Kuka osaisi kertoa,mistä johtuu transitin v.1992 tehon katoaminen,(kiihtyy heikosti erityisesti 2.sella ja 3:sella).Tuntuisi,kuin jako olisi siirtynyt paikoiltaan.Jakohihna ja pa-suodatin vaihdettu,venttiilit säädetty ja imusarja puhdistettu.Pakoputki ei ole tukossa,eikä tankin huohotin
Transitin vedot heikkeni
Mika
4689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko kysymyksessä turbomoottori lucasin ohjausjärjestelmällä? Onko "voimattomuus" jatkuvaa, vai herääkö joskus startin jälkeen normaaliksi?
80 heppainen vapaastihengittävä.Vika pysyvä.
oletko itse vaihtanut jakohihnan?? ettei olisi jakohihna mennyt syöttöpumpun puolelta hampaan vinoon.. Eli kone pamahtaa käyntiin lämpiää nopeasti ja vääntää kuin hullujussi pikkukierroksilla... Syöttö olis hampaan verran aikaisella eli n5 astetta. Jos haluat täyden varmuuden kannattaa käydä sellaisessa pajassa jossa pystytään kattomaan tarkka syöttöhetki heittokellon kanssa.. käyntiäänestä ei huomaa helposti syöttöhetken muuttumista, ainut ääni ero on terävämpi ääni kylmänä..
Kyllä tuo jakohihna kävi mielessä,vaan kun vaihdon jälkeen ajettiin useita päiviä,eikä vikaa huomattu ja auto katsastettiinkin vaihdon jälkeen.