Naisten käsitys romantiikasta on vähintäänkin erikoinen: Naisten mukaan romantiikka tapailun tai suhteen aikana on sitä että mies tekee romanttisia tekoja naiselle ja nainen hymyillen vastaanottaa ne... Huomaako joku muukin mikä tässä kuviossa mättää? Jään odottamaan vastauksianne.
Naisten käsitys romantiikasta
Mieskirjoittaja
241535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
En kai sitten ole nainen, vaikka olen koko elämäni ajan luullut olevani.
Mielestäni teen rakkaalle miehelleni useinkin romanttisia tekoja. Alkaen ihan pikkujutuista ja päätyen aika suuriinkiin, rahaa ja järjestelyjä vaativiin juttuihin. Nautin niiden tekemisestä ja mieheni reaktioista valtavasti.
Ehkä meillä siksi onkin poikkeuksellisen onnellinen ja harmoninen parisuhde.
voi tehdä vastaavanlaisia romanttisia tekoja mutta kun ei aina tiedä miten ne "miehenjörrikät" niihin suhtautuvat.
Yleisimmin miehelle merkitsee naisen kanssa suhteessa vain seksi. Ihan sama mitä ihania romanttisia juttuja ostaa/tekee, ainoastaan seksi tuo hymyn miehen huulille. Valitettavasti niin.
joka on teidän kanssa eri aaltopituudella. Älkää tulko viiden tai kymmenen vuoden päästä takaisin valittamaan sitä kun teille tuli ero kun mies petti sihteerinsä tai teidän parhaan kaverin kanssa.
että lähdemme katselemaan sitä ihanan romanttista miestä, emmekä odota kymmentä vuotta
mieskin romantiikkaa luulen niin. Ehkä suhde on jäänyt pintapuoliseksi eikä kumpakaan ymmärrä aistia asioita.
Luulen että mieskin kaipaa romantiikkaa ja esileikkiä enemmän kuin nainen edes kuvitteelee. Mies hakee vauhtia ehkä muualta jos ei omalta naiselta sitä saa. Kun on vauhtia haettu elokuvista, lehdistä, naapurin eukosta ollaan valmiita suorittamaan tyhjennys..
Joissakin tapauksissa nainen ei näe, tajua tai ole valmis ottamaan vastaan miehen romanttisia signaaleja eikä sitä kauan jaksa yrittää jos ei toista kiinnosta...olenkohan oikeassa? Miehet?
koska on olemassa vain
-homoja,
- seksiin keskittyviä miehiä, ja
- miehiä, jotka osaavat esittää romantiikkaa uskottavasti.
Sulla on outo käsitys siitä, minkälainen käsitys naisilla on muka romantiikasta. Metsään menee käsityksesi..suureksi osaksi.
.Miehen käsitys romantiikasta on, että se vaivoin tekee yhden romanttisen teon (kun nainen vaatii) ja sitten saa pildeä päälle.
että se mies, joka pelaa korttinsa naisen kanssa oikein ja tekee vaivoin sen yhden laskelmoidun romanttisen eleen, saa sitä pildeä yllin kyllin, mutta toinen mies, joka on kiltti ja luonnostaan romanttinen, ei saa pildeä kuin korkeintaan epätoivoisilta yh-äideiltä, ylipainoisilta naisilta jne....
romantiikkaa on jokahisen pidettävä yllä arkipäivinäkin. Ei riitä että matkustetaan etelään seksilomalle paikkaamaan vuoden romantiikkapulaa.
Pienet asiat, jokaisella tietysti omat romantiikan asteet, joilla voi arkipäivinäkin pitää romantiikkaa yllä. Muista pienillä ajatuksilla toista esim tekstiviestein, laittamalla esim terveiset radioon toivekonserttiin musiikin.. toisen huomioonottamalla, hymy, pukeutuminen, ruokailu, illalla hellittelyä, kuunteleminen. Järjestä yhteistä aikaa esim lapset isovanhemmille ja pientä mukavaa leffan tai kynttilänvalon merkeissä..
Listaa voisi jatkaa loputtomiin. Se on vain itsestä kiinni. Pysähtykää ihmiset välillä ja lopettakaa hössöttäminen. Kuunnelkaa itseänne. Hidastakaa vauhtia. Nauttikaa pienistä hetkistä.
romanttisiin eleisiisi ei ole vastattu.
Itse ajattelen sen jotenkin niin, että mies tarjoaa romantiikkaa ja nainen ottaa sen vastaan lahjana. Nainen nauttii miehen romanttisista elkeistä ja antaa sen näkyä hyvänolon tunteena, joka kohtaa miehen. Eli loppupelissä kummatkin ovat tyytyväisiä siihen, mitä miehen aloitteesta syntyi.
Lisää romantiikkaa elämään.......!
taitaa olla. Mistäs arvasit?
eli ollaan passiivisia omaan napaan tuijottajia, "minä minä minä..."
meidän sitten pitäisi sinun hyväksesi tehdä? Et ole kertonut. Mistäs me tiedetään kun näyttää että mikään ei passaa. Sydämillä vuorattu synttärikakkuko? Ruusunlehtiä petiinkö? Korvanlehtien imeminen?Tässä aluksi. ;D ;D
Eih, ymmärsit sanomani väärin, koska en miellä romantiikkaa itsekkäänä toimintana. Lisäksi, jos näkee itsensä epäitsekkäänä, voi joutua kohtaamaan paljonkin itsekkäitä ihmisiä.
Mielestäni romantiikka on jonkintasoinen pallopeli. Palloa pompotellaan toiselta toiselle, ja se tuottaa mielihyvää, ja nimenomaan molemmille osapuolille. Eihän kukaan yksinään pompottele, vaan siihen tarvitaan kaksi.
Romantiikka on sellaista herkkyyttä ja vastaanottavaisuutta, ja uskon että hyvä tahto löytää tiensä perille :-) Kärsivällisyyttä!
Näinhän se toimii kaikkien suurten nisäkkäiden kohdalla. Urokset mittelevät epätoivoisesti ja yrittävät kilvan lahjoa naaraita. Naaras vain katselee, mitä saa eteensä ja tekee lopulta valintansa.
Tämä malli selittää kaiken. Se selittää miesten kilpailuvietin, tarpeen menestyä, miehen kyltymättömän seksin tarpeen. Se selittää sen, miksi naisen ei tarvitse olla seksikeskeinen vaan lapsikeskeinen. Mies levittää perimänsä ja nainen huolehtii sen aikuiseksi. Ikiliikkuja.
Oman kokemukseni mukaan naiset eivät edes koe intohimoista, järjetöntä rakkautta kuten (monet) miehet. Nainen pohtii sydämen pomppiessakin sitä, onko tämä nyt se herra, jonka kanssa haluan perustaa perheen. Mies sulkee kaiken muun ajatusmaailmansa ulkopuolelle paitsi naisen. Kaikki muu on epäolennaista. Miehen on toimittava näin fanaattisesti, koska muutkin kilpakentän miehet tekevät niin. Kilpailu määrää tason.
Ajatteles, jos me miehet olisimme niin fiksuja, että kääntäisimme selkämme naisille, niin kohta ne olisivat kerjäämässä meitä ja valmiita mihin vaan .... hmmmm menisiköhän se noin?
Kyllä nainenkin huumaantuu ja silloin on järki kaukana :) Ennemminkin ajattelisin miesten pitävän järjen päässä näissä tunneasioissa. Vai onko kyse sittenkin yksilöistä, sukupuolesta riippumatta?
joo, minä laitan ihania päivällisiä miehelleni, viiniä,kynttilöitä ja lapset mummolaan, ja ukkokulta tulee kotiin ja räppäsee valot päälle ja sanoo, että näiden kynttilöiden kanssa saa tuhrata tarpeeksi mettässä, olepa siinä sitten romantikko, joo, ja sitten kun sanon asiasta, eli että romantiikkaa pitäs olla, niin puristaa hän tissistä ja/ tai pyllystä ja sitten rakastellaan...että ainaskaan pohjoisen mies ei tuota käsitystä romantiikka ymmärrä....
...kumpikin puoliso ilahduttaa toinen toistaan romanttisin elein usein! :)
....ja vaikka nyt "leimaudunkin" nämä sanat sanoessani, voi sitä mieskin haluta romantiikalta jotain muutakin kuin VAAN seksiä. Esim. pitkä halailuhetki olisi kivaa..... :)
jos ei hyväksytä ihmistä sellaisenaan kuin on luotu. Tarkoitan ulkonäköä. Jotakin voi itsekin sille tehdä kykyjensä ja varojensa mukaan.
Iälleen ei kukaan mahda mitään, eikä myöskään raskausarville, eihän niitäkään olisi ilman miehiä.
Luonnehan on meillä jokaisella erilainen, luojan kiitos, eihän muuten olisi jokaiselle jotakin, koska kaikki ihmiset ovat erilaisia.
Eikä tunnu romanttiselta ajatus että ensi itketetään ja sitten pitäisi olla kuin mikäkin suloinen enkeli miehelleen.
Romantiikka on molemmin puolista ilahduttamista niin arkena kuin sunnuntainakin,
pieniä tekoja silloin tällöin, toisen huomioon ottamista, ei mitään siirappimaista
hössötystä.
Voit itse ehdottaa naisille romanttisia juttuj, kuten esim. Petit Maisoniin menemistä.
vieraannuttavat.Ei se ominta aikaa jos joku toinen ottaa sen haltuunsa, ja voimalla.