nauttiva nainen nauttii rakastelusta enemmän ja on seksuaalisempi kuin raitis kanssasisarensa!?
ja ettäpä varttuneet naiset nauttivat seksistä enemmän kuin nuoremmat!?
(näille oli joku tutkimuskin olemassa, meni ohi)
Mitä mieltä?
ja ettäpä varttuneet naiset nauttivat seksistä enemmän kuin nuoremmat!?
(näille oli joku tutkimuskin olemassa, meni ohi)
Mitä mieltä?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Parhaat kyydit saa pari lasia nauttineelta nelikymppiseltä ämmältä:D
En lähtis vetämään mitään kaiken kattavia johtopäätöksiä niinkin monimuotoisesta asiasta kuin naisen seksuaalisuus.
Kaikki ovat yksilöitä...
viiniä, se unohtui :)
..puusilmästä luoda mielikuvia vain "tutkimusten" valossa..aattelematta yhtää ite..vaikkapa tilanteita ja kokemuksia omasta elämästää..musta tuo ääripäitten suosimii on muuteskii pikkasen arvelluttavaa..=o)
..noi niiko tuotaki aatellen et raivo raitis ei nauttisi seksistä..kun elämäntapa juomari nauttisi..alkoholilla on varmana fysiologisia vaikuttimia siihi et ihmii rentoutuu ja se nostaa joillakii myöski sit serotoniinii millä muistaakseni on mielihyvään vaikutusta..(???) saapi korjaa mikäli oon mehtässä..=o)
..muttei musta nuin pysty kärjistämää..taikka lokeroimaa nii selkiästi..niiko vanhempana monasti on jo elämänkokemus kartuttannu itsevarmuutta ja käsitystä siitä mistä pitää ja mitä tahtoo ko nuorena ollaa enempi riippuvaisia muitten ajattelusta seksin suhtee ja odotukset ei oo välttis iha realistisia..eikä oikee se itsetuntemuskaa oo kovin vahvalla pohjalla..=o)
..siksi saattaa selittyy osittain tuo vanhempana seksistä enempi nauttiminen..ainaski mun kohalla menis juuri noin..=o)
..mu sitte on niitki jokka kykenee olemaa nuoresta pitäen hyviki avoimia seksuaalisuutesa suhtee ja eivät mieti muita..eikä sillain stressaa seksissä..seki vaikuttaa..myöski kumppanin valinta vaikuttaa seksistä nauttimiseen..hyväolo heijastuu seksiinki..=o)..ja varmana myöski toistepäi..
mutta yleistettynä ihan pätevä johtopäätös, jopa omalla tavallaan itsestään selvä, siis nimenomaan yleistyksenä.
Ja saahan sitä tutkimuksia tehdä, takavuosinakin joku oli tutkimuksessaan todennut, että Helsingissä kuluu autoissa enemmän jarruja ja kytkimiä kuin muissa Suomen kaupungeissa. ???
vielä se tutkimustulos, että ylpainoiset naiset saavat tutukimustuloksissa paremmat "onnellisuuspisteet" kuin hoikemmat sisarensa: enemmän orgasmeja ja tyydyttävämpiä arvioita seksielämän laadusta.
Silti he toivovat laihtuvansa.
..toivomus laihtumisesta on selkiästi terveydellisistä syistä..meil on suvussa sydän-ja verisuonisairauksia..sepelvatimotautia..korkian verenpaineen kaa ongelmii..sekä liikalihavuus vaikuttaa myöski lapsettomuuteen..yhteydessä myöski pco:n kanssa..sitte refluksiaki on semmoi vaiva mikä vähenee ko vatta kutistuu..=o)))
toki muut elämäntapa seikat vaikuttaa kuten se mitä suustaan alas pistää..nii tuoho refluksiin ko siihi laihtumiseenki....jotta loppuviimeksi kaikista vähite mulla vaikuttaa ulkonäköseikat tahtoo laihtuu..saati mun seksielämäni kannalta aateltuna ohuempana taipuuki paremmi..x)
heh hee..
on toki aina eri kuin itsekunkin subjektiivinen totuus?
..mut vastasin tuoho..lainaan sun tekstiäsi..
"Silti he toivovat laihtuvansa."...jottei tilastollii seksistä nauttimiikaa mee terveyden eelle..loppus seksiki ko loppus sydän..=o)
kuin sanot, olen samaa mieltä. Sinun terveystiedot on mulle ihan liian monimutkaisia, mutta olen ymmärtänyt, että sulla on syytä pitää huoli terveydestäsi ja ilman muuta kannustan siihen.
Sinä olet tervesieluinen ihminen ja tiedän että sulla tärkeät asiat on tasapainossa, oikeista syistä.
..nytte menin äimäksi..mutta tattista.. :o)
Sillä alkoholi nostaa naisilla tilapäisesti testosteronitasoa. Testosteronilla puolestaan on suora vaikutus seksihaluihin.
Jatkuvassa käytössä kuitenkin aiheuttaa esim. viiksien kasvua ym. juttuja.
Miehille pulestaan kertyy oluessa kasviestrogeenejä ja testosteronikin laskee, jolla puolestaan on naisistavia sivuvaikutuksia.
..sulla on tuosta tietoo..kiva..=o)
..mikä osuus serotoniinillä on alkoholin kanssa tuoho mielihyvää ja vaikuttaako se mahollisesti myöski seksihaluihi..???
Mutta alkoholi suuremmassa määrässä alkaa myös laskea serotoniinipitoisuutta, joten vaikutusta on hankalampi arvioida. Siis joka tapauksessa positiiviseen vaikutukseen alkoholimäärien pitää olla aika pieniä.
(tällä on ilmeisesti myös osavaikutus tietyissä raiskaustapauksissa)
Jäi mainitsematta että serotoniinivaje on todettu syyksi käyttää alkoholia (se on siis joillakin omalääkintää, mutta valitettavasti sen sivuvaikutukset ovat vaarallisia).
..nii eräs lääkäriki kerto joitteki juovan juur tuon tähe..siit se mielee jäiki..=o)
on kyllä aloittajan suuntainen. Jos tai kun nainen nauttii noin ylimalkaan elämästään hedonistisesti, hän toki nauttii rakastelustakin enemmän.
Vanhemmat naiset taas ovat paremmin tuttavia oman seksuaalisuutensa kanssa. joten seksi ei ole niin iso kysymys kuin nuorempien naisten k.ohdalla.
Hedonismi kuitenkin on nykyään monilla tahoilla paheksuttu elämänasenne: askeesi ja timmiys ovat päivän sana. Nautintoa on maailmassa monenlaista ja kukapa minä olen sanomaan, etteikö sykemittarin ja hiilihydraattien tarkkailullakin voisi saada siivun inhimillistä onnea?