Olen mielelläni ihmisten kanssa tekemisissä, mutta en todellakaan jaksaisi kuunnella ihmisten ainaista puhetta elämästään. Tahtoisin kaverini keskittyvän ainoastaan tekemisen ympärille ja jättävänsä elämänkerran kertomisen niille jotka niitä haluaa kuulla. En todellakaan tahtoisi kuulla enään yhtäkään parisuhde, auto, loma, työ, baari, ostamiset, rakentamiset, tapaturma jne. juttua PISTE
Yhteisestä tekemisesta voidaan keskustella, mutta jättäisivät hyvät ihmiset nyt kertomatta ne omat mielenkiinnon kohteensa. Ei niitä oikeasti jaksa kuunnella ja esittää kiinnostunutta.
Yhteisestä tekemisesta voidaan keskustella, mutta jättäisivät hyvät ihmiset nyt kertomatta ne omat mielenkiinnon kohteensa. Ei niitä oikeasti jaksa kuunnella ja esittää kiinnostunutta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jase vasta rasittavaa on, kun jotkut kaverini paasaavat puolituttujen OLETETUISTA pari- tai seksisuhteista posket innosta hehkuen. Tunnen pikemmin myötähäpeää kertojaa kohtaan, kuin innostusta perättömienjuorujen aiheista.
Sen vielä ymmärrän jotenkuten, että kertoo OMISTA parisuhteistaan, mutta sitä en tajua, että kokoonnutaan spekuloimaan muiden suhteilla.
Se on myös rasittavaa, että kuunneltuani noita monologeja (perhesuhde-loma-ostamiset-tapaturma -akselilla) olen erehtynyt kertomaan omista lomasuunnitelmista ja saanut tiuskahduksen, ettei jaksa kuunnella vastaavasti minun asioitani. Kyseinen henkilö pitää itseään oikein hienona ja hyvänä ihmisenä päätellen siitä, kuinka paljon hän löytää vikoja muista ja kuinka paljon paremmin hänellä on asiat muihin verrattuna jne. En enää ole jaksanut pitää häneen yhteyttä, mistä hän on tietysti vetänyt herneen nenäänsä, kun en hänen hienoa ystävyyttään enää halaja.
meillä on ilmeisesti sama tuttava?!
Huvittavaa, miten joitain ihmisiä ihan silmin nähden elähdyttää muiden ihmisten oletetut seksi- tai seurustelusuhteet, joihin hypoteeseihin lisätään informaatiota aukkopaikkojen täydentämiseksi. Voi h*lvetti että kuolen nauruun kun ajattelenkin vastaavia ihmisiä
Voi kun pääsisin tuohon, että naurattaa. Mutta kun melkein itkettää ja ainakin ahdistaa niiden puolesta, jotka otettu juorutädin hampaisiin.
Valheelliset puheet seurustelu- seksi -hypoteeseista kun saattavat rikkoa todellisia ihmissuhteita! Jotkut ehkä jopa pyrkivät siihen? Ei ole ihan harmitonta sellainen! Siksi en voi kovin kevyesti suhtautua.
Joo - tuokin on niiiiin tuttua, että täytetään aukkokohtia (joita on siis 99,9999% koko tarinasta!) oman perverssin fantasian uumenista ammennetulla tunkkaisella aineksella! Yök-yök-yök!
Mutta haluaako kukaan noita spekulaatiojuoruja oikeasti kuunnella?! Ilmeisesti heitäkin on? Toinen reppana juoruämmä/äijä? Tavoitteena lienee muiden arvon alentaminen ja oman arvon nosto?!?
Voi ei... Kyllä jotkut lajitoverit ovat masentavia. Mikähän evoluution häiriö heidät on tuottanut tänne happea kuluttamaan?
Ystäviksi teitä ei voi edes kutsua...
Ystävyys on sitä että kuuntelee ja tukee ja on aina käytettävissä. SItä varten Kaverit on olemassa.
Joko sä et halua ystäviä tai sit sul on vaan semi-tuttavia joiden kohtalot ei vois sua vähempää kiinnostaa...
Tämä viesti ei ees mun mielest sovi tähän keskustelupalstalle ollenkaa