Matematiikasta kiinnostuneita naisia

Mistä sellaisia löytää, kun en opiskele ja töissä ei matemaatikkoja ole? Huomaan, että naiset eivät viihdy kanssani, jos mulla ja naisella ei ole paljoakaan yhteistä. Olen kyllä koittanut tutustua numeroituvan moneen naiseen, mutta en sitten tiedä onko vikaa mun topologiassa vai missä, kun kiinnostus ei ole ollut molemmanpuoleista. Täytyykö vaan tyytyä likiarvoihin?
6193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On vaikea löytää kumppania, jos kiinnostuksen kohteet eivät täsmää. TÄmä ei kuitenkaan pitäisi olla ongelma, koska oikea rakkaus tarkoittaa sitä, että toinen on myös erilainen ja toisaalta voi ja haluaa olla kiinnostunut siitä erilaisuudesta.

Äänestä

Matematiikasta kiinostuneita naisia on paljon vähemmän kuin siitä kiinostuneita miehiä. Kilpailu tälläisistä naisista on kovaa ja heillä varaa on mistä valita. Käytännössä pitää olla vähintään tohtorinhattu matematiikasta, matematiikan professuuri ja mieluiten vielä Nobelinpalkintokin tulossa alalta ennenkuin kannattaa edes haaveilla.

Äänestä

Kohta matemaattisia aineita lukee tytöt enemmän kuin pojat, uskoisin. Nytkin lukioissa pitkän matikan tunneilla on tyttöjä vähintään yhtä paljon kuin poikia. Lukioissa onkin jo enemmän tyttöjä kuin poikia. En sitten tiedä teidän vanhuksien ikäluokkien jakaumista.

Äänestä
  • Tuo lukion matikka nyt ei vielä merkkaa mitään. Sitähän tarvitaan, jos esim. inssiksi haluaa ja niitähän on paljon.

    Äänestä

Täytyy sanoa, että vaikka suurin osa tuttavapiiristäni on käynyt kouluja pitkältikin eivät heistä/meistä kukaan puhu koskaan niistä kouluaiheista eli matematiikasta, historiasta jne. En tiedä syytä, lienevätkö tylsiä aiheita sitten. Ei minun mielestäni ainakaan. Puheen aiheen yleensä pyörii töiden ja vapaa-ajan ympärillä, harvoin minkään järkevän.

Äänestä

Noin keskimäärin katsoen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matikkamies kirjoitti:

Mistä sellaisia löytää, kun en opiskele ja töissä ei matemaatikkoja ole? Huomaan, että naiset eivät viihdy kanssani, jos mulla ja naisella ei ole paljoakaan yhteistä. Olen kyllä koittanut tutustua numeroituvan moneen naiseen, mutta en sitten tiedä onko vikaa mun topologiassa vai missä, kun kiinnostus ei ole ollut molemmanpuoleista. Täytyykö vaan tyytyä likiarvoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu