en jaksa enää.

musta lammas

Hei vaan..en haluaisi valittaa..mutta haluan nyt kumminkin avautua. Ole 26 vuotias ja asun omillani jo. Isä tulee niinku kotiini ja alkaa mäkättämään jos en ole juuri silloin siivonnut kun hän tulee kylään. Tyyliin uhkailee että en pärjäisi. Ihan hyvin olen pärjännyt, ensinnäkin, olenhan jo nyt sentään aikuinen ihminen hyvät hyssykät sentään, mutta vanhempani, tulevat tänne ja määräilevät missä jonkin kalusteen kuuluisi olla, tai tyyliin miten päin minun tulisi olla.
vanhempani ovat eronneet...sekin aika oli tuskaa.


ärsyttää.

7

2179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suku on pahin

      palstalla.

      Täällä on tarkoitus puhua Sukuni on paras aiheena.

    • AVAA

      OVEA!

    • kyllä ärsyttävää!

      Ehkäpä sinun pitäisi koittaa ilmaista asia vanhemmillesi hyvin suoraan ja niin, että he näkevät että olet tosissasi. Sanoa, että kyllä kunnioitat heitä ja olet kiitollinen avusta, mutta sinua tosissaan loukkaa ja inhottaa puuttuminen asioihin, jotka eivät heille kuulu. Että tämä on kuitenkin sinun elämäsi. Että haluat toki olla yhteydessä heidän kanssaan, mutta et jaksa alituista mollaamista ja määräilyä. Että jos semmoinen ei lopu, sinua ei välttämättä kiinnosta olla heidän seurassaan, koska se masentaa ja tekee olon huonoksi kun lytätään alas.

      Et kertonut miten olet asian vanhemmillesi ilmaissut. Mutta koita puhua tuosta mahdollisimman asiallisesti ja ystävällisesti, se tehoaa varmaan paremmin kuin huutaminen ja riitely. Tosin en tiedä teidän väleistänne mitään....

      • luulen

        Jokseenkin noin olisin minäkin neuvonut. Sanomisen kynnys on varmaan korkea, kuten yleensäkin kilteiksi kasvatetuilla ihmisillä. Jos jo alku menee pieleen ja tilanne alkaa kiristyä, niin jätä sikseen ja yritä myöhemmin uudelleen. Ethän halua katkaista välejä.

        Ymmärrä, että vanhempasi luultavasti pitävät itseään hyvinä ja huolehtivina vanhempina, mutta he eivät ole tulleet ajatelleeksi asiaa sinunkin kannaltasi. Mikä on sinänsä täysin luonnollista, sillä ethän sinäkään pysty juurikaan asettumaan heidän asemaansa. Mutta vanhemmilta pitää heidän elämänkokemuksensa ja tietopohjansa nojalla vaatia enemmän.


    • ....

      Oma vanhempani myös. Ehkä ei kannata edes päästää sisään tuossa tapauksessa jos alkaa määräileen kalusteita ym. Tapaa jossain muualla tai soita. Isää ei ehkä kannata edes kuunnella jos mitätöi, en soitteleisi usein.

    • avaimesi?

      Minulla on samoja kokemuksia vanhemmistani. Kun muutin ensimmäiseen asuntooni, tein sen virheen, että annoin vara-avaimeni heille. Muutin sieltä pois heidän ahdistelun takia, mutta en maininnut sanallakaan muutostani ennen kuin he näkivät muuttoauton kantamassa tavaroitani eri paikkakunnalle.

      Minäkin pärjäsin (ja pärjään nykyään koko ajan) paremmin ilman vanhempieni ahdistelua ja tunkeutumista "ohjeineen" (lue: pakottamisineen). Vanhempani asuvat yhdessä, mutta äiti on hallitseva taho kiusaamassa minua aivan samaan tyyliin kuin isäsi sinua.

      Jos vanhemmillasi on asuntosi avain, ota se heiltä tai muuta eri asuntoon antamatta avaintasi. Siten saat olla ainakin vähän enemmän rauhassa. Nimittäin minulle tulee edelleen tarpeettomia puheluita heiltä tyyliin "et saa", "et osaa", "et selviä", "et tiedä mistään mitään", "sinun ei kuulu", "vain minä osaan", "et voi" jne. Tämä vie elämisenhalun.

      Älä avaa isällesi ovea, jos vain on mahdollista. Lopeta myös puhelukontaktit. Hänen kuuluu miettiä tekemisiään. Tein näin äitini kanssa viime vuodenvaihteessa, mutta äiti ei ole vielä ymmärtänyt tekemisiään.

    • älä ota itseesi

      koita vaan kestää, tuollainen voi johtua vaan sellaisesta, että vanhemmilla on vaikea ymmärtää sinun olevan jo aikuinen, joka pärjää omillaan. Haluaisivat varmaankin jotta vielä kysyisit neuvoa edes jossakin asiassa ja näin ollen olisivat ikään kuin vielä tärkeitä elämässäsi.
      Älä turhaan ota itseesi, melko varmasti asia on juuri niinpäin, että heidän mielestä pärjäät hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3250
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      96
      1488
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1276
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      52
      855
    Aihe