Millaiset laborantin työllistymismahdollisuudet ovat ja miten tulevaisuudessa? Kannattaako lähteä opiskelemaan alaa vai löytyykö työtä koulutetuille.
Millaiset laborantin
työllisyys?
1207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Heikko työtilanne tällä hetkellä. Metsä- ja paperialalta katoaa työpaikkoja jatkuvaan ja uskaltaisin ennustaa että tulevaisuudessa katoavat Suomesta kokonaan.
Mutta tekeehän se laborantti muutakin, elintarvikemäärityksiä, vesianalyysiä tms. Se on monipuolinen ala ja useimpia alan töitä ei voida ulkoistaa ulkomaille.
Valmistuin itse 2008 ja työttömänä olen ollut siitä asti. Työkkärissä naureskelivat ettei heillä ole laborantin hommia kuin harvoin tarjolla. Itse sanoisin että älä lähde alalle, ainakaan tällä hetkellä. Kortistoon pääset hyvin suurella todennäköisyydellä.