitään tavallisia aerobickejä ei kannata mainita, ne ei oikein ketään kiinnosta. Ja se kannattai laittaa tuohon luottamustehtävien jälkeen.
Tsemppiä hakuun!