Hyvän yön toivotukset suhteessa

Toivotatko hyvää yötä suhteessa, ja jos niin millä tavalla?

Entä jos kyse on vasta ekasta tapaamisesta?

Itse en, koska kyseessä on minusta sellainen enemmänkin vanhempien (täi tätien&mummojen) lapsille sanoma asia. Tai sellaisen joka nukkuu eri sängyssä, tai menee nukkumaan eri aikaan. Esim jos toinen nukkuu alakerrassa niin toinen sanoo että "Hyvää yötä" ja painuu yläkertaan, ja oikeastaan tarkoituksena on enemmän ilmoittaa että "Nyt menen nukkumaan, älä pidä mitään isoa mölyä täällä". Eli se on enemmän ilmoitus, kuin toivotus. Muutenhan voisi käydä että toinen säntää sen nukkujan huoneeseen ja kertoo että "Jes, panin all-in ja voitin tonnin!!" Ja sitten vasta huomaa että huone on pimeänä ja toinen kuorsaa.

Mutta jos menee nukkumaan samaan sänkyyn samaan aikaan, niin se kuulostaa vaan siltä että "Noniin nyt aletaan nukkumaan ja enää ei saa sanoa kumpikaan toiselle mitään vaikka jotain asiaa mieleen tulisikin, tai mä en ainakaan enää mitään keksi, mutta jos sinä keksit, niin sano se nyt heti."

Ja kun useimmat naiset on sen sanoneet siinä 30-60 minuutin päästä siitä kun sänkyyn on menty, ja 10-15 minuuttia siitä kun kumpikaan ei ole sanonut enää mitään. Voihan toki olla että siinä on ollut sellastakin sävyä että "Ok, nyt on tullut selväksi ettet selvästikään aio panna minua tänä yönä, joten alan mököttämään ja käännän sulle kylkeni, aivan epistä, mut hyvää yötä nyt kuitenkin, vaikket kyllä oikeesti ansaitsisi kun noin julmasti mulle teit."

Itse en toivo että toinen sanoo mitään jos en ole varttiin sanonut mitään - saatanhan olla jo unessa, tai hyvin lähellä sitä. Varmin keino häiritä uniani on toivottaa hyvää yötä.

Levolle laske luojani -rukousta en myöskään muuten suorita.

Mesessä ja muualla kyllä toivotan hyvät yöt/illat jne jos toinen ilmoittaa poistuvansa koneelta tai menevänsä nukkumaan.

5

6746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja huomenta!

      Minä ainakin tarkoitan tuota juuri noin, toivotan siis hyvää yötä. Yleensä halaan ja suutelen rakasta miestäni tuon yhteydessä myös, samoin kuin aamuisin.

      Tuo hyvää yötä on tiivistelmä suunnilleen tästä: "toivottavast nukut hyvin, etkä näe painajaisia tai heräile kesken unien ja jos satut kuolemaan nukkuessasi, toivottavasti se tapahtuu rauhallisesti ja tiedä että rakastan sinua yli kaiken". Selkeästi helpompi on vain sanoa hyvää yötä.

      Minun puolestani toinen saa jutella vaikka mitä tuon jälkeen tai ennen sitä. Seksiä voi myös harrastaa tai olla harrastamatta. Minulla tuo ei liity mitenkään noihin.

    • Pariintumaton

      Hyvänyön toivotukset, huomenet, ja muut ovat peruskohteliaisuutta...

    • Aivannäin

      "Ok, nyt on tullut selväksi ettet selvästikään aio panna minua tänä yönä, joten alan mököttämään ja käännän sulle kylkeni, aivan epistä, mut hyvää yötä nyt kuitenkin, vaikket kyllä oikeesti ansaitsisi kun noin julmasti mulle teit."

      Hyvin sanottu! :D

      Itse teen juurikin noin kun haluaisin, mutta en periaatesyistä tee aloitetta kun joka vitun aloitteen joudun yleensä tekemään!

    • -sketsi-

      Mua henkilökohtaisesti ottaa päähän kun toivottaa kauniita unia taikka hyvää yötä toiselle niin sitten sieltä tulee vaan vastaukseksi epämääräinen murahdus yms.

      Exä sanoi joskus kun asiasta siltä kysyin niin se on kuulema liian imelää sanoa hyvää yötä.. ja sitten lisäsi siihen että josku joku saa tietää että hän sanoo mulle niin illalla ja kuulee siittä sitten vittuilua lopun elämää!
      helvetti jos kahestaan ollaan sängyssä niin kuinka sen voi joku muu kuulla??

      Miehet on outoja!

    • jups....

      Meille on jo tullut rutiiniksi, että nukkumaan ruvetessa sanon miehelleni "hyvää yötä" ja hän vastaa "kauniita unia" (ja annetaan pusut jos vielä jaksaa kääntyä hyvästä asennosta toisen puoleen) ..tämä ei tarkoita sitä etteikö voisi sanoa toiselle mitään, jos jokin ajatus tulee mieleen.. tai sitten harrastaa seksiä (jos se juolahtaa vielä mieleen molemmille). =D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe