mitä laitteita

jos yrittäis väsätä jonkinlaisen kotistudion? Ei siis tarvi olla mitään hirveän paljon, mutta sen verran että laulamisen saisi kohtuudella hoidettuu.

Mikki koneeseen vai mitä? Mikseriä en tarvi, et älkää sitä sanoko :DD
4281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kerran tiedät, vaikka ei se kyllä ihan noin simppeliä ole

Äänestä

jo vastata itse kysymykseesi, jos ei hirveitä vaatimuksia ole niin ei siinä minimissään muuta tarvita kuin mikki koneeseen ja koneeseen joku ohjelma, vaikka reaper tai audacity.

Sitten jos vähänkään vakavammin meinaa asiaa harrastaa niin kannattaa sitten tietysti investoida parempaan äänikorttiin, mikrofoniin, mikrofonietuasteeseen, tarkkailukaittimiin jne. Lista lienee loputon eikä valmista tule koskaan jos sille tielle lähtee.

Äänestä

Sanoit, ettei kannata mikseriä mainita, ei mainita sitten.

Jos haluat kohtuudella pärjätä niin tarviit siedettävän mikin joko dynaaminen tai kondensaattori laulumikki. (jos tälläisen hankit niin parempi sitten olla sellainen äänikortti koneessa joka antaa mikille sen vahvistuksen, noita kun yleensä ei vedetä suoraan ainakaan tavallisiin äänikortteihin koska ne ei vaan toimi siinä suoraan vaan tarvii väliin vahvistuksen eli sen "ei saa mainita mikserin" :)

Onhan niitä sellaisia mikkejä jotka saa USB:iin kiinni ja jotka ei tarvi vahvistusta mutta varaudu sitten siihen, että äänen laatu voi olla mitä sattuu.

Helpoimmillaan siis mikki ja joku softa jolla äänität sen laulun ja kandee varmaankin asentaa myös ASIO - ajuri, saapi vähän parempaa laatua kuin normi-ajureilla.

Onnea matkaan

Äänestä

Mulla on Boss Micro BR 4-raituri, jolla saa helposti 4 raitaa päällekkäisäänitystä ja pienellä kikkailulla vielä virtuaaliraitoihin 32 äänitystä. Laitteessa on tosi monipuolinen kitaraefektilaite, ohjelmoitava rumpukone ja muutkin efektit on kohdillaan. Laite on suurinpiirtein suklaalevyn kokoinen ja sillä saa ihan kelpo jälkeä aikaiseksi. Perusäänittely on helppoa, mutta pienestä koosta johtuen kaikki toiminnot on monen valikon takana. Alle 200 € tuota saa.

Audio interface-jutut on sitten erikseen. Niistä ei minulla ole kokemusta, mutta hyviä nekin kuulemani mukaan on.

Audacityllä minäkin aloittelin, mutta nälkä kasvaa syödessä. Ensin hommasin tuon em. raiturin ja nyt on tilauksessa Bossin BR-1200 cd (12-raituri).

Audacity on ilmainen ja tietty ihan hyvä kokeilla riittääkö intoa enempäänkin, ja sitten mahdolisesti investoida johonkin raituriin tai ulkoiseen äänikorttiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarvitaaan kirjoitti:

jos yrittäis väsätä jonkinlaisen kotistudion? Ei siis tarvi olla mitään hirveän paljon, mutta sen verran että laulamisen saisi kohtuudella hoidettuu.

Mikki koneeseen vai mitä? Mikseriä en tarvi, et älkää sitä sanoko :DD

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu