Jos ja kun mällää auton, jonka vakuutus korvaa osittain ja omavastuu osan, niin pitääkö itse maksaa kuitenkin ko ko laskun kerrallaan ja vasta jälkeenpäin saa vakuutusyhtiöstä heidän osuutensa? Vai vähennetäänkö kassalla jo summa omaavastuuseen? ;D Tyhmä kysymys, mutta kun ei ole kokemusta asiasta.
Miten vakuutus+omavastuu
maksetaan?
2771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eli vastapuolta ei ole ollut vaan olet mällännyt tolppaan, aitaan tai ajanut tieltä ulos ? Olet tehnyt vahinkoilmoituksen vak.yhtiöösi ja vienyt(viet) auton korjaamolle. Onko autosi jo tarkastettu, jos on niin hyvä. Autokorjaamo korjaa autosi ja kun he ovat saaneet laskutusluvan vak.yhtiöltäsi he ilmoittavat sinulle että auto on valmis. Menet korjaamoon ja maksat kassalla omavastuuosuutesi ja korjaamo lähettää loppulaskun vak.yhtiöön.
tuo riipu vähän autokorjaamostakin.. Tietääkseni joissain tapauksissa saa itse hoitaa korjauslaskun vak..yhtiöön jonkinnäköisen eräpäivän kera.