voiko

ensivaikutelmaan luottaa?
8178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos alussa alitajunta varoittelee, jossakin on vika. Jos sulkee korvansa omalta tiedostamattomalta viisaudeltaan, joutuu todennäköisesti epämiellyttäviin tilanteisiin. Ei kannata alkaa olla jonkun kanssa vastakarvaan. Kaikkeen tottuu, jopa inhaan kaveriin, mutta miksi niin tekisi?

Äänestä
  • "Jos alussa alitajunta varoittelee, jossakin on vika."

    Nettideitit ovat siis perseetä, en käytä enää.

    Eli, ei voi luottaa...

    Kirjoittanut: voi luottaa!

    Kiitos sinulle Voi luottaa kommentista!

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    "Jos alussa alitajunta varoittelee, jossakin on vika."

    Nettideitit ovat siis perseetä, en käytä enää.

    Eli, ei voi luottaa...

    Kirjoittanut: voi luottaa!

    Kiitos sinulle Voi luottaa kommentista!

    Tarkoitin, että jos oma alitajunta varoittelee jostakin ihmisestä, silloin siinä ihmisessä (josta varoitellaan) voi tosiaan olla jotain vikaa, h♀n voi olla jollain tavalla epäsopiva, vaikkei heti tajua, miksi.

    Siis minä luotan ensivaikutelmaan aina. Niin välttyy monelta harmilta.

    Äänestä

  • edellinen.. kirjoitti:

    Tarkoitin, että jos oma alitajunta varoittelee jostakin ihmisestä, silloin siinä ihmisessä (josta varoitellaan) voi tosiaan olla jotain vikaa, h♀n voi olla jollain tavalla epäsopiva, vaikkei heti tajua, miksi.

    Siis minä luotan ensivaikutelmaan aina. Niin välttyy monelta harmilta.

    Tarkoitit missä?

    En kyllä löydä aioatakaan nimimerkillä "edellinen.. " kirjoitusta täältä.. Menikös väärään viestiin vastauksenne

    tv. A.P.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Tarkoitit missä?

    En kyllä löydä aioatakaan nimimerkillä "edellinen.. " kirjoitusta täältä.. Menikös väärään viestiin vastauksenne

    tv. A.P.

    samaa asiaa viikosta viikkoon. Hanki ns. elämä.

    Äänestä

jonkun profiilistakin, tai kuvasta. Tai sitten tietysti kasvotusten tavattaessa. Usein kuvakin kertoo tarpeeksi antamaan luotettavan ensivaikutelman. Näin minä ajattelen. Näin minulle on muutaman kerran käynyt.

Äänestä

Joidenkin tutkimusten mukaan kyse on muistoista. Henkilö, jonka juuri tapasimme, saattaa muistuttaa jotakuta menneisyydessä, vaikka emme sitä itse tiedostakaan. Jos se joku oli inhottava ihminen, niin silloin inhoaa tätä uuttakin tuttavuutta, jos se oli ihana ihminen, niin tämä uusi tuntuu heti vanhalta ystävältä.

On myös tutkittu, että oman äidin kasvoja muistuttavat piirteet miellyttävät eniten. Sitä tutkimuksessa ei kerrottu, onko otettu huomioon, jos äitisuhde on ollut huono.

Pidän itselläni aina varoituksena ja pohtimisen arvoisena, miksi jotkut ihmiset herättää voimakkaita reaktioita ensi silmäyksellä.

Äänestä

hetkessä. Ulkoisen olemuksen mukaan en lähde vetämään kenestäkään johtopäätöksiä. Ääritapauksissa tietenkin jos joku istuu asfaltilla omassa kusessaan risaset paskaset vaatteet päällä teen sen johtopäätöksen ettei tuo ole aviomiesmateriaalia. ulkonäkö ei siis ole mikään tekosyy vetää johtopäätöksiä kenestäkään. itseasiassa se on äärettömän tyhmää. Mutta lyhyenkin ajan perusteella voi olemuksesta ja puheista syntyä jonkinlainen nopea vaikutelma joka saattaa olla oikea tai sitten ei.
Mä lähden siitä että negatiivisten ensivaikutelmien kanssa pitää olla tosi varovainen. Positiivisten ensivaikutelmien kanssa edetään pikkuhiljaa. ei ole kuitenkaan mitään syytä olettaa että positiiviset fiiliksetkään olis väärässä. Jos tyyppi sitten osoittautuu joksikin muuksi on se oikeesti vaan kusettanut itseään.
sitten nettideitissä on asia erikseen se että ensisilmäyksellä näkee ettei toinen vedä puoleensa silleen kun pitäis. Mutta se ei kerro siitä ihmisestä ihmisenä vielä mitään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä mieltä? kirjoitti:

ensivaikutelmaan luottaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu