Jälleen paikallislehdessä tuo kliseinen "töitä riittää tekeville" ja kuvassa ah-niin-ahkera puuhastelija.
Kyllä propaganda ja aivopesu tässä maassa nousee aivan uuteen potenssiin kun työttömyydestä on puhe.
Kyllä propaganda ja aivopesu tässä maassa nousee aivan uuteen potenssiin kun työttömyydestä on puhe.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Syksystä pelätään tosi pahaa:
”Hallitus on toistamassa 90-luvun laman virheet
Työttömyys ryöpsähtää käsiin”
Lisää:
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/1937216.html
Pula ja jättilamojen aikanakin riitti. Miehet ryhtyivät trokaamaan ja naiset myymään itseään. Periaatteessa sanonta pitää paikkansa. Tosin sanojat eivät tiedä mitä sanovat kun luulevat olevansa fiksuja moralisteja.
Tosi asia on että ihminen repii elantonsa sieltä mistä saa. Yksi vaihtoehto on tarjota toimeentuloa työttömyyskorvausten tai toimeentulotuen muodossa. Toinen vaihtoehto on jättää ne maksamatta niin ihmiset hakevat toimeentulonsa ryöstäen, diilaten ym.
Näin se on aina mennyt jo vuosituhansia. Se kellä ei ole ottaa sieltä missä on. Töitä riittää kaikille ja joka tilanteessa.
Eri asia on haluaa tai joutuu tekemään mitä tahansa elääkseen.
Alkaa EU vaalitappio ja äänestäjäkato kirvoittaa änkyröillä pulputusta:
"Arhinmäki vaatii nuorille töitä ja kunnon palkkaa
Laman varjolla nuorista ei saa tehdä kuitenkaan halpatyövoimaa, joka ohjataan tekemään kohtuuttoman huonolla palkalla duuneja, joista pitäisi maksaa kunnollista liksaa. Työstä, vaikka se olisi työharjoittelua tai tuettua työllistämistä, pitää maksaa sellaista palkkaa, jolla tulee myös aidosti toimeen, Arhinmäki sanoi torstaina Kuhmossa."
Hesari:
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Arhinmäki vaatii nuorille töitä ja kunnon palkkaa/1135247889677
parantunut. Moni tienaa elantonsa huumeita myymällä. Itse en ole eläessäni kokeillut minkäänlaista huumetta, mutta en ole tuomitsemassa hampunkasvattajia.
Jollain sitä on elettävä.
Kyllähän niitä töitä tosiaan riittää.
Palkanmaksu sen sijaan tuntuu tuottavan ylitsepääsemättömiä ongelmia.
Kuinka saada palkanmaksuhalukkuus muotiin?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200805097629672_ul.shtml
Pahiten yrittäjä ampuu itseään nilkkaan, kun ei halua maksaa työstä palkkaa.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/poliisi-tormaa-kannabiskasveihin-paivittain-orivedelta-loytyi-huumemaatila/150399
http://www.sky.org/julkaisut/hupu/
Mutta palkkaa niistä saa vaihtelevasti. Aina sitä kotona/sukulaisten luona jotain tekemistä keksii - ikinä ei ole tekemättömät työt loppuneet
Ensi viikolla menen pesemään ukkilan matot (mummo on haudassa). Palkkaa en siitä saa, pesuaineetkin ostan itse ja samoin ruuat, jotka teen siellä porukalle. Muutakamaksi päiväksi on työtä siinäkin, samalla siivoan koko talon.
Tosin ei ole ketään hyvää ja luotettavaa työntekijää tarjolla, joka osaisi tehdä työtä. Sellaisia kun löytäisi olisi ilo maksaa kunnolla yli tessin.
Laitat vaan yhteystiedot reilusti esille ja eiköhän sitä löydy.
Hyvälle työnantajalle on aina tulijoita. Poikkeusena hommat, joissa vaaditaan erikoisosaamista, kuten joku kirurgi tai erikoishammaslääkäri - on älytöntä edes odoottaa, että työttömäksi jouduttuaan pitäisi tuosta vaan olla pätevä mihin tahansa. Mutta, perushommiin on hyvämaineiselle työnantajalle aina jonossa tulijoita, vaikkei työttömänä olisi ensimmäistäkään ihmistä. Sen verran ihmiset kuitenkin haluavat vaihtaa työpaikkoja. Lisäksi on vastavalmistuneita, pakkohan jonkun on heidätkin ottaa, että he saavat työkokemusta. Mutta nykytyönantaja odottaa, että vastavalmistuneet hakisivat kokemuksensa muualta ensin ja sitten tulisivat heille. Mistä? Luuletteko, että hyvä työnantaja enää näitä kilpailijan leipiin, ei todellakaan. Perehdyttäkää vain itse.
Minä en työttömyysaikana ollut kelvollinen mihinkään, vaan muka osaamaton tumpelo. Mutta kun sain kokemusta omia reittejä, niin johan ääni kellossa muuttui. Haistakaa kukkanen, olisitte palkannut sillion kun olin vielä vapaa. Asennevamma kostautuu.
..sen se tekee kun ilman laseja kirjoittelee. Mutta eiköhän viestin perussisältö selvinnyt, jolle ei selvinnyt, niin aivotoiminta on sellaisella hiukan hidasta. Fiksu osaa lukea kirjoitusvirheitä huolimatta, tämä on tutkittu juttu.
säästyt palkanmaksulta.
Ja sitten tutimaan.
Hoitajasihan sanoi, että on sinun päiväuniesi aika.
"on älytöntä edes odoottaa, että työttömäksi jouduttuaan pitäisi tuosta vaan olla pätevä mihin tahansa."
OPI EDES YKSI ASIA
On älytöntä odottaa, että työnantaja maksaisi sinulle ja opettaisi sinua. Taidät olla älyllisesti rajoittunut.
Todella moni työnantaja oppisopimusopettaa muun työn ohessa ja antaa mahdollisuuden harjoitteluun kokeneiden työntekijöiden ohjausapuun, muutokoulutuksiin alalta toiselle.
Useista TES-sopimuksista löytyy myös harjoitteluajan palkkaluokat, on työmarkkinajärjestöjen sopimat alakohtaiset määritetyt harjoittelujaksot ja lisäksi on työllisyyskoulutusten harjoitteluajat ym.
"On älytöntä odottaa, että työnantaja maksaisi sinulle ja opettaisi sinua. Taidät olla älyllisesti rajoittunut."
Perustaidot hankitaan opiskelulla, mutta erikoistuminen opitaan työelämässä tekemällä. Minulle on maksettu palkkaa monta kertaa. Olen ollut toimistotyössä ilman minkäänalaista alan koulutusta tai kokemusta ja sain ihan ok. palkkaa. Menin atk-tukihenkilökurssin jälkeen suoraan atk-tukihenkilöksi, taustalla vain pieni harjoittelupätkä. Siitäkin maksettiin palkkaa.
Ne, jotka näkevät potentiaalit uudessa tekijässä ja palkkaavat tämän sekä perehdyttävät itse, saavat parhaat tekijät. Ne jotka haluavat ilmaisia tekijöitä, saavat tyytyä jämiin. Palkka myös motivoi antamaan parhaansa, palkaton harjoittelu ei.
Miksi kaalepiksi minua sanot - eihän tuossa ollut mitään työttömien haukkumista. Kirjoitin vain, että hyvälle työnantajalle on aina tulijoita vaikkei työttömiä olisikaan. Täällä työttömien palstallahan marisevat ne työnantajat, joille pitäisi olla tukikelpoinen huippuosaaja ja kun ei olekaan sattumalta saatavana sellaista tukikelpoista alle kolmekymppistä, jolla on kolme loppututkintoa ja 25 vuoden työkokemus, niin tullaan haukkumaan kaikki työttömät. Kun ei osata etsiä muita kuin tukikelpoisia - iso osa työttömistähän ei tukikelpoisuutta ehdi koskaan edes saavuttaa.
Tuo on kyllä aivan totta että hyvälle/hyvämaineiselle työnantajalle on jonossa asti tulijoita. Tälläiset hyvämaineiset työnantajat ovat suosittuja ja yleensä todella reiluja tarvittaessa myös varmasti ottavat työntekijöitä (ILMAN MITÄÄN TYÖHARJOITTELU/PALKKATUKIKUVIOITA) ja palkkaavat suoraan esim koeajalle oppimaan hommia jos on vähäinen kokemus alan töistä. Ja kouluttavat ja pitävät työntekijöistään huolta. Toisin kuin tälle palstalle kirjoittelevat katkeroituneet ja huonomaineiset työnantajat jotka vinkuvat että ei ole tekijöitä ja kukaan ei halua tulla heille töihin tms. Ehkä siinä tilanteessa olisi sellaisen työnantajan katsottava peiliin ja vähän mietittävä asiota tarkemmin.
..sanoi, ettei hänellä ollut mitään vaikeuksia saada tekijöitä. Katseli kilpailijoilta ja suoraan soitteli parhaille tekijöille, tarjosi vähän enemmän palkkaa. Sitten jos ei ollut tulijoita, meni hyvissä ajoin oppilaitoksiin, otti harjoittelijoita ja katsoi kenessä on potentiaalia. Usein hänellä olikin kesätöissä nuoria, jotka ensin olivat olleet työssäoppimassa. Firma oli aika pieni, mutta muutama tekijä siellä tarvittiin. Hän myös pystyi pitämään kilpailijoita korkeampaa hintaa, joilla sitten maksoi palkkaa - maine oli sen verran hyvä. Nyt on eläkkeellä, en tiedä mitä firmalle kuuluu.
kuunaan ollut töissä, ainoastaa palstalla häiriköimässä.
etteikö työtä olisi. Sitä voi jokainen kehittää itselleen helposti. Voi vaikka tehdä itselleen töitä. Tai jollekin toiselle.
Ongelmahan onkin siinä, kuka maksaisi tehdystä työstä palkan. Ne känsät ahkeran työntekijän kädessä, kun ei paljoa lämmitä mieltä.
Pitää saada sitä palkkaa myös. Se loppuu keskuen nykyään joka paikassa.
Työn loppumista ei ole kukaan kiistänyt ei edes työtön. Työtä on niin paljon kuin huvittaa tehdä. Mutta se palkka palkka. Sitä ei ole kaikille halukkaille tehdystä työstä.
Niin ja tähän on yleensä silloin vastauksena että turhan työnantajien on sitten vinkua tekijöitä töihin jos eivät ole valmiita/halukkaita palkkaa maksamaan. Ei kukaan ilmaiseksi tee töitä.
...jos työ oikeasti kiinnostaa. Itse otin matalapalkatun työn vastaan, koska se vastasi alaani ja olen erittäin kiinnostunut jatkamaan sillä. Tiesin sen jo kouluun mennessä, ettei ammatti mikään kultakaivos ole. Minulle on kuitenkin palkkaa tärkeämpi asia se, että viihdyn töissä ja saan käyttää aivojani. Pitemmällä tähtäimellä ajateltuna; jos työ jatkuu pitkään, minusta tulee ammattilainen ja sitten varmaan palkkakin on mukavampi. Näin vasta valmistuneena ei mielestäni voi vaatia liikoja.
Noin vasta valmistuneena on syytä vaatia työstä vähintään se tes-tason palkka.
Pienempää tyytyminen on hölmöyttä.
siis toki palkka on tes:n mukainen jopa muutaman kymmenen senttiä suurempi kuin se alin mahdollinen. luvattiin kyllä nostaa jos osaan hoitaa työn niin kuin pitää.
Luvattiin ihan nostaa? Ja kirjattiin ihan soppariin tuo nostosuunnitelma, tietty.
maksa siitä esin mm vuokra...
Työtä riittää tekijöille AINA, kunhan rahanahneet paskiaiset ensin lopettaisivat palkoista kitisemisen ja tarttuisivat työhön kiinni tarmokkaasti. Työtä tehdään siksi, koska sillä määritetään ihmisyys. EIKÄ PALKAN!
Sinä voit määritellä työllä vaikka persereikäsi tiukkuuden, itse käyn töissä vain ja ainoastaan palkan vuoksi ja uskon että kuka tahansa muukin normaalijärkinen.