Vartijan työ

Voisitteko kertoa kokemuksianne vartijan työstä. Onko millaìsta? Ja paljonko on suunnilleen tuntipalkkaa jos menee kesätöihin vartijaksi?
Ja entäs tarvitseeko kyseisessä hommassa olla isokokoinen, itse olen 178cm,78kg, pärjääkö sillä? :)
Kiitos jo etukäteen.
51369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Palkka ei oo mikään huippu, vähän yli 8 egee/ tunti plus lisät. Töitä alalta varmasti löytyy ja koolla ei ole väliä. Ensimmäiseksi joudut menemään 40h:n kurssille jonka jälkeen voit toimia vartijana sen neljä kuukautta. Kurssin maksaa yleensä työnantaja.
Erilaisia työtehtäviä on paljon esim. paikallis, piiri ja myymälävartiointia.
Enemmän tietoo voit kattoo tuolta laki&rikos/vartiointi palstalta, mutta ota huomioon, että noin puolet sinne kirjoittelevista ei oikeesti ole vartijoita.

Äänestä
  • Kiitti vastauksesta

    Äänestä

mutta kurssi on uuden lainsäädännön vuoksi muuttunut sen verran, että kurssi on paljon pidempi kuin tuo 40h. Muistaakseni 200h tai jotain siihen suuntaan.

Äänestä
  • Käy kuule lukee lakia www.finlex.fi
    40h:n kurssin käytyäsi saat 4kk:n väliaikaisen vartijankortin. Ennen 40h:n kurssilta sai 5v:n kortin johon nykyisin vaaditaan 40h 60h.
    Sitten on vielä kaasukurssit ym. voimankäyttökurssit. Voit jatkaa suorittamaan ammattitutkintoa josta voit edetä erikoisammattitutkintoon tai vaikka mennä Laurea ammattikorkeakouluun opiskelemaan turvallisuusalan tradenomiksi. Ammattikoulussa voi käydä turvallisuusalan perustutkinnon ja on tiettävästi olemassa turvallisuusala painotteinen lukiokin. Tässä jotakuinkin kaikki vartijoiden koulutuksesta. Lisätietoa käy kattoo laki&rikos palstalta tai sieltä finlex:n sivuilta tai www.poliisi.fi.

    Äänestä

Mun issee on ollu vartiana 30 vuotta ja palkka oli alussa 5 markkaa tunti ja nyt noin 9€ . että jos meinaat kultaa vuolla niin älä harkitse sitä hommaa!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joku kirjoitti:

Voisitteko kertoa kokemuksianne vartijan työstä. Onko millaìsta? Ja paljonko on suunnilleen tuntipalkkaa jos menee kesätöihin vartijaksi?
Ja entäs tarvitseeko kyseisessä hommassa olla isokokoinen, itse olen 178cm,78kg, pärjääkö sillä? :)
Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu