Täällä vaahdotaan kevyt tuotteiden haitallisuudesta, ihmettelen vaan miksi. Itse olen karpannut jo pitkään, mutta valikoituja kevyt tuotteita käytän. Juustoista 3-17% ovat mitä mainiointa herkkua samoin 1,5% luonnon jogurtti tai kevyt viili lisäät hieman mustikoita tai vadelmia on hyvää. Kevyt jauheliha tai makkarat eihän niistä puutu kuin liiallinen ravintoköyhä rasva. Tarvittavat hyvät rasvat saa helposti kalasta, pähkinöistä, öljyistä ja onhan noissa kevyt herkuissakin rasvaa. Eikä sitä rasvaa oikeasti niin kauheasti tarvitse jos haluaa hoikkana ja terveenä pysyä. Rohkeasti vaan tuoteselosteita lukemaan ja poimimaan jyvät akanoista, niin voi sen kadonneen vyötärönkin saavuttaa:D
Turha karttaa parempi
Tiedostaa..
28198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ole. Syy, miksi täällä niitä haukutaan johtuu siitä väittämästä että kevyttuotteita syödään tuplasti tavallisiin verrattuna.
Syyhän ei tällöin ole kevyttuotteen vaan syypää löytyy taas peilistä. Tuotteessa itsessään ei ole välttämättä vika.
aika paljon äänessä nämä Heikkilän opetuslapset jotka vetää heti aamiaiseksi tusinan kananmunia, paketin pekonia sekä paketin Kabanossia tai Wilhelmiä ja litran kermaa ruokajuomaksi ja jälkkäriksi turkkilaista jugurttia.
VHH:ta on erilaisia ja sitä voi harjoittaa myös sinun mainitsemallasi tavalla että syö niitä kevyt tuotteita ja kontrolloi ainakin jollakin tavalla eläinrasvoja. Jos hiilarit on max 100g/päivä niin silloin ollaan VHH:lla ja ne rasvan ylistämiset kuuluu jollekin VHH:n alaryhmälle joka uskoo läskin olevan ravitsevaa ja terveellistä. Ja peruna on syntiä! Aamen! Ja makarooni on Perkeleestä!
viisi-kuusi siansiivua, rehuja, manteleita ja voita. Siinä tämänpäiväinen lounas eli päivän eka ruoka.
Miksi paasaat siitä eläinrasvasta kun ittekki sitä käytät suurimmassa määrin polttoaineenasi. Ei ihminen millään rypsärillä toimi, siinä on vääränlaiset ketjutukset.
kirjoittavat useita kertoja päivässä joka päivä eläinrasvojen haitallisuudesta vaikka sille ei ole mitään näyttöä. Tuputetaan jotan kevyttuotteita, kumijuustoja ja kevytjauhelihaa ja makkaraa. 18 kiloa on laihduttu vaikka en ole vältellyt eläinrasvoja.
Tänäänkin aamiaiseksi kaksi kananamunaa, kolme siivua siankylkeä ja yksi tomaatti. Kabanossia enkä Wilhelmiä syö lainkaan. Maalaistuote Vatajan makkaraa ostan ja syön yhden grillimakkaran aterialla silloinkun syön. Se makkara on jauhoton ja lisäaineeton ja rasvaa sopivasti 25%.
Sitä ollaan niin olevinaan VHH:lla mutta silti tuputetaan leipää ja puuroa jatkuvasti sekä sokerisia hedelmiä ja vastustetaan eläinrasvaa. Mitä VHH:ta se semmoinen on. Sitten hyökätään surutta toisia VHH:laisia vastaan. Onhan siihen jo yli neljän vuoden palstaseurannan aikana totuttu.
"vääränlaiset ketjutukset"
Hih.
... itse olen vältellyt eläinrasvaa jo parikymmentä vuotta. Ikinä ei ole tarvinnut laihduttaa grammaakaan!
"Ikinä ei ole tarvinnut laihduttaa grammaakaan!"
Viihdyt kuitenkin laihdutusta käsittelevällä keskustelupalstalla. Oletko muutenkin omituinen?
Eihän sitä tosiaan kenenkään tarvitse laihduttaa, vaikka olisi 50 kg tai enemmänkin ylipainoa. Kantaa vain painonsa ja on tyytyväinen.
hilseen? Vai onko sulla jo tukka lähteny hh-kuormasta?
Karpatakin. Miksi syödä margariineja ja kevttuotteita kun niistä ei ole mitään todistettavaa hyötyä?
Sitä
Jos hiilihydraatteja vähennetään niin hävitty energia on korvattava jollakin. LCHF ruokavalion mukaan terveellisillä luonnollisilla rasvoilla.Mitä meinaat ravintoköyhällä rasvalla?? Lihomisen pelko rasvasta on saman aivopesun tuotetta kuin muutkin sadut eläinrasvan vaarallisuudesta.
Laihdutuksen perus idea on vähentää eikä korvata niin kuin sinä väität. Tai noh korvaappa vaikka ihan vaan kokeeksi juomasi maito rasvattomalla, syömäsi makkara kevyemmällä, sulatejuustoksi 5% ja kovana juustona 10%, parta äijjän tilalle 1.5% luonnonjogurttia valkoisen jauhelihan sijaan kevyempää. Maussa et menetä mitään, mutta ravintoköyhää rasvaa jää vyötärölle kertymättä kummasti, ei tarvitse yökausia liikkua hulluna kun pelkästään syömälläkin laihtuu ja tervehtyy. Kaikkea rasvaa voi käyttää kohtuudella, noh ehkä transrasvat voi suosiolla unohtaa. Tosin ihminen ei ole tarkoitettu käymään pelkällä rasvalla kuten VHH fanaatikot uskottelevat. "Heviä" peliin ja kunnolla, niin oma pikku mailma pelastuu ja vaatekaapin alimmat vaatteetkin voi taas ottaa käyttöön;D
jos tuollaista kevytmoskaa pidät maukkaana. Otappa Vatajan jauhoton grillimakkara, rasvaa 25%, täysrasvaista maitoa, Lorauta kastikkeeseen kuohukermaa, smetanaa salaattiin, Koskenlaskija sulatejuustoa, Mustaleima emmentalia, Partaäijää ja sikanautaa niin tiedät miltä hyvä maistuu. Tai myöhäistähän se nyt on kun olet pilannut moskalla makuhermosi.
"Laihdutuksen perus idea on vähentää eikä korvata niin kuin sinä väität."
Perusidea minulle on syödä ravintoa joka ei lihota vaikka syökin itsensä kylläiseksi. Liikunnaksi riittää oikein hyvin normaali liikunta. Miksi luulet vähärasvainen ruokavalio ei pärjää alkuunkaan Atkinsille eikä välimeren ruokavaliolle testeissä??
Syö mitä haluat mutta älä toitota minulle virallisen ravintosuosituksen nuodattamista. Se perustuu satukirjoihin. LCHF perustuu ravintotutkimukseen ja tieteeseen.
Paino kylläiseksi syömällä, normaali liikunnalla alas 18,7 kg 2 kuukaudessa. Diabetes ilman lääkitystä ja alkanut maksavaurio poissa.
Mitä sinun piti sanoman??
Tietyn ajan ihmiset mieltävät syövänsä hyvin kun lautasella on voilla, läskillä ja kermalla kyllästetty ravintoköyhä rasva seos! Se nyt vaan ei ole enää nykypäivää. Hyvää saa kevyemminkin, tosin itsekin käytän mainitsemiasi tuotteitta, mutta vain mausteina. Sinullekin tekisi hyvää siirtyä mainitsemalleni ruokavaliolle, koska vartalosi kuvien mukaan on tyypillinen D2 herkkä ja on ilmeisesti vaan ajan kysymys milloin intoiliusi käy terveytesi päälle. Hyvää saa kevyenäkin;D
"Hyvää saa kevyenäkin;D "
Tietyn ajan ihmisiä kusettaa viranomaiset yhden kerran.
Joidenkin kohdalla se näyttää onnistuvan jatkuvasti ;=))
Mistä päättelet että virallis terveellistä suosittelen. Luku ja ilmeisesti ymmärrystaitoisena huomasit että olen karppi? Kerroin olevani vähähiilihydraattisella ja kohtuu rasvaisella linjalla. Hyvin olet laihtunut ja aiemmin ilmeisen hakoteillä olet ollut. Itse olen karpannut jo pitkään ja ohjeeni ovat kokemus peräisiä ilman ylimääräistä "hypeä"! Liika rasva ei tee ketään autuaaksi vaikka paino putoaisikin, on myös paljon
muita ongelmia mitä saattaa tulla holtittomuudessa rasvan kanssa, joten tule opetuslapsekseni ja voi jatkiossakin hyvin;D
Mistä päättelet että virallis terveellistä suosittelen. Luku ja ilmeisesti ymmärrystaitoisena huomasit että olen karppi? Kerroin olevani vähähiilihydraattisella ja kohtuu rasvaisella linjalla. Hyvin olet laihtunut ja aiemmin ilmeisen hakoteillä olet ollut. Itse olen karpannut jo pitkään ja ohjeeni ovat kokemus peräisiä ilman ylimääräistä "hypeä"! Liika rasva ei tee ketään autuaaksi vaikka paino putoaisikin, on myös paljon
muita ongelmia mitä saattaa tulla holtittomuudessa rasvan kanssa, joten tule opetuslapsekseni ja voi jatkiossakin hyvin;D
"Kerroin olevani vähähiilihydraattisella ja kohtuu rasvaisella linjalla. "
Kuulostaa samalta (yhtä huvittavalta kuin neuvo "älä syö karameeleja syö hedelmiä sensijaan".
Onneksi minulla on huomattavasti sinua korkeatasoisemmat neuvonantajat.
etkös sää saanut sitä painoa alas nopeammin muokkaamalla annoskokoja ?
että on huono neuvo syödä hedelmiä karkkien sijaan? Kyllähän jokaisen maalaisjärkikin sanoo että ne hedelmät on paljon parempi ja ravitsevampi vaihtoehto. Ja yleensä ravintoasioissa on helpoin muuttaa tottumuksiaan terveellisemmäksi silleen että syö suunnilleen samoja tuotteita kuin aikaisemmin mutta korvaa ne terveellisimmillä ja hyvänmakuisillakin vaihtoehdoilla.
Tässä on yks hyvä videonpätkä jossa puhutaan siitä, jos ei kokonaan jaksa katsoa niin voi katsoa kohdasta 2:15-3:30
http://www.viidakkomies.com/2009/08/superfood-asiaa.html
Itse suklaan suhteen joskus päätin etten syö kuin tummaa suklaata ja kun suklaata alkoi tekemään mieli niin ostin yleensä Pandan tummaa suklaata. Se ei kovin hyvä vaihtoehto ole vain puolet kaakaota ja hyvin paljon sokeria, mutta silti se oli parempi kuin aikaisemmat maitosuklaat mitä olin syönyt, nyt syön Lidlistä ostettuja tummia suklaita joissa on kaakaopitoisuudet 70-81%. Lidlissä ne on suht halpojakin. Ja niissä on huomattavasti vähemmän sokeria kun niissä Pandan suklaissa. Eli taas olen mennyt askelen eteenpäin ja makuhermoni on tottunut tummaan suklaaseen niin ettei teekään mieli Fazerin sinistä. Seuraava vaihe on että ostan kunnon kaakaopavut ja ainekset ja teen suklaani itte. Silloin aletaan jo puhumaan terveellisestä suklaata. Kaikki raaka-aineet voin valita terveellinä vaihtoehtoina.
Sokeriakin saa sellaista intiaanisokeria jossa on todella paljon kaikkia kivennäisaineita ja muuta joten on ihan eri asia syödä sitä kuin valkoista sokeria joka on pelkkää energiaa ilman mitään ravintoaineita.
Kannattaa alkaa pikkuhiljaa miettimään syömänsä ruuan laatua ja sitten alkaa korvaamaan eri ruoka-aineita parempilaatuisilla. Itelläkin on aika vähähiilarinen ruokavalio, mutta se ei oo se juttu jota alkaisin hypettämään, vaan pikemminkin se laatuajatus. En jaksa alkaa laskemaan mitään makroravinnejakaumia, vaikkakin proteiinin riittävää saantia joutuu miettimään kun salillakin tulee käytyä. Ja jos diettaan niin silloin tietysti hiilarit aika alas. Paino tosin putoaa jo sillä että korvaa ruoka-aineita laadukkaammiksi ja ravintosisällöltään paremmiksi. Elimistö kun saa kaiken tarvitsemansa niin nälkä katoaa. Yleensä ihmisillä on sellainen feikkinälkä kun syömämme ruoka ei ravitse meitä niin meidän tekee mieli lisää ruokaa vaikka kaloreita on jo tullut yli tarpeemme.
pointti tuossa hedelmien syönnissä? Tai karkin?
että jos korvaa karkit hedelmillä niin hedelmät on paljon terveellisempää kuin karkit ja jos jollain ne hedelmät tyydyttää sen makeanhimon niin parempihan se on niitä syödä kuin karkkia. Ainakin se on hyvä askel kohti terveellisempää ruokavaliota. Tää Veijo kun väitti että on ihan sama syökö karkkia vai hedelmiä tai ainakin sen käsityksen siitä sai.
pitäis syödä kumpaakaan. Ihan ku ois jotain merkitystä sillä, että polttaako savukkeita vai pikkusikareja. Molempi pahempi.
taidat olla jo toivoton aivopesun tulos. Ei hedelmät ole mitenkään haitallisia. Jos vaikka appelsiinin päivässä syöt niin et siihen kuole tai syksyllä poimii mummon omenapuusta omenan ja syö sen niin pelkästään terveellistä se on. Luomua nyt kannattaa suosia ja sokeristen hedelmien syönti kannattaa rajoittaa niin ettei montaa syö niitä päivän aikana. Ja jos tosiaan verrataan vaikka kiivihedelmää ja karamellia niin niitten terveellisyydellä on eroa kuin yöllä ja päivällä. Eli karkin syönnistä hedelmien syömiseen on suuri askel kohti terveyttä. Ei ollenkaan toi sikarivertauksesi päde tähän.
Veijo taitaa kuulua porukkaan joka on niin VHH niin VHH, mut hotkii vitamiinit purkista, siis niitä keinoaineista tehtyjä. Karkkien ja hedelmien välillä jos joutuu valitsemaan ompi omppu parempi kuin karkki. Tosin läskien on vaikeata ymmärtää kohtuu syömistä. Sitä voi ihan hyvin syödä vain yhden hedelmän eikä kilo kaupalla tarvitse ahtaa;D
sitä yhtä hedelmää päivässä vaikka ois kuinka VHH. Vaihtelee vaikka päivittäin sitä hedelmää niin hyötyy hedelmien vitamiineista ja ei niistä hiilareita tuu kovin paljoa jos sen yhten vetää. Katoin Finellistä niin 8.9g hiilareita on esim appelsiinissa joten yhen sellasen vetämisen VHH:kin sallii.
Mut jos ei uskonto kiellä niin voi niitä useammankin päivässä syödä, moni taho jopa niin suosittelee ja aika monissa tutkimuksissa hedelmät on tutkittu olevan terveitä ja vitamiinipitoisia. Sitten on yksilöllisiäkin eroja, jos on läski tai vaikka kakkostyypin diabetes tai sen esiaste niin ehkä kannatta sokeripitoiset hedelmät rajoittaa siihen yhteen tai max kahteen päivässä. Mutta silloinkin kannattaa syödä paljon muita kasviksia kuten marjoja ja vihanneksia.
ja tällä palstalla suositellaan yleisesti syömään hedelmiä eikä sitten tarkenneta mitä hedelmiä tarkoitetaan. Onhan niissä suuri ero sokerin määrässä syödäänkö mangoa, papaijaa tai taatelia vai appelsiinia tai omenaa.
Esimerkiksi tyrnimarjassa on C-vitamiinia 165 mg ja appelsiinissa 51 mg/100g, huima ero. Kun meillä on runsaasti hyviä kotimaisia marjoja metsät täynnä niin kannattaa niitä suosia ja jättää nuo sokeriset kaukaa tuodut hedelmät syömättä.
Kyllä VHH:lla voi hyvin syödä marjoja ja joitakin hedelmiä kunhan jättää viljan ja perunan hiilihydraatit syömättä, silloin ei kokonaishiilarimäärä nouse turhan suureksi.
kyllä samoilla linjoilla että hedelmä näin terminä on aika epämääräinen ja jos kontekstina on toi VHH niin esimerkiksi banaanissa on 18.3g hh ja omenassa 6,6g hh. Lisäksi banaani on aina tuontikamaa ja omenaa saa kotimaisenakin joten monessa suhteessa kotimainen omena on parempi hedelmä kuin banaani, ainakin jos noudattaa VHH ruokavaliota. Itseä vähän ärsyttää se kun täällä jotkut (esim Veijo) ihan pokkana selittää että kaikki hedelmät on sama asia kuin karamelli.
Itellä sellanen filosofia että pyrin välttämään tyhjiä kaloreita (satuin lukemaan tänään, oisko se ollu kuntoplus tai joku sellanen lehti asiasta). Esimerkiksi valkoinen sokeria on sellaista tyhjää energiaa se sisältää vain energiaa ei juurikaan ravinto-aineita. Intiaanisokeri taas sisältää suuret määrät erilaisia kivennäisaineita ja mitä siinä onkaan. Samoin ruokasuola on melkeiln pelkkää natriumia, niin miksei korvais sitä vaikka ruususuolalla tai jollain muulla joka sisältää kanssa paljon muitakin mineraaleja. Jos ei leivästä voi luopua niin kannattaa ainakain luopua vaaleista leivistä joissa kanssa on pelkkiä kaloreita, mutta tuskin juuri muuta ja syödä vaikka näkkileipää tilalla jossa on vaikka mitä, erityisen paljon rautaa ja kuitua.
Läski ja runsasrasvainen eläimen lihahan sisältää aika vähän ravinto-aineita suhteessa siitä saatavaan energiamäärään joten niitä syön aika kohtuudella. Runsasrasvaisesta maidostahan saa kätevästi ja nopeasti paljon energiaa ja rasvaa ja itsekin joskus voin sellaisesta nauttia mutta en jatkuvasti koska taas ravintosisältö on aika ohutta jos vertaa siihen energia tai kalorimäärään joka siitä tulee.
Jos valitsee oikein ainesosat vaikka salaattiin niin samalla kalorimäärällä, joka on vaikka puolessa litrassa tilamaito , saa moninverroin enemmän erilaisia mikroravinteita.