Työttömyys lisääntyy rajusti

lähikuukausien aikana.

Hyvä on myös se että avoimien työpaikkojen määrä on nollassa.

Hieno homma aionkin olla työttömänä seuraavat 5 vuotta.
282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rahat ohjataan tekijöille.

Äänestä

On aktiiviset työllistämistoimet, työvoimapalvelukeskukset, työpajatoiminta, sosiaaliset yritykset ja TE-toimistojen ohjaustoiminta ym.

Lisäresursseja taantuman ylimenoon on tulossa:

"Työministeriö käy ensi viikolla valtiovarainministeriön kanssa neuvotteluja myös ensi vuoden varsinaisen budjetin työllisyysrahoista. Sekä budjettia että lisäbudjettia käsitellään hallituksen elokuun budjettiriihessä.

Muutosturvan avulla pyritään parantamaan irtisanottujen ja lomautettujen työllistymismahdollisuuksia. Se sisältää muun muassa työllistymisohjelman, sen aikaisen korotetun työttömyysturvan ja irtisanomisajan työllistymisvapaan. TEM toivoo lisäbudjetista apua myös ministeriön viimevuotisesta tulipalosta aiheutuneiden kustannusten korvaamiseen. Ministeriö on joutunut hankkimaan muun muassa uudet kalusteet sekä korvaamaan henkilökunnalle palosta aiheutuneita kustannuksia."

Yle:
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/08/tem_toivoo_tyollisyyteen_kymmenia_miljoonia_914394.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ikisorbus-1 kirjoitti:

lähikuukausien aikana.

Hyvä on myös se että avoimien työpaikkojen määrä on nollassa.

Hieno homma aionkin olla työttömänä seuraavat 5 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu