vesimelonin kalorit

mutustaja11

Hei, menin kalorilaskuri.fi:hin täyttämään aamun syöpöttelyjä ja aamulla vesimelonia tulikin suuhun laitettua, kun luulin että se on tosi kevyttä kun vettähän siinä on niin paljon!
Kalorilaskurissa sitten huomasin, että mun annoksesta tulis jotain ~330kcal. Söin siis yhden neljäsosan siitä vesimelonipallerosta. Onhan se tietty paljon, mut kyllä se nopeesti meneekin heh. :) 330 ei ole tietty super paljon, mutta luulin että kalorit olis jotain mansikoiden ja herneiden luokkaa. Niitä kun syö pussillisen (joka kestää kauan!) tulee n. 100kcal.
Ja mun vesimeloni oli siis kuorineen.
Jos tiedätte, että onko toi totta, vai pitäskö siinä olla joku erilainen punnitsemistapa tai jotain, niin kertokaahan!
Luulisin että se pallo on jotain 6-7kilon luokkaa.. Siinähän sitten kuoret painaa paljon, mutta pistin kalorilaskuri.fi:hinkin, että kuorineen punnittu.. Hmm hmm. Laitoin mun palaks tosta osuudesta siis 1700g ja sitten se alko näyttää tota kolmeesataa.
Kiitti!

3

5680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • happypahh

      Vesimeloneita on monen kokoisia, mutta keskikokoinen painaa n. 3500 g. Neljäsosa siitä on siis 875 g ja kaloreita siinä 166.

      Jos ostat normaalista kaupasta vesimeloonin, niin painohan näkyy hintalapussa. Ei sitä tarvitse arvailla.

    • Vesimelonitietaja

      Herneethän ovat erittäin epäterveellisiä jos niitä syö paljon!! Vesimeloni sen sijaan on pelkkää vettä ja vaikka siinä onkin sen verran kaloreita niin se menee heti alas kun on niin vetistä!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      763
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      700
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      607
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      540
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      539
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      529
    10. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    Aihe