Luin jostain, kuinka ihminen halusi tappaa itsensä, koska puolisonsa oli pettänyt ja jättänyt hänet.
Onko tuollainen käytös itsenäisen ihmisen puhetta?
Verrattaessa valtioihin, eiväthän nekään tuhoa itseään, jos naapurivaltio kieltäytyy yhteistyöstä.
Onko tuollainen käytös itsenäisen ihmisen puhetta?
Verrattaessa valtioihin, eiväthän nekään tuhoa itseään, jos naapurivaltio kieltäytyy yhteistyöstä.
Vastaukset 30
Vanhimmat
sotia.
sisällissodasta itsenäisen valtion sisällä.
itsensä parhaiten tarjoavalle.
itsenäisiä ihmisiä. Muuten valtio ei olisi itsenäinen. Tai olisiko?
on täytynyt olla toisiinsa kiinnittyneitä yksilöitä tuossa itsenäistymisvaiheessa, mutta sukupolvien vaihtuessa sekään ei päde.
itsenäiset valtiot? Miksi syntyy itsenäiset valtiot? Minkälainen on itsenäinen valtio?
fyysistä ja henkistä yhteistyötä sekä tarkoitukseen sopiva auktoriteetti, joka lähtee viemään kehitystä eteenpäin. On olemassa päämäärä, jota kohti ponnistella sekä riittävästi uskoa.
Ok. Tarvitseeko itsenäinen valtio muita valtioita?
jossain määrin, mutta lähinnä olisi pyrittävä omavaraisuuteen eikä luotettava liikaa muiden hyväntahtoisuuteen.
kun itsenäinen valtio on harhainen käsite. Sellainen valtio ei ole itsenäinen.
tarvitseminen ei poista valtion itsenäisyyttä, jos on muidenkin toimesta jo itsenäiseksi todettu. Jonkinlainen joustavuus ja avoimmuus ulkovaltoihin ei tapa valtion itsenäisyyttä vaan ehkä vahvistaa sitä.
itsenäisyys on menetetty, kun aletaan tarvitsemaan ulkopuolista valtiota. Silloin kun yhteistyö ulkoisten valtioiden kanssa on sellaista, että itsenäinen valtio selviää myös ilman sitä yhteistyötä, eli se yhteistyö ei ole välttämättömyys, voidaan puhua itsenäisestä valtiosta. Siihen asti se on harhainen käsite.
Mutta kun itsenäisyys vahvistetaan ulkopuolelta, luodaan harhainen käsite valtion itsenäisyydestä. Kun itsenäisen valtion itsenäisyys on sidottu ulkopuolisten valtioiden tunnustukseen siitä itsenäisen valtion itsenäisyydestä, on itsenäisen valtion itsenäisyys riippuvainen ulkpuolisten tahojen tunnustuksesta. Silloin kun ulkopuoliset tahot lakkaa tunnustmasta itsenäisen valtion itsenäisyyttä, ei itsenäinen valtio enää koe olevan itsenäinen. Sanoja heitetään ihmisten ilmoille monenlaisia, mutta se todellisuus niiden sanojen takana on toinen. Kosmetiikkaa.
Itsenäisyys on aika yksinäistä ja raskasta puuhaa.
ylitin sen vaiheen, joka itsenäistymistä seuraa ja siirryin suoraan parinmuodostukseen.
eri asia, onko kysymyksessä saari- vai mannervaltio eli vähän sijainnista riippuen on luotava yhteyksiä, jos haluaa laajentaa elinpiiriä. Voidaan sopia niinkin, että pysytään tiukan itsenäisinä koko eliniän eikä olla yhteyksissä muihin.
lapsia perheeseen siunaantunut.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Huoltajuuskiistojen määrä tuplaantunut 20 vuodessa/1135247926347
itsetuhoaikeisiin noin suoraviivaisesti. Totta on, että epäitsenäinen kokee suurempana loukkauksena tärkeän ihmisen aiheuttaman pettymyksen ja käyttää itsetuhoisuutta aseena toisen tekoa kohtaan. Se on lähinnä epäkypsyyttä.
Sanoisin, että tuossakin tapauksessa itsetuhoisuus on jo esimerkkinä sisäistettynä ihmisen persoonassa, eikä yksittäinen teko ole sitä laukaissut.
että hän on jo aiemmin lapsena kokenut tulleensa hylätyksi eikä hän kestä uutta hylkäystä, koska tuo tieto elää hänen alitajunnassaan ratkaisemattomana?
ihmiselämään erottamatta. Tapa reagoida riippuu ihmisen sisäistetyistä voimavaroista tai puolustuksesta, niinkin sanoen. Jos lapsena elämä on ollut lähisuhteissa rakkaudessaan rajattua, voi olla että hylkäyksen sieto myöhemmällä iällä on puutteellinen ja näin ollen reaktio toivon romahtaminen ja itsetuhoisuus. Toisaalta, itsetuhoisuuden käyttäminen aseena, kuten edellä mainitsikin, liittyy vahvasti narsistiseen puolustukseen ja silloin ongelmana voi olla liiallinen narsismi.
Mitä tarkoitin on, että itsetuhoisuus voi olla opittua, joko loppuunasti vietynä tai konfliktitilanteista selviämiseen liitettynä mallina uhkaamisesta.
vastaavat puolustukseen käytettyjä resursseja, jotka nekin voivat mennä kohtuuttomuuksiin.
että tarkoitat defenssillä nyt sitä menetelmää, jonka ihminen puolustuksekseen valitsee ja joka on hänelle ns. luonteenomainen. Puolustukseen käytetyt voimavarat. Eli? Lataus? Tilannesidonnaisuus ja siitä seuraava panostus puolustukseen? Voiko parisuhteen kriisissä odottaa mietoa vastarintaa, jos suhde on todellinen? Vai? Resurssit eli voimavarat, joka on kaiken pohja, jolle mieli rakentaa rauhallisen majansa. Mitä tarkoitit kohtuuttomuudella?
puolustamiseen käytettäviä voimavaroja. Onko järkevää olla hampaisiin asti aseistettu, koska väistämättä se vie elintilaa normaaleilta toiminnoilta.
Nimitetään puolustusta sitten vaikka rajoille keskitetyiksi panssareiksi.
esimerkissä oli kyse parisuhteen toisen osapuolen itsetuhoisuudesta, joka on voimakas passiivisaggressiivinen uhka tuossa tilanteessa. Viimeinen valitusvirsi: "katso, olet niin tärkeä minulle, että muuten olen tyhjää ja ansaitsen mielestäni kuolla". Tuossa tapauksessa ihmisellä on jokin motivaatio, hän saa jotain uhkauksensa vastapainoksi. Oikeasti itsetuhoinen toteuttaa aikeensa uhkaamatta, sen jälkeen kun avunhuudot on huudettu eikä niihin ole kukaan tarttunut.
Siitä puolustuksen järkevyydestä vielä..Sanonnan mukaan sodassa ja rakkaudessa on kaikki keinot sallittuja. Puolustusalueella ihminen on heikoimmillaan eikä järjellä ole siihen enää osuutta.
voidaan puhua fasistisesta valtiosta.
kansallissosialismiin tai muihinkaan vahvoihin aatteisiin. Mikä se ehdottamasi "fasismi" tässä olisi? Kirveelle töitä vai? Millainen ihmissuhde perustuu autoritarismille?
tuossa itsemurhalla uhkailevaa fasistiseen valtioon. Totalitaristiset valtiot ovat käyttäneet hallintakeinoinaan esimerkiksi terroritekoja, vangitsemisia ja laajamittaista propagandaa.
onkin se, miksi puoliso petti ja jätti. Vastaus: mahdottoman ihmisen kanssa on hankala elää.
itsenäisyyspäivä, se tekee ratkaisevan eron
ihmisen täysi-ikään tuloa?
maailmassa, jossa itsenäisyyspäivää juhlitaan riehakkaasti mutta meillä istutaan tv:n ääressä katselemassa turhisten kättelyä
voi olla myös uskonnollisissa riiteissä. En sitten tiedä, kuinka itsenäinen ihminen tuossa vaiheessa on...