7 päivän paasto

16 v.

Eli olen 16 vuotias tyttönen ja olisi ehkä ihan hyvä kertoa mittani. Elikäs: 157,5 cm ja 64 kg. Vähän on ylipainoa ja olen miettinyt tuota paastoamista. Laihtumismielessäkin tietenkin, en kait muuten sitä yrittäisikään, mutta vielä enemmän ihan kokeilumielessä.

Miten paljon liikutaan paaston aikana? Käykö normi lenkki päivässä koiran kanssa? 3-5 km? Olen käynyt tsekkaamassa sielä Vogel.fi:stä tietoa, mutta ne mehut yms. maksaa hirveästi... olisko sellainen kotikonstein paastoaminen mitään?

Normit tuoremehut kaupasta ei vissiin sovi, liikaa kaloreita? Entä jos tekee itse porkkanasta yms. mehua? Sitten on näitä lihaliemi kuutioita, joista saa sellaista "buljonkia". Mites tee ja kahvi? Sopiiko ne? Vettä varmaan saa kitata niin paljon kuin tahtoo...

Jos olette itse kokeilleet kotikonstein paastoamista, niin toivoisin vähän vinkkejä ja kokemuksen syvää rintaääntä. :)

6

1896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuujju

      Itsetehdyt mehut on ok, kahvi ja tee on myös ihanjees, ovat diureetteja eli poistavat nesteitä.

    • Paasto EI OLE

      laihduttamista.
      Lue "pieni päätös päivässä" sivut ja opi syömisestä!

    • lihaliemikuutioita

      ala vetää paaston aikana, niissä on ainakin yleensä kovetettua kasvirasvaa, joka kuuluu transrasvoihin (jotka ovat epäterveellisin rasvan muoto)ja jos muuta rasvaa et syö niin kaikki rasvasi tulee silloin näistä transrasvoista ja se ainakin kuulostaa tosi vaaralliselta.

      Paastolla voi olla monia positiivisia vaikutuksia mutta ei sitä laihtumistarkoituksessa kannata tehdä, jos haluat laihtua tee pysyviä elämäntapamuutoksia.

    • käy kyllä

      Olen itse paastonnut useamman vuoden ajan, tavallisesti 7-10 päivää, vähintään sen pari kertaa vuodessa. Alkuun ostin tunnollisesti Biottan mehut, mutta nykyään ostan kaupan tuoremehuja, katson vain sen, ettei sokeria ole lisätty. Tavallisimmin juon mehua runsaan veden juonnin lisäksi noin puolisen litraa, joten kaloreita tulee päivää kohti noin 250. En tee kasvisliemiä ym. lisäksi, ei ole tarvetta mielestäni. Niin, ja laihdutusmielessä sitä aina tulee itsekin - hyvän olon tavoittelun ja puhdistautumisen lisäksi - paastolle ryhdyttyä.

    • Anonyymi

      Paasto on ihan luonnollinen tila, jonka aikana käynnistyy kehoa puhdistava autofagia. Valitettavasti oikea paasto ei toteudu kaloripotoisilla mehuilla, päinvastoin. Ne pitävät sinut nälkäisenä. Paaston aikana siis nautitaan vain vettä. Itse en juo kahvia, mutta vihreä tee aamuisin ja yrttitee iltaisin toimii hyvin, eikä autofagia keskeydy. Paastolla tärkeintä on nauttia riittävästi suolaa. Suolan puute voi johtaa vaarallisiin komplikaatioihin, jopa tajuttomuuteen, joten se on ensiarvoisen tärkeää. Luontaistuotekaupasta saa myös elektrolyyttejä. Eli unohda mehut ja keskity paastoon. Siitä saat todellisia pitkävaikutteisia hyötyjä. Tosin, mielestäni olisi hyvä aloittaa vasta täysi-ikäisenä, kun pituuskasvu on loppunut, mutta tuskin 3-5pv paastosta mitään haittaa oikeasti on. On luonnollisempaa olla syömättä muutaman päivän jaksoja, kuin puputtaa ruokaa ja välipaloja kokoajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe