Vapaaehtoistyöhön ilman maksuja??

---------

Hei, onko kenelläkään tietoo/kokemusta järjestöstä, jonka kautta pääsisi ulkomaille vapaaehtoistyöhön ilman pitkiä kurssituksia ja osallistumismaksua? Näin tuntuis yleensä olevan, mut eihän ole mitään järkeä maksaa siitä, että tekee ilmaiseksi töitä..
Tai sitten järjestöä, jonka kautta pääsisi au pair- tyyppiseen vaihtoon toiseen perheeseen, mutta johonkin muuhun hommaan kuin lasten hoitoon?
Tai tietoa mistä vaan työpaikasta ulkomailla, josta voisi saada itsenäisesti työtä helposti? Siis nimiä, osotteita?
Mun tekis mieli repäistä jotain, kun on käynyt elo liian tylsäksi..Mutta on vähän huono lähteä matkaan ilman mitään päämäärää tai toivoakaan työstä. Siinä on rahat äkkiä loppu ja pakko palata kotiin jos ei haluu nukkuu kadulla..
Eli please, mitä tahansa kokemuksia työstä ulkomailla!!

5

1422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalliista projektista

      Mä olen kokeillut joitain kurssituksia ja muita.. Ne on vaan kusetusta.
      Nyt jos saisin päättää uudelleen menisin vaan johonkin firmaan töihin, tai maatilalle esim. Dolomiiteille Italiaan. Sinne oikeastikin haetaan.
      Vaikka joku hotelli Ranskan alpeilla, hotellissa osataan englantiakin. Siivoaisit ja tekisit jotain 3-4 tuntia päivässä sillä vähintään pitäis saada ruoka ja majoitus sekä joku 8 euron taskuraha päivässä. Lisäksi siellä voi tehdä vaikka mitä.
      Tuollaista vois kokeilla :)

    • ++
    • vapaaehtoinen
    • lea_marketta

      On maita, joissa vapaaehtoistyöntekijät eivät saa mitään palkkaa, ei ruokaa eikä asuntoa, mutta tiedän ainakin yhden paikan, missä vapaaehtosityöntekijöillä on huone ja ruoka: nimittäin israelilainen juutalainen yhteiskunta antaa työntekijölle ruoan ja asunnon. ei muut uskontokunnat siellä.
      Ruotsiin ei kananta nyt lähteä, täällä on työttömätkin asetettu vapaaehtoistyöhön ilman vastaavaa palkkaa, ruokaa ja asuntoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2822
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2299
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2264
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe