sellua on myös nuorilla

DitaVonTeese86

Jos täällä oikeasti on ihmisiä jotka eivät tiedä että sellua voi olla nuorilla lukekaa artikkeli jonka linkin laitan tähän tai googlatkaa niin netistä löytyy pilvinpimein vastauksia.
Ja tuskin kukaan voi minunkaan kropasta mitään päätellä pelkän kasvokuvan perusteella joka mustavalkoisena galleriassa näkyy.

Selluliitti ei liity ikään tai painoon, sillä sitä voi olla myös nuorilla, jopa murrosikäisillä, sekä hoikilla ja liikuntaa harrastavilla ihmisillä, kertoo kauneushoitola Japonan toimitusjohtaja, kosmetologi Leena Hätönen.
http://deski.fi/page.php?page_id=10&tiedote_id=8192&aihe=4

10

1810

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siili80

      Hei oikeesti, tämä palstahan kuhisee ihmisiä, joiden lempihupia on saada vain vähän kuohuntaa aikaan...

      Kaikki hiemankin enemmän selluliittiin "tutustuneet" tietävät, ettei selluliitin muodostumiseen tarvita jotain tiettyä ikää tai vaakalukua. Tai no, korjaan sen verran, että lapsilla selluliitti taitaa olla harvinaista. Tottahan toki ylipaino ja ikä lisäävät huomattavasti selluliittia, jos siihen sattuu olemaan taipumusta. Itse olen hoikka ja urheilullinen...ja selluliittinen ;) Tosin olen saanut lähes kaiken pahimman sellun pois kuivakuppauksella ja ruokavaliota muuttamalla. Tämän hetkinen tilani vaatii kuitenkin jatkuvaa ja ilmeisemmin ikuista työtä selluliitin pois pitämiseksi. Joitakin ihmisiä se kauhistuttaa, kun "joutuu ikuisesti tekemään jotain" - minulle kyse on vain kroppani kunnossapidosta ja niin kauan kun se tuntuu hyvältä ja sopii elämänrytmiini, niin so not. ;)

      Hienoa, että olet saanut tuloksia aikaan ja tsemppiä vaan jatkossakin! Mitä aikaisemmin ja nuorempana selluliittiin puuttuu, sitä helpompi sitä on pitää kurissa vanhempanakin!

      Mukavaa loppukesää sinulle!

      • DitaVonTeese86

        Tällaisia viestejä enemmän tänne juuri tätä tarkoitin voi asiallisesti ja mukavissa merkeissä keskustella,vaihtaa tietojaan jne:)
        kiitos hyvästä viestistä ja samoin mukavaa kesänjatkoa sinullekkin!


      • Henni78
        DitaVonTeese86 kirjoitti:

        Tällaisia viestejä enemmän tänne juuri tätä tarkoitin voi asiallisesti ja mukavissa merkeissä keskustella,vaihtaa tietojaan jne:)
        kiitos hyvästä viestistä ja samoin mukavaa kesänjatkoa sinullekkin!

        Aina olen ollut hoikka (160cm, 46-50kg) ja teini-iästä asti selluliittia takapuoli rutullaan ja takareidet kans. Nyt ole 30-vuotias. Ei tällä kropalla biksut päällä heiluta missään :(
        Kulkee ikävä kyllä myös suvussa, äiti ja sisko samanmallisia ja myös selluliittisia. Ruokavaliossani ei pitäisi olla mitään vikaa, mutta näillä eväillä mennään.

        Tosin, ei mun kaveritkaan usko, että mulla todella paljona sellua on, mutten ilkeä näyttääkään heille todistaakseni. no, joku kerta jos menee heihin hermo, niin kai sitä vois housut alas nykäistä ja heitä hieman järkyttääkin :)


    • hildurg
    • Nainen 44v

      Töissä pähkäiltiin juuri sitä aihetta, että nykyään nuoremmillakin alkaa olla sellua, mutta miksi ?

      Eipä tullut muuta mieleen, kuin että nykyään syödään kaikenlaista, jossa on mahdolliset pahan tekijät, rasvaa ja sokeria, lisäksi kaikkea säilintöaineita ja värejä. Kaikki tuo varastoituu juuri pakaroihin, reisiin, pohkeisiin ym. Ja ennen kaikkea liikunnan puute pakkaa sellut omiin koloihinsa.

      No mitä sitten pitäisi tehdä ? Oisko parempi jättää makeiset ja limut vähemmälle ja roskaruuat vaihtaa terveellisempään ruokaan.

      Tiedän että nuo ei riitä, mutta hitauttaa kumminkin.

      Lisäksi ihmisen liika happamuus aiheuttaa esim. sellua. Itselläni on virtan pH 7-8, silti minulla on sellua, koska en ole koskaan edes yrittänyt poistaa sellua. Tuo virtsani pH on sen takia neutraali, kun sain sitä arvoa nostettua emäsjauheella.

      Minä sain ekat sellut kun olin raskaana 22 vuotiaana. Huomasin vain että pakaroissa oli pikkasen kurttua, mutta ei niin paljon että olisi häirinnyt. Sitten sitä sellua rupesi olemaan joka vuosi enemmän ja enemmän, kun en tehnyt sille mitään.

      Minä olen 160cm ja painan 55kg, elikkä olen hoikka.

      Sellasta pohdintaa. ;)

    • fraxik

      ...hänellä saattaa olla selluliittiä,onhan ikääkin jo 37v.

    • ...............

      Kyllä mullakin aina 15-kesäisestä asti ollut nimenomaan reisissä ja pakaroissa. Laiha olen aina ollut ja urheillut paljon. En useinkaan syö roskaruokaa, mutta meillä tämä näyttää olevan geeneissäkin. Parikymppisenä sain esikoiseni ja silloin selluongelma räjähti käsiin. Takapuoli ja reidet olivat entistä muhkuraisemmat ja synnytyksen jälkeen löllö vatsa oli sellua täynnä, samoin käsivarret, vaikka edelleenkin oli todella hoikka. Ja nyt en puhu mistään sellaisesta sellusta, joka puristaessa näkyy, vaan toisen tai kolmannen luokan tavarasta, joka koko ajan peilistä tuijottaa ja varsinkin reittä pitkin sormella painaessa oikein sattuu. Lisäksi takapuolessa on pari kunnon kuoppaa sellun keskellä. Ja tämä selluliitti näkyy esim valkoisten tiukkojen housujen läpi!
      Juu kyllä sitä nuorilla on, itse en ole sitä koskaan epäillytkään, mutta ärsyttää, kun muut ovat kieltäneet, ettei mulla sellua ole, vaikkeivat mun takapuolta tai reisiä ikinä ole nähneetkään.

    • Nainen tässä

      Siellä kun mainittiin, että miehillä on harvoin sellua ei pidä paikansa.

      Miehilläkin on sellua, mutta se ei sen takia näy, koska miehillä on paksumpi iho. Onhan vaihdevuodetkin miehillä, tosin ilman mensuja.


      Miespuolisella työkaverillani on raskausarpeja, vaikka yleensä se kohdistetaan naisille, pöh sanon minä, raskausarpejahan voi olla kellä vaan.

    • oon 14v tyttö ja mulla on nyt ruvennut tulemaan sellua takapuoleen ja reiteen, ja se häiritsee mua :( oon 173cm ja päälle 50 kg ja urheilen tosi paljo, rakastan yleisuheilua!!:D:D oon kuullu että jos käy esim. pitkiä lenkkejä niin ei se sellu lähde siinä pois, mutta jos vaikka punttisalilla tekee jotai pakaraliikkeitä niin vois auttaakki:D

    • Rasva kunniaan

      Sellua pystytään käyttämään ajoneuvoissa polttoaineena. Joku jenkkirasvaimulääkäri ajeli pelkästään potilaidensa rasvoilla, joten tehkää ruokahalusta bisnes. Rasvasta voi tehdä myös saippuaa. Miksi jäädä rypemään itseinhossa, kun voi laittaa asialla rahaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      438
      1901
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1237
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1137
    5. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      70
      1134
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      994
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe