Eli, tilanne on se, että minulta lohkesi hammas pitseriasta tilatun pitsan takia, tai itseasiassa pitsassa olleen luun takia. Luulin, että automaattisesti pitserian vakuutus korvaa lohjenneen hampaan, pyysivät sitten kuitenkin hammasläärin todistusta siitä, että hammas on ollut terve, ja se ei ollut vaan on juurihoidettu. Mitä luulette, meneekö siltikin vakuutuksen piikkiin vai joudunko itse maksamaan uuden hampaan? Kellään sattunut vastavaa?
Hammas lohkesi pitseriassa
Korvaako vakuutus?
53096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos ruuassa ollut selvästi luu joka rikkonut hampaan on se sitten juurihoidettu tai terve, ei siinä ole pizzerialla nokan koputusta vaan viet asian eteenpäin. Tottakai he yrittää kiemurella vastuustaan irti, mutta pidä pintasi ja vaadit korvauksia. Otithan edes kuvan luusta jos tulee asia ongelmalliseksi ja väittävät muuta?
tämän vuoksi keksivät tuon juurihoitohomman. Toinen asia on saako pizzassaolla kovia esineitä kuten luita tai oliivinkiviä. Mikäon syöjän oma vika ja mikä on pizzerian vastuu. Jos hammas hajoaa pihviä syödessä tuskin vakuutus auta siihen mutta ehkä luu pizzassa katsotaan epänormaaliksi. Jos olisi ollut metallinpala tai kivi (ei oliivinkivi) vastuu olisi varmasti pizzerian. Kai otit luun talteen?
Jos ruuasta löytyy ihan selvä luunpala on se vastuu kuitenkin viime kädessä pizzerian joka voi taas hakea syyllistä toimittajalta. Usein varsinkin ulkomaalaiset pizzerian omistajat koittavat luistavaa tuollaisista korvauksista, mutta ei kun kovaa kovaa vastaan vaan. Jos pizzerialla ei ole vakuutusta saa pizzerian omistaja korvata hampaan omasta pussistaan tai jos ei ole suostuvainen mihinkään ei asiaa kannata jättää tuohon missään tapauksessa vaan korvausta haettava keinolla millä hyvänsä. Toivottavasti luunpala on edelleen tallessa aloittajalla ei siis annettu pizzerialle joka sen tasan tarkkaan on "vahingossa" hävittänyt, sitä tarvitaan jotta asiaa pystyy mitenkään todistamaan.
EI JUMALAUTA! ONKO TÄMÄ AMERIKKA? ***** MENEE HERMOT KUN EKSYY AINA GOOGLESTA TÄNNE RUIKUTUS FOORUMILLE. HAMPAITA LOHKEE, JATKA ELÄMÄÄ.
Valitettavasti juurihoidetut hampaat ovat ajanoloon heikkoja. Saattavat hajota jo hammasta harjatessa eli ns. itsestään. Kokemusta on.