Eli olen pessyt naamani nivean skin refining scrub ihon kuorintaan ja pessyt sitten refreshing wash gelilla. Mutta kumpi on sitten parempi kosteusvoide? Humektan(onko se orionin kun apteekista saa vai nivean soft body&face cream voide kasvovoiteeksi kun ennen yötä aina pesen ja sitten pitäisi rasvata. Eli humektan vai nivean soft body&face cream? Vai onko normaaleissa kaupoissa myynnissä jotain hyviä kosteusvoiteita sekaiholle? Siis ettei tarvitsisi mihinkään luontaistuote kauppaan mennä vaan elintarvike kaupan antimia...
Nivea vs. humektan
hjelppaa
71318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Apteekista kasvovoide Decubalin face vital,replenishing&revitalising face cream,kyseinen voide ei sisällä ihoa tukkivia aineita ja on muutenkin oikein mainio voide,eikä kovin kalliskaan.Se on sellanen punanen litteä pumppupullo-suosittelen,että et tuki ihoasi humektanilla!!
nivean soft creami??? Ostin sitä purnukan niin kannattaako se käyttää naamaani`?
Niin,jos ihoasi eivät tuki ne kemianteollisuuden jäteöljyt eli mineraaliöljyt,toisillahan ne aiheuttavat finnejä ja mustapäitä-siksi mainitsin tuon apteekin voiteen,kun siinä ei ole mineraaliöljyjä.
jos et tiedä mikä on mineraaliöljy>googleta...
Ei kannata käyttää samaa rasvaa kasvoille ja vartalolle,se vartalovoide voi laittaa kasvojen ihon kukkimaan rumasti,eli erikseen se kasvovoide.
Toinen apteekin voide,mikä ei sisällä paraffiinia,kuten perusvoiteet,on bellavita>se kevyempi eli vihreä tuubi.
Nivean vaikka onki hyvä merkki.
Humektan on maailman paras voide mitä maan päältä löytyy koska siinä ei oo kemikaaleja ja imeytyy hyvin ja oikeesti kosteuttaa.
Ihmiset eivät tiedä mitä järkyttäviä mykkyjä kaupan tuotteis valitettavasti on :(
mä tiedän ne tuoksuu ihanalta ovat halpoja ha houkuttelevia. Mutta ette varmana halu tunkea kemikaali tehtaat kroppaan ;)
Olen sitä käyttänyt vuosikausia, mutta jopa apteekissa sanottiin, että siitä puuttuu joitain ihoa hoitavia aineita. Ostin sitten jonkin muun rasvan, mutten huomaa eroa ihossani. Liekko sitten Humektan parasta rasvaa pintakuivalle akneiholle?
Kokeilepas Ceralania, se on kuivan ihon kosteutta sitova kevyt perusvoide, joka sopii myös akneiholle, käy myös meikin alle. Ei jätä rasvaiseksi. Saa apteekista.