elatuksesta

Minun menot asuntolaina 800,hoitomaksut 150 hoidan yksin 2 lasta
mies nostaa yksityisnostona 1800-2000 kuukaudessa asuu avovaimon kanssa yhdessä ja maksaa vuokraa n 800 euroo.

paljonkohan elatusmaksu voisi olla?
11220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

mitä jos mies muuttaa syyskuun alussa pois niin onko velvollinen maksaan siitä takautuvasti elatusmaksuja

Äänestä
  • Töihin siitä nainen.

    Äänestä

  • SUN PALKKA? kirjoitti:

    Töihin siitä nainen.

    niin oma palkkani on brutto 1700 lapsilisät ja elatusmaksut mitkä ovat vielä avoimet

    Äänestä

  • Aloituksessa mies asua avovaimon kanssa? Muuttaako siis pois sinun vai hänen luota, vai oletko sinä avovaimo?

    No jos miehellä on jo avokki toisaalla, mutta asuu virallisesti yhdessä sinun ja lapsiensa kanssa, ei tosiaan ole velvollinen maksamaan mitään takautuvasti. Ja muuten, avokin tienistit eivät sitten muuta miehen elatuskykyä, vaikka yhdessä asuisivatkin ja yhdessä esim vuokran jo maksaisivat. Vain miehen omat tulot vaikuttavat elarien määrään.
    Myös lasten iällä on merkityksensä, aivan niin kuin sinun tuloillasi, kun elatusmaksuja määritetään.

    Äänestä

Olen ymmärtänyt myös, että niin kauan kuin mies asuu virallisesti perheen kanssa (teidän) saman katon alla, niin elatusmaksua ei peritä. Sama, jos on yhteishuoltajuus - maksuja ei peritä kummaltakaan.

Tiedät kai, että omistuskämppäänkin voi saada asumistukea? (Nyt sitä ei saa, kun sekä sinun että miehen tulot lasketaan siihen teidän kämppään, mutta sitten, kun yksin alat sitä maksaa.)

Äänestä
  • sulje pois elatusmaksuja. Mahdoitko tarkoittaa esim järjestelyä, jossa lapset asuvat vuoroviikoin vanhempiensa luona? Yhteishuoltajuus on laajempi käsite kuin tämä, ja jos lapset asuvat kiinteästi toisen vanhemman luona ja ovat esim joka toinen vkl etävanhempansa luona, etävanhempi maksaa elatumaksuja - yhteishuoltajuudessakin. Tietysti sopia voi mitä vaan, mutta miten moni lähivanhempi, jonka luona lapset asuvat 25 pv kuukaudessa, ei halua elareita etävanhemmalta..?

    Äänestä

  • ei... kirjoitti:

    sulje pois elatusmaksuja. Mahdoitko tarkoittaa esim järjestelyä, jossa lapset asuvat vuoroviikoin vanhempiensa luona? Yhteishuoltajuus on laajempi käsite kuin tämä, ja jos lapset asuvat kiinteästi toisen vanhemman luona ja ovat esim joka toinen vkl etävanhempansa luona, etävanhempi maksaa elatumaksuja - yhteishuoltajuudessakin. Tietysti sopia voi mitä vaan, mutta miten moni lähivanhempi, jonka luona lapset asuvat 25 pv kuukaudessa, ei halua elareita etävanhemmalta..?

    asuu vain toisella?

    Äänestä

  • ei... kirjoitti:

    sulje pois elatusmaksuja. Mahdoitko tarkoittaa esim järjestelyä, jossa lapset asuvat vuoroviikoin vanhempiensa luona? Yhteishuoltajuus on laajempi käsite kuin tämä, ja jos lapset asuvat kiinteästi toisen vanhemman luona ja ovat esim joka toinen vkl etävanhempansa luona, etävanhempi maksaa elatumaksuja - yhteishuoltajuudessakin. Tietysti sopia voi mitä vaan, mutta miten moni lähivanhempi, jonka luona lapset asuvat 25 pv kuukaudessa, ei halua elareita etävanhemmalta..?

    Näinpä on. Huoltajuusmalleja on tasan kaksi: yksinhuoltajuus ja yhteishuoltajuus. Jälkimmäinen on se yleisin malli, ja ensimmäiseen päädytään vain jos siihen on painavat syyt.

    Tyypillisin malli yhteishuoltajuudesta on se, että lapset ovat isällänsä joka toinen viikonloppu.

    Näin siis kun termejä ajatellaan juridiselta kannalta.

    Äänestä

  • jos lapset kirjoitti:

    asuu vain toisella?

    kuin tulet tänne "mukattelemaan" - en minä sitä ole keksinyt!

    Äänestä

näin: Lapsen elatuksen tarve kuukaudessa n.450euroo, siitä vähennetään lapsilisät.Jäljelle jäävä summa tasaan vanhempien tulojen mukaan.Ennen aikoina elatusmaksut oli tylysti tuloista 10-12 prosenttia, mikä nyt ei tietenkään ole oikeen,koska molemmat vanhemmat ovat elatusvastuuss lapsistaan ja ennenkaikkea elausmaksun on tarkoitus kattaa lapsen elinkustannuksia.
Sinun tapauksessa karkeesti laskttuna 2x450= 950, siitä poies saamasi lapsilisät noin 300euroa(?),ja tämä loppu 600 jaetaan sitten vanhempien kesken...Jos ansiot kutakuinkin samaa luokkaa niin maksuksi jää noin 300.
Minun mielestä laskanta malli on oikeudenmukaisempi kuin vanha systeemi.

Äänestä
  • alle 12v 290€/kk yli 390€/kk
    + 1 lapsi 23% vuokrastasi/asumiskuluistasi jos 2 = 19%/lapsi
    + harrastukset

    Esim

    390€ 13v lapsi
    230€ (vuokra 1000)
    50€ harrastukset etc
    670€ Elatustarve
    -100€ Lapsilisät
    570€ JAETTAVA SUMMA TULOJEN SUHTEEN

    Nettoansiosi 2000€
    - Asumiskulusi 770€
    Elatuskykysi 1230€/kk

    Exäsi Netto 3000€
    Asumiskulut 1000
    Elatuskyky 2000€/kk

    tuo 570€ jaetaan suhteessa Elatuskykynne mukaan.

    Tällä kaavalla yleisesti laskenta
    laskureita löytyy netistä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


11 kirjoitti:

Minun menot asuntolaina 800,hoitomaksut 150 hoidan yksin 2 lasta
mies nostaa yksityisnostona 1800-2000 kuukaudessa asuu avovaimon kanssa yhdessä ja maksaa vuokraa n 800 euroo.

paljonkohan elatusmaksu voisi olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu