Jatkuvaan sheivailuun kyllästyneenä hankin vihdoin epilaattorin. Sääret menivät ilman ongelmia, hiukan tietysti nipisteli. Ongelma tuli eteen kainaloiden kanssa. Kivun olin päättänyt kestää mutta se veri. Jokainen poislähtenyt karva nimittäin jättää tilalle verisen läiskän, juuret ovat tosi isot. Tottuuko kainaloiden iho epilointiin vai onko parempi vain tyytyä sheivailemaan jatkossa? Kainalot tuntuvat vain hieman aroilta nyt epilointia seuraavana päivänä. Dödöä en ole tosin uskaltanut käyttää. Onko kellään kokemusta vastaavasta?
Kainaloiden epilointi
18
7961
Vastaukset
- Cabribeth
sheivaan epilaattorilla kaike heti silmistä alaspäin ;) Mutta tuo miun epilaattori onkin sen verran huono että se ei kai kaikkia karvoja revi verisesti, vaan katkaisee ne. Toinen kerta koskee jo paljon vähäemmän kainaloissa ainaki.
- kokemusta on
Elikkä mulla kasvo alkuun JÄRKYTTÄVÄN paksua mustaa karvaa kainaloissa, vuosia kun niitä oon ajellu. Ja joka päivä sai ajella jos ei halunnu hirveetä sänkee. Ekalla kerralla sattu niin perkeleesti se epilointi ja veri lensi mullakin. Aattelin jo että oonko ihan sairas ku kidutan itteeni tällä tavalla. Ja tuntu jo että epilaattori menee "tukkoon" tai että se vetäsee kohta ihooki sinne väliin ku niin tiukassa oli karvan juuritupet.
No parin kerran jälkeen helpotti huomattavasti ja kyllä on mulla karvan laatu muuttunu vähä ohuemmaks, en sit tiiä mitä tapahtuis jos taas alkasin sheivaan että tulisko samanlaista jouhee kun ennenkin mutta nykyään ei juurikaan ees satu epilointi. Karvat kun kasvaa eri tahtia, niin ehkä kerta viikkoon vetäsen ne pinnalle kasvaneet karvat ja ei paljo nipistele.
Ihanaa kun ei oo sitä jokapäivästä sheivailua! Ja oon huomannu semmosenki asian, että alkuun mun kaikkukarvojen juuritupet oli valkoisia ja isoja, sattu sen takia varmaan niin paljo ku ne oli tiukassa, mut nykyään ne juuritupet on semmosia ihan mustia ja "surkastuneita", näyttää vähän niinku kärähtäneiltä ja lähtee paaaljon helpommin irti kainaloista. Että kai ne karvat vähä alkaa antaa periks tolle rääkille, eikä se enää oo ees rääkkiä ku ei satu. Että ei muuta ku epiloimaan vaan ja oikeesti parin kerran jälkeen ei todellakaan oo enää niin kivuliasta.
Ja mä oon epiloinu vasta n. reilu puol vuotta kainaloitani ja oon huomannu kyllä ison muutoksen karvan laadussa.- FrozenCorpse
Tuo karvojen paksumpana tai tummempana takaisin kasvaminen ajelun jälkeen on pelkkää urbaanilegendaa!
- Surupukuinen
FrozenCorpse kirjoitti:
Tuo karvojen paksumpana tai tummempana takaisin kasvaminen ajelun jälkeen on pelkkää urbaanilegendaa!
Ole:) Itse ainakin sata varma että karvat sheivauksen tuloksena erilaiset kuin ennen...paksuus saattaa hämääntyä ihan siinä, että kun sheivaa, niin karva ei kasva päästä ohuena takaisin vaan karvan pää on sheivauksen jäljiltä suora...tällöin tuntuu paksummalta ja terävämmältä.
Alkuperäiseen kysymykseen palaten, itsellä sama juttu. Kyllästyin kainaloiden ainaiseen sheivailuun, kun itselläni vielä kasvavat saman tien takaisin.. Aluksi sattui pirusti, mutta ei enää tunnu! Siinä kestää se hetki... Nyt totuttelen itseäni bikinialueen epilointiin, se on tuskaa;D - ...
Surupukuinen kirjoitti:
Ole:) Itse ainakin sata varma että karvat sheivauksen tuloksena erilaiset kuin ennen...paksuus saattaa hämääntyä ihan siinä, että kun sheivaa, niin karva ei kasva päästä ohuena takaisin vaan karvan pää on sheivauksen jäljiltä suora...tällöin tuntuu paksummalta ja terävämmältä.
Alkuperäiseen kysymykseen palaten, itsellä sama juttu. Kyllästyin kainaloiden ainaiseen sheivailuun, kun itselläni vielä kasvavat saman tien takaisin.. Aluksi sattui pirusti, mutta ei enää tunnu! Siinä kestää se hetki... Nyt totuttelen itseäni bikinialueen epilointiin, se on tuskaa;D...aivan helvettiä on ekojen kertojen epilointi, verta tursui ja itku silmässä sai raadella kainaloita mutta sitten helpottaa :D Jo kolmannella kerralla oli aika kivutonta minulla. Ja tulos on ah-niin-siloinen pitkän aikaa, eikä tumma karvatuppi näy rumasti ihon alta, eli vaaleat pehmoiset kainalot tuloksena :) Kauneuden eteen kannattaa kärsiä.
- EnOleMasokisti
Noh Noh!
Älkää oikeesti olko noin lapsellisia ja itsekkäitä. Musta oikeesti tuntuu, että tässä koitetaan paisutella epiloinnista jotain ihmeellistä Graalin maljaa. Ihan tosi ihmiset, ei se todellakaan satu niin paljon ku porukka täällä sitä huutaa. Suorastaan hävettää lukea tällaisia.
Eli, vasta-alkajat;
Ennen epilaattorin käyttöä kuvittele jokin pahimmaksi tuntemasi kipu, moninkertaista se pääsi sisällä, käynnistä se "Pahansuopa" epilaattorisi ja vedä pois ensimmäiset karvasi. Kappas vain!!! Ei mitään kauheaa kipua. Se on vain pääsi sisällä oleva ylidramatisoitu uutinen. Minä suorastaan petyin 1. epilointini jälkeen kun ei tuntunut missään; Luulin, että olin tehnyt koko homman ihan väärin, mutta jälki oli siistiä yms.
Älkää uskoko kaikkia noita urputtajia!! Ne ei vaan halua teidän löytävän sitä täydellistä "karvojen kesyttäjää" ;)
Niin, ja itse epiloin kaikki karvat, sääret, kainalot, bikinirajat yms. Ei satu!! - ohjeet esiin
Mitä käyttöohjeissa sanotaan kainaloista? Itse en voisi epiloida mitään kropan osaa. Enkä vahata. Sokeroinnista en tiedä. Mieluummin ajolaite tai höylä minulla. Kulmiin vähän pinsettiä auts. Jos ei kumppaniehdokkaat kestä karvanalkuja tai vähäistä karvaa, mitä järkeä siinä pinnallisuudessa on. Lisäksi jalkoihin voisin kokeilla jotain poisto/estoainetta jos se olisi turvallinen. Jos olisi rahaa voisin kokeilla laseria kasvojen ongelmiin.
- Kokenut käyttäjä
Ihmisillä on erilainen kipukynnys. Sinä olet ilmeisesti herkkä (vai oletko koskaan kokeillut epilaattoria tai vahausta) ja vastaavasti edellinen kirjoittaja "paksunahkainen". Minä olen ehkä tästä välistä. Säärien ja käsivarsien ajelu epilaattorilla alussakin oli siedettävää vaikkakin kivuliasta. Kainaloita jouduin totuttelemaan vieni alue kerrallaan, mutta kun vihdoinkin sain kaikki epiloiduiksi, tarpeeksi tiheään toistettu ajelu epilaattorilla ei enää sattunut. Kun epilaattorilla ajelee tarpeeksi tiheään, karvat ei ehdi kasvaa liian paksuiksi ja tiukkaan kiinni ja epilointi vain nipistelee. Bikinirajaa en minäkään ole pystynyt epiloimaan.
Epilaattorien käyttöohjeissa sallitaan vain säärien ja enintään käsivarsien epilointi koska niiden käsittely on vielä turvallista. Kainaloissa on jo oltava tarkkana ettei epilaattori nappaa löysää ihoa mukaan.
Laserkäsittelyssäkin jokainen pulssi sattuu, mutta alexandriittilaserissa pulssi on lyhyempi ja sen ehkä sietää paremmin. Käsittely on nopeaa joten se on äkkiä ohi. - Karvattomana kivempi
"Jos ei kumppaniehdokkaat kestä karvanalkuja tai vähäistä karvaa, mitä järkeä siinä pinnallisuudessa on."
Teen karvojen poiston kyllä puhtaasti itsekkäistä syistä. Esim. kainalot _tuntuu_ epiloituina paljon miellyttävämmiltä kuin ajeltuina. Mies kyllä pitää musta kaikkine karvoinenikin ;)
- Ninidi000
Kiitos vinkeistä. Minäkin ehkä yritän joskus noita kainaloita. Ostin tänään epilaattorin, silkepil 7. Siinä on kainalolle ja bikinirajalle oma osa. Säärten ajelu ei sattunut niin paljon kuin olin pelännyt. Sellaista nipistelevää kipua. Aloin ajelemaan myös bikinirajaa, se oli aika kirpakkaa hommaa se, hammasta piti purra ja vähän sielläkin veri roiskusi. Nyt on säärten ja bikinirajan iho aika punakoita pisteitä täynnä. Myös minulla on hirmu vahvat sänget kainaloissa. Joistakin karvatupista kasvaa jopa 4 paksua mustaa karvaa. Miksiköhän miehet eivät epiloi partaansa? Mutta pitänee yrittää.
Sellaista kysyisin minä, että epiloitteko vain bikinirajat vai hela hoidon? Tai ainakin suurimmaksi osaksi? Mietin vaan että sitten alkaa olla jo aika arkoja alueita siellä. - ozokka
Minulla on "äänen voimalla" käyvä epilaattori, ei mikään laatupeli. Kainalokarvat olen ajellut sillä pitkään. Alkuun sattui ja vertakin saattoi tulla tai "astvaltti-ihottumaa", nyt on tottunut. Ja ehkä kainaloissa jopa karvanlaatu ja -kasvu aavistuksen heikentynyt.
Nuorena kokeilin kainalokarvojen poistoa sellaisella vispilän mallisella jousiepilaattorilla. Seurasi tulehdus ja imusolmuke turposi niin, että äiti pelkäsi minun saaneen syövän ja lääkäri oli äksy. Mutta nyt tällainen parkkiintunut vanha muija kestää jo melkein mitä vaan...
Lukeehan niissä ohjeissa yhtä sun toista, mutta aikuinen ihminen päättää itse, mitä epilaattorilla ajelee. Itse ajelen alapäänkin, mutta karvankasvu ei ole siellä lainkaan heikentynyt. Olen jo ajatellut luomukarvaturrimuotiin siirtymistä sillä saralla.
Jos epilaattorilla ajaa, kannattaa ajella karvat ensin vaikka partakoneella ja antaa kasvaa pieni sänki, ja ajella vasta sitten epilaattorilla. Sattuu vähemmän kuin pitkien karvojen ajo. Ja iho on pidettävä kireällä. Siitä sitten vähän kerrassaan. Itse laitan usein ajon jälkeen mineraalikividödöä (kirvelee, desinfioi) sen jälkeen ja sen jälkeen rasvaa tai öljyä. Oma kroppa, oma lupa tehdä mitä haluan sille. En kehoita matkimaan. - örmö
Mullakin oli alussa noin, mutta se meni ohi nopiasti. Älä anna karvojen kasvaa kovin pitkiksi, niin ei tule tuollaista ongelmaa.
- 665544
Muistan sen tuskan kun eka kertaa vahaliuskoilla siistin kainalot, veri tosiaan lensi, mutta kainalot ovat täysin tottuneet ja nykyään epilaattorilla saa siistit kainalot. :)
- Hyvä haltija
Epilointi on turhaa. Kävin laserhoidossa 5 kertaa, ja jäljellä on enää vähäistä karvankasvua. Hintaa toimepiteelle tuli jotain 150 euroa per käynti. Kävin Helsingin lääkärikeskuksessa, sillä siellä on käytössä aleksandriittilaser.
- Aina-Liina
Hyvä haltija kirjoitti:
Epilointi on turhaa. Kävin laserhoidossa 5 kertaa, ja jäljellä on enää vähäistä karvankasvua. Hintaa toimepiteelle tuli jotain 150 euroa per käynti. Kävin Helsingin lääkärikeskuksessa, sillä siellä on käytössä aleksandriittilaser.
Mikä alue sinulla hoidettiin? Aika pieni hinta tuo 150 e laserhoidosta.
- Kokemusta on
Aina-Liina kirjoitti:
Mikä alue sinulla hoidettiin? Aika pieni hinta tuo 150 e laserhoidosta.
Ketjun aiheenahan on kainaloiden epilointi, joten lienee siitä kyse. Epilaserin (Helsingin Lääkärikeskus) hinnastossa tuo taitaa olla käypä hinta kainaloista ja muista pienistä alueista.
Minulla säännöllinen epilointi on vähentänyt kainaloiden karvankasvua niin voimakkaasti että nyt riittää kun ajaa epilaattorilla runsaan kuukauden välein.
- sileäksi
heh! "äänenvoimalla"? Lähteekö epiloinnista kovakin ääni?
Kuin myös sänkeen kyllästyneenä ja sheiviin herkistyneenä olen säästänyt rahaa epilaattoriin sileän ihon toive kiikarissa. Iho ei kestä teriä minkä karvat vaatisi, niin olen piiloutunut vaatteisiin kesä toisensa jälkeen. Että nyt kun rohkaistuisi ja hommaisi hyvän vempeleen ja 'treenaisi' talven sen käyttöä ja totuttelua niin ai että! Tulisikohan "jumalattaren" kintut ja samettiset kainalot viimein! :)- Halvalla lähtee
Epilaattori pitää aika kovaa ääntä. Joskus on kyselty hiljaisempaa epilaattoria kun jotkut eivät halua että kaikki kuulisi karvojen ajelun.
Riippuu tietenkin tuloista kuinka kauan pitää säästää, mutta halvimpia hyvänlaatuisia Braunin epilaattoreita saa 40-50 eurolla, joten pitkään ei varmaankaan tarvitse säästää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1202610- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821179