Haittaako, jos muuten mukavalla naisella on mielenterveysongelmia? Esimerkiksi vainoharhaisuutta, joka tekee naisesta omistushaluisen ja jokin pieninkin asia voi saada hänet epäilemään sinua uskottomuudesta? Kaikki viestit luonnollisesti luetaan ja puhelut kuunnellaan.
Lisäksi masennuslääkkeet sekä e-pillerit lisäävät ruokahalua, joten hän ei ole missin mitoissa. Muuten olen ihan herttainen ja pidän ulkonäöstäni huolta ja yritän lenkkeillä painon pitämiseksi kurissa.
Lisäksi masennuslääkkeet sekä e-pillerit lisäävät ruokahalua, joten hän ei ole missin mitoissa. Muuten olen ihan herttainen ja pidän ulkonäöstäni huolta ja yritän lenkkeillä painon pitämiseksi kurissa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tunnetko itsetuhoisia ajatuksia? Sitten olen seurannut läheltä, koska varmaan kaverini naisella oli samoja ongelmia? Loppujen lopuksi tämä nainen hyökkäsi kaikkia kaverin tuttuja vastaan, luullen, että nämä haluaa että kaverini eroaa tästä naisesta.
Minäkin sain kuulla ihan ihme juttuja itsestäni. Mitä tämä nainen kuvitteli minusta, ihan perättömiä, sairaan naisen omia mielikuvitus juttuja. Esim. että lähetin sinne porukkaa vakoilemaan, että onko kaverillani kaikki asiat hyvin. Huh huh!
Mutta en tunne sinua? Yritä löytää joku semmoinen epäsosiaalinen hissukka, joka on aina siellä kotona :)
No ehkä sun ei oo sit hyvä olla suhteesa, josset yhtään kykene toiseen luottamaan. Mä tiedän kyllä, miten kauheeta se on, joutua miettimään yksin, onko tullut petetyksi ja epäillä...
Valitettavasti vaikuttaa, olen seurustellut samankaltaisen kanssa ja siitä että tulen töistä 10 minuuttia normaalia myöhemmin ei jaksa alkaa tekemään tarkkaa selkoa, tai joskus ei edes ehtinyt kun tuli häädetyksi kotoa.
Sitten eron jälkeen uhkaili useamman kerran itsemurhalla ja kerran yritti että palaisin yhteen.
Kerran piti soittaa poliisit hakemaan hänet kotoani.
Ongelmahan oli että ei tämä tullut suhteen alkuvaiheessa vielä esiin, kun olisi ollut helpompi lähteä.
Ei jaksa uudestaan, ei.
Itse kärsinyt koko elämäni ajan jonkin asteisesta sosiaalifobiasta, eli pelkään ihmiskontakteja, tosin nykyään oon parantunut aika paljon. Ja yläaste ikäisenä koulukiusaamisen takia loin itselleni kovan kuoren ja minusta tuli erittäin narsistinen(tunteeton, ylimielinen, manipuloiva) ja voisin jopa väittää, että olin narsisti siihen aikaan. Nyt muutaman vuoden jälkeen olen taas empaattinen, rehellinen, mukava, kiltti ja kykenen ajattelemaan muita ihmisiä. :) Melko avoimin mielin katson mielenterveysongelmia, kun itsellänikin on ollut sellaisia. Tosin luulen, että terveet ihmiset ei välttämättä kovin avoimin mielin katselis. :/
kannattaa tarkistaa lääkitys. Esim. SSRI masennuslääke ei auta pakko-oireisiin, jos on psykoottisia piirteitä
Ehkä tuostakin ongelmasta voisit päästä eroon siten.
Jos vakiintuneessa suhteessa toinen osapuoli alkaa osoittaa mielenterveysongelmien oireita, ne on varmasti helpompi kestää kuin uudessa suhteessa. Minä en koskaan enää rupea sitoutumaan millään tavalla ihmiseen, josta alun alkaen tiedän tuota epäillä.
Mikään tykkääminen ei riitä kompensoimaan sitä, että toinen kaivaa taskut, lukee tekstiviestit, tarkistaa puhelinnumerot, soittelee perään ja tenttaa kuulustelee jopa kaupan myyjät, kun epäilee pettämistä.
Pari vuotta tuli seurusteltua sellaisen diivan kanssa, joka kärsii epävakaasta persoonallisuushäiriöstä. Sairaalloinen epäluuloisuus, kateus, ailahtelu, raivokohtaukset ja itsemurhalla uhkailu polttivat minut loppuun.
ITSE TUKISIN TÄTÄ TÄYDELLISESTI JA JOSKUS ITKISIMME.JOSKUS NAURAISIMME JA JOSKUS ITSE ITKISIN KUMPPANINI PUOLESTA JA JOSKUS TAAS TULISI PALA KURKKUUN KUN TÄLLÄ MENISI LUJAA..JA JOSKUS TAAS VEISIN TÄMÄN AUTOLLA HOITOON JA TÄMÄ NUKKUISI KOKO MATKAN AUTOSSA JA HERÄISI SAIRAALAN ETUPENKILLE..JA JOSKUS TÄLLÄ MENISI LUJAA JA SITTEN KOVAA VÄLILLÄ NIIN ETTÄ UKKO JOUTUISI HELISEMÄÄN JA JOSKUS MONET EX-KOULUKAVERIT.SUKULAISET JA TUTUT IHMETTELISIVÄT ETTÄ MITEN SÄ JAKSAT JA JOSKUS SITTEN MONET TUTUTKIN ÄLLISTELISIVÄT ETTÄ KUINKA SÄ JAKSAT JA JOSKUS UKKO VEISI TÄMÄN TAAS HOITOON JA MERSULLA VIELÄPÄ..JOSKUS TOYOTALLA JA JOSKUS UKON VAKITUINEN KUMPPANI < EI MIELENTERV ONGELMIA JA MONET MUUT ÄLLISTELSIVÄT ETTÄ MITEN SÄ JAKSAT JA JOSKUS SITTEN MONI SUKULAINENKIN ÄLLISTELISI ETTÄ KUINKA SÄ VOIT..JOSKUS UKKO SITTEN JOPA ITKISI.NAURAISI JA VÄSÄHTÄISI AIVAN TÄYDELLISESTI JA JOSKUS SITTEN UKKO TUKISI TÄTÄ NIIN TÄYDELLISESTI JA KUSKAISI TÄTÄ JOKA PAIKKAAN..
Kyllä aina puheissa voidaan tukea toista osapuolta, mutta käytäntö on sitten aivan oma lukunsa - diivat ovat arvaamattomia, kaikki mitä yrität tehdä heidän eteensä on aina väärin.
jos olisit miespuolinen versio itsestäsi, niin saisit elää yksin vailla tietoakaan naisseurasta. Naisille sallitaan henkiset sairaudet ja muukin paha olla helpommin kuin miehille. "Mies ei itke". "Mies se tulee räkänokastakin muttei tyhjännaurajasta".
Jos on vaikka jokin syy epäillä uskottumuutta,ei se mikään mielisairaus ole.
Minulla on vasta todettu maanis-depressiivisyys lievempänä versiona eli kakkostyyppiä. Maniaa minulla ei kuitenkaan ole koskaan ollut enkä ole ikinä ajatellut itsetuhoisia ajatuksia saatikka uhkaillut sellaisella.
Mitenkä on: voiko mies hyväksyä bibolaarisen ihmisen seurustelukumppaniksi tietäen asiasta?