7 päivän paasto

16 v.

Eli olen 16 vuotias tyttönen ja olisi ehkä ihan hyvä kertoa mittani. Elikäs: 157,5 cm ja 64 kg. Vähän on ylipainoa ja olen miettinyt tuota paastoamista. Laihtumismielessäkin tietenkin, en kait muuten sitä yrittäisikään, mutta vielä enemmän ihan kokeilumielessä.

Miten paljon liikutaan paaston aikana? Käykö normi lenkki päivässä koiran kanssa? 3-5 km? Olen käynyt tsekkaamassa sielä Vogel.fi:stä tietoa, mutta ne mehut yms. maksaa hirveästi... olisko sellainen kotikonstein paastoaminen mitään?

Normit tuoremehut kaupasta ei vissiin sovi, liikaa kaloreita? Entä jos tekee itse porkkanasta yms. mehua? Sitten on näitä lihaliemi kuutioita, joista saa sellaista "buljonkia". Mites tee ja kahvi? Sopiiko ne? Vettä varmaan saa kitata niin paljon kuin tahtoo...

Jos olette itse kokeilleet kotikonstein paastoamista, niin toivoisin vähän vinkkejä ja kokemuksen syvää rintaääntä. :)

6

1913

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuujju

      Itsetehdyt mehut on ok, kahvi ja tee on myös ihanjees, ovat diureetteja eli poistavat nesteitä.

    • Paasto EI OLE

      laihduttamista.
      Lue "pieni päätös päivässä" sivut ja opi syömisestä!

    • lihaliemikuutioita

      ala vetää paaston aikana, niissä on ainakin yleensä kovetettua kasvirasvaa, joka kuuluu transrasvoihin (jotka ovat epäterveellisin rasvan muoto)ja jos muuta rasvaa et syö niin kaikki rasvasi tulee silloin näistä transrasvoista ja se ainakin kuulostaa tosi vaaralliselta.

      Paastolla voi olla monia positiivisia vaikutuksia mutta ei sitä laihtumistarkoituksessa kannata tehdä, jos haluat laihtua tee pysyviä elämäntapamuutoksia.

    • käy kyllä

      Olen itse paastonnut useamman vuoden ajan, tavallisesti 7-10 päivää, vähintään sen pari kertaa vuodessa. Alkuun ostin tunnollisesti Biottan mehut, mutta nykyään ostan kaupan tuoremehuja, katson vain sen, ettei sokeria ole lisätty. Tavallisimmin juon mehua runsaan veden juonnin lisäksi noin puolisen litraa, joten kaloreita tulee päivää kohti noin 250. En tee kasvisliemiä ym. lisäksi, ei ole tarvetta mielestäni. Niin, ja laihdutusmielessä sitä aina tulee itsekin - hyvän olon tavoittelun ja puhdistautumisen lisäksi - paastolle ryhdyttyä.

    • Anonyymi

      Paasto on ihan luonnollinen tila, jonka aikana käynnistyy kehoa puhdistava autofagia. Valitettavasti oikea paasto ei toteudu kaloripotoisilla mehuilla, päinvastoin. Ne pitävät sinut nälkäisenä. Paaston aikana siis nautitaan vain vettä. Itse en juo kahvia, mutta vihreä tee aamuisin ja yrttitee iltaisin toimii hyvin, eikä autofagia keskeydy. Paastolla tärkeintä on nauttia riittävästi suolaa. Suolan puute voi johtaa vaarallisiin komplikaatioihin, jopa tajuttomuuteen, joten se on ensiarvoisen tärkeää. Luontaistuotekaupasta saa myös elektrolyyttejä. Eli unohda mehut ja keskity paastoon. Siitä saat todellisia pitkävaikutteisia hyötyjä. Tosin, mielestäni olisi hyvä aloittaa vasta täysi-ikäisenä, kun pituuskasvu on loppunut, mutta tuskin 3-5pv paastosta mitään haittaa oikeasti on. On luonnollisempaa olla syömättä muutaman päivän jaksoja, kuin puputtaa ruokaa ja välipaloja kokoajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1536
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      957
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      373
      945
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      904
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      821
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      578
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      163
      566
    Aihe