Valtion Taloudellisen Tutkimuskeskuksen tekemä selvitys osoittaa, että elintarvikkeiden arvonlisäveron alentaminen siirtyisi hintoihin ja synnyttäisi jopa tuhansia työpaikkoja.
Zyskowicz esittää, että ALV-alennusta lykättäisiin ainakin 2 - 3 vuodella. Tästä jäisi Zyskowiczin mukaan valtiolle käyttöön vuositasolla peräti 500 miljoonaa euroa. Nämä varat hän käyttäisi elvytykseen ja työllistämiseen.
Haluaako kokoomus sysätä keskustelua omista puoluetukirahojen salailuistaan köyhien varpaillaan pitämiseen?
Syömistäkään ei voi lopettaa.
Zyskowicz esittää, että ALV-alennusta lykättäisiin ainakin 2 - 3 vuodella. Tästä jäisi Zyskowiczin mukaan valtiolle käyttöön vuositasolla peräti 500 miljoonaa euroa. Nämä varat hän käyttäisi elvytykseen ja työllistämiseen.
Haluaako kokoomus sysätä keskustelua omista puoluetukirahojen salailuistaan köyhien varpaillaan pitämiseen?
Syömistäkään ei voi lopettaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on jo siirtynyt hintoihin: niitä on nostettu sitä silmällä pitäen
Onko politiikanteko pelkkää silmään sahaamista? Asioiden pallottelua ja sanaleikkiä vailla mitään mitään muuta päämäärää kuin omien etujen maksimoinen?
Tarkoitus ei tässäkään tapauksessa suoranaisesti ole omien etujen ajaminen vaan omien ja potentiaalisten äänestäjien etujen ajaminen. Se kai on politiikan tarkoituskin? Kommarit ajavat kommareiden asiaa, maalaiset maalaisten ja porvarit porvareiden.
Lähenevätkö SDP:n ja kokoomuksen välit tuossa kauppa-asiassa? Ihmisiä säikytellään ruokakauppiaiden rikastumisella, mutta onko se nyt ihan niinkään..?
Missä ihmisiä on ruokakauppiaiden rikastumisella peloteltu? Monenmoisia muita välikäsiä pellolta kauppaan kylläkin. Noin muuten ruuan arvonlisäveron lasku on ennen kaikkea Keskustan lempilapsi, jolla uskotaan parannettavan tuottajien asemaa. Tohdin tosin epäillä.
Kokoomukselle se juuri ja juuri sopii, kun saavat jotain takaisin. Vasemmiston luulisi rajusti vastustavan, koska se laskee kaikista köyhimpien toimeentulotukinormeja, mutta hyödyttää toisaalta tasapuolisesti kaikkia, niin rikkaita kuin köyhiäkin. Vaan hiljaa ovat vasemmalla...
pienituloisten hyötyvän alvin alennuksesta ja kristilliset sekä vasemmistoliitto lienevät sen puolella. Demareilla näyttäisi olevan vastustus asiaa kohtaan.
on Valtion tieteellinen tutkimuskeskus, Valtion taloudellinen tutkimuskeskus on VATT.
kyllä minä nyt sen tiesin, mutta ajattelin päiväni ratoksi testata lukijoiden sivistystasoa. ;)))))))))))))))))))))))
sitä onkin syytä testata ajoittain.
VATT on siis asiaa tutkinut eikä VTT. :))))))))))))))))))))))))
eipä VTT olekaan Valtion tieteellinen tutkimuskeskus, vaan Valtion teknillinen tutkimuskeskus.
Voihan sen niinkin sanoa, mutta mitään en tunnusta. :))))))))))))))))))))