...kynnet...

Mitä mä teen?
Mä en millään pääse kynsien pureskelusta eroon!
Apuaaa...
6607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Käypä apteekista ostamassa ainetta(ainakin vielä muutama vuosi sitten oli myytävänä),jota sivellään kynsien alueelle.Se on tarkoitettu juuri kynsien pureskelun estämiseksi.Merkkiä en osaa sanoa enkä hinnasta tiedä mitään,mutta eiköhän se siellä selviä.Mömmö on pahan makuista,jolloin kynnen mentäessä suuhun...idea on siis nyt selvä=)

Äänestä
  • Hei zic!
    Ei auta, oon kokeillu jo!
    Mikä avuksi?

    Äänestä

  • Kynnel-nimistä ainetta on ollut apteekissa myynnissä noin 30 vuoden ajan enkä tunne ketään, joka olisi siitä saanut apua, vaikka itse olen työskennellyt kynsien parissa yli 10 vuotta. Maistuuhan se pahalta, mutta eihän kynsienpurijat siksi kynsiä pure, että ne maistuvat niin hyvälle...

    Tällä palstalla on keskusteltu usein kynsistä ja rakennekynsistä. Edellisessä keskustelussa oli hyvä vinkki sinulle "pureskelija".

    Äänestä

mä pureskelin kynsiäni penskasta asti tonne 14 v. asti kaikista kynnelilakoista sun muista huolimatta mulla oli aina kipeen lyhyeksi järsityt kynnet!
nykyään mulla on ollu jo 15 vuoden ajan pitkät ja vahvat kynnet, oon ihan kynsifriikki, lakkapulloja kertyy koko ajan lisää :D ja nää ei oo mitkään pitkät vaan ihan oikeesti pitkät ;)

ratkaisu joka mulla toimi oli se että mä kasvatin vasemman käden pikkusormeen ja nimettömään kynnet. purin muita ja jätin ne rauhaan... niitä kun viilailin ja jopa lakkasinkin (vaan ne kaks :) ) niin ne näytti niin kauniille... ja jos ne meinas erehtyä hampaiden väliin, niin mä tunsin heti että siinä on "pitkä ja kaunis kynsi" menossa ja löysäsin otteen :D
sen jälkeen sit kasvattelin yks kerrallaan kynnet... aikaa kulu ehkä vajaa puol vuotta, mutta mä pääsin koko ikäni vaivanneesta tavasta eroon! en ois uskonu kun aloitin.
tosin on pikkusen ongelma vielä... jouduin joskus työn takia leikkaan kynnet lyhemmiksi ja päätinkin leikata ihan normaalimittaseksi. ja huomasin että rupesin järsiin niitä! eli kyllä se tapa tuolla pohjalla on piilossa kuitenkin...
heti kun sain niihin takas pituutta loppu järsintäkin.
nykyään jos joku ihmettelee mun kynsien mittaa niin mä vastaan ett mulla on siksi pitkät kynnet kun mää puren niitä ;)

testaa! kynsi kerrallaan... viilailet, lakkaat suojalakalla ja ihailet vaikka sitä yhtäkin...

onnea matkaan!

Äänestä
  • Oon nyt yrittänyt tota sun juttuas ja on se vähän toiminu, mut eilen illalla pureksin vahingos aika pitkän kynnen pois.
    Yritän olla kärsivälinen!
    Kiitos kovasti sulle!

    Äänestä

  • Kiva kuulla että sulla on oikeasti tosi pitkät kynnet! Näin miehenä voin kertoa, että se on minusta seksikkäintä mitä naisessa voi olla. Valitettavan harva nainen varsinkaan Suomessa viitsii nähdä vaivaa kynsiensä eteen. Ja eihän ne kaikilla toki kasvakaan, tai sitten joutuu esim. työn takia pitämään lyhyinä, mikä on ymmärrettävää. Mutta ihan mielenkiinnosta kysyisin, että kuinka pitkät nuo ylpeytesi aiheet oikein ovat?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sisko kirjoitti:

Mitä mä teen?
Mä en millään pääse kynsien pureskelusta eroon!
Apuaaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu