vesimelonin kalorit

mutustaja11

Hei, menin kalorilaskuri.fi:hin täyttämään aamun syöpöttelyjä ja aamulla vesimelonia tulikin suuhun laitettua, kun luulin että se on tosi kevyttä kun vettähän siinä on niin paljon!
Kalorilaskurissa sitten huomasin, että mun annoksesta tulis jotain ~330kcal. Söin siis yhden neljäsosan siitä vesimelonipallerosta. Onhan se tietty paljon, mut kyllä se nopeesti meneekin heh. :) 330 ei ole tietty super paljon, mutta luulin että kalorit olis jotain mansikoiden ja herneiden luokkaa. Niitä kun syö pussillisen (joka kestää kauan!) tulee n. 100kcal.
Ja mun vesimeloni oli siis kuorineen.
Jos tiedätte, että onko toi totta, vai pitäskö siinä olla joku erilainen punnitsemistapa tai jotain, niin kertokaahan!
Luulisin että se pallo on jotain 6-7kilon luokkaa.. Siinähän sitten kuoret painaa paljon, mutta pistin kalorilaskuri.fi:hinkin, että kuorineen punnittu.. Hmm hmm. Laitoin mun palaks tosta osuudesta siis 1700g ja sitten se alko näyttää tota kolmeesataa.
Kiitti!

3

5754

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • happypahh

      Vesimeloneita on monen kokoisia, mutta keskikokoinen painaa n. 3500 g. Neljäsosa siitä on siis 875 g ja kaloreita siinä 166.

      Jos ostat normaalista kaupasta vesimeloonin, niin painohan näkyy hintalapussa. Ei sitä tarvitse arvailla.

    • Vesimelonitietaja

      Herneethän ovat erittäin epäterveellisiä jos niitä syö paljon!! Vesimeloni sen sijaan on pelkkää vettä ja vaikka siinä onkin sen verran kaloreita niin se menee heti alas kun on niin vetistä!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      2006
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1293
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      984
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      210
      915
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      78
      799
    6. 90
      784
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      700
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      68
      662
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      47
      662
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      601
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      591
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe