Sattui pari vuotta sitten. Olin eräässä työpaikassa jossa lähin työkaverini ja myös pomoni oli mua useamman vuoden vanhempi ukkomies. En koskaan missään vaiheessa suhtautunut häneen muuta kuin työkaverina. Sitten alkoi tulla ihme kommentteja kuten, että olen vetävän näköinen nainen ja puistattavia haluksia hyvästä työtuloksesta. En noteerannut niitä vaan jatkoin asiallista linjaa. Kerran mies sitten kertoi kuinka oli vaimolleen luvannut lopettaa mun kanssa. Siis MITÄ soppa se ääliö yritti yksinään keittää? Erosin hyvin äkkiä siitä työpaikasta ilman, että kerroin sen kummempaa syytä. Sitä tämä pomoni yritti kyllä tivata ja kehtas vielä olla muka pahoillaan, että lähden.
Vieläkin
näen punaista
2105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuossa on vaan se ongelma että jos se mies antaa sinusta huonoja lausuntoja ulkopuolisille. Yleensä varatut miehet eivät kosta, mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Sun olisi hyvä löytää siitä firmasta joku toinen suosittelija itsellesi. Mä teen aina niin että kysyn joltain hyvässä asemassa olevalta hyvältä tyypiltä josko voin käyttää häntä suosittelijana.
Riippuu tietysti oliko tuo työpaikka sinulle tärkeä vaiko ei. Mutta, on tuo tosi yleistä että ne ehdottelevat.
Naimisissa oleva kollegani kertoi mielellään firman asiakkaille, että minä olin hänen morsiamensa. En halunnut nolata häntä asiakkaiden edessä enkä osannut puuttua asiaan muutenkaan, mutta kun mitta tuli täyteen ja ajatukseni alkoivat näkyä ilmeestäni, hän alkoi kuulemma selkäni takana selitellä, että olin pahalla päällä, koska hän oli jättämässä minua.
Tuosta on muutama vuosi aikaa, mutten vieläkään ymmärrä, mikä jutun juju oikein oli.