Jeesuksen vaikuttaman uskon, menee myös kasteelle! Näin yksinkertaista se on. Kasteelle meneminen ei ole syntiä, vaan Jumalan tahdon mukaista vaellusta. Jotka ottivat sanan vastaan, ne kastettiin ja kastetaan vieläkin.
Joka uskoo ja kastetaan, pelastuu =
Joka on saanut
6101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jeesus oli avaruusolentojen lähettämä muukalainen
(1Ms 3:15) Ja minä panen vainon sinun ja vaimon välille ja sinun siemenesi ja hänen siemenensä välille; se on polkeva rikki sinun pääsi, ja sinä olet pistävä sitä kantapäähän."
Toisin sanoen Jumala lupasi Aadamille ja Eevalle:
(Heb 2:13) ja taas: "Minä panen uskallukseni häneen"; ja taas: "Katso, minä ja lapset, jotka Jumala on minulle antanut!"
(Heb 2:14) Koska siis lapsilla on veri ja liha, tuli (Jeesuskin) hänkin niistä yhtäläisellä tavalla osalliseksi, että hän (Jeesus) kuoleman kautta kukistaisi sen, jolla oli kuolema vallassaan, se on: perkeleen,
Todella Jumala oli Kristuksessa ja sovitti ne ihmiset jotka antavat sovittaa itsensä Jumalan kanssa.
(Eph 1:4) niinkuin hän ennen maailman perustamista oli hänessä valinnut meidät olemaan pyhät ja nuhteettomat hänen edessään, rakkaudessa,
(Ef 1:5-7) edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan,
sen armonsa kirkkauden kiitokseksi, minkä hän on lahjoittanut meille siinä rakastetussa,
jossa meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksisaaminen, hänen armonsa rikkauden mukaan.
Ei ryövärikään ollu kastettu, kuiteski Jeesus lupasi sille paikan paratiisist. Onko mielestäs Jeesus petturi ku lupasi?
pelastunut kuin uskon kautta. Mutta luulen ettet ole kuolemaan tuomittuna ja tiedät nyt totuuden: (Apt 22:16) Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.' (Act 22:16) Ja nyt, mitä viivyttelet? Nouse, huuda avuksi hänen nimeänsä ja anna kastaa itsesi ja pestä pois syntisi.'
Totuus tekee vapaaksi.
Juuri niin!
Kyllä sana hyvin selkeästi sen ilmoittaa!
>>"Joka uskoo ja kastetaan, pelastuu"!
>>"Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset"!
Ihmettelen kovasti miten tuota asiaa ei ymmärretä vaikka teksti ja asia on aivan selvä! Uudentestamentin kirjoituksissa hyvin selviää, että vain uskoontulleet kastettiin, ei muita! Varmaankin asia on kiinni siitä ns, kuuluisasta omasta "korvasyyhyuskomuksesta" jolla sivuutetaan Jumalan sanan selkeä ilmoitus ja auktoriteetti! Kirkollinen ihmisoppi ajaa ohi Raamatun imoituksen!
Siunausta!
Terv, mathetes
Joka ei usko tuomitaan tuon raamatun kohdan mukaan.
Uskomista on uskoa, totella, noudattaa Jumalan ja Jeesuksen Lakia. Sitä ei ole kristinusko, luterilaisuuskaan tehnyt vaan ovat rikkoneet Jumalan ja Jeesuksen Lakia jopa omia. syyttömiä kastettuja uskovaisia, pikku lapsiakin tappaneet ja siten herransa, herra saatanan jumalakseen tunnustaneet rikkomalla Jumalan ja Jeesuksen Lakia.