Olen itse noudattanut enempi vähempi VHH-ruokavaliota nyt parin kuukauden verran ja on tullut myös seurattua tätä keskustelufoorumia muutamia kertoja viikossa.
Itselleni VHH on ollut ihanana apuna syömisten hallitsemisessa, minulla on runsaasti ylipainoa ja ahmimishäiriö. Tällä ruokavaliolla (max 60 g hh/vrk) en ole syönyt enempää kuin tarvitsen, verensokeri pysyy tasaisena ja mieli tyynempänä.
MUTTA: tunnen useita virallisterveellisen ruokavalion noudattajia, jotka pysyvät terveinä ja hoikkina syömällä kasviksia, hedelmiä ja ruisleipää. Itselläni tämä vaan ei onnistu.
JA: Ihmettelen tämän palstan keskustelun tasoa. Ruokavaliofasismia, solvauksia puolin ja toisin, asiallista keskustelua en ole pahemmin huomannut. Jos joku uskaltaa esittää VHH:sta poikkeavan mielipiteen, kirjoittaja teilataan pullahiireksi tai trolliksi automaattisesti. Myös toisin päin: VHH:sta esitetään ainoastaan uhkakuvia.
KJ Mattilalle: Miksi keskustelet niin agressiivisesti, että muut keskustelijat karkaavat palstalta? Tämä on loistava ruokavalio minulle ja joillekin, mutta EI ilmeisesti kaikille. Itse juuri kaipaisin vaihtelevia mielipiteitä ja myös asiallisia vastanäkemyksiä ruokavaliosta, en pelkkää VHH:n ihanuuden hehkutusta.
Yst.terv.
Itselleni VHH on ollut ihanana apuna syömisten hallitsemisessa, minulla on runsaasti ylipainoa ja ahmimishäiriö. Tällä ruokavaliolla (max 60 g hh/vrk) en ole syönyt enempää kuin tarvitsen, verensokeri pysyy tasaisena ja mieli tyynempänä.
MUTTA: tunnen useita virallisterveellisen ruokavalion noudattajia, jotka pysyvät terveinä ja hoikkina syömällä kasviksia, hedelmiä ja ruisleipää. Itselläni tämä vaan ei onnistu.
JA: Ihmettelen tämän palstan keskustelun tasoa. Ruokavaliofasismia, solvauksia puolin ja toisin, asiallista keskustelua en ole pahemmin huomannut. Jos joku uskaltaa esittää VHH:sta poikkeavan mielipiteen, kirjoittaja teilataan pullahiireksi tai trolliksi automaattisesti. Myös toisin päin: VHH:sta esitetään ainoastaan uhkakuvia.
KJ Mattilalle: Miksi keskustelet niin agressiivisesti, että muut keskustelijat karkaavat palstalta? Tämä on loistava ruokavalio minulle ja joillekin, mutta EI ilmeisesti kaikille. Itse juuri kaipaisin vaihtelevia mielipiteitä ja myös asiallisia vastanäkemyksiä ruokavaliosta, en pelkkää VHH:n ihanuuden hehkutusta.
Yst.terv.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ja itsekin syön runsaasti kasviksia ja marjoja, en pelkkää lihaa, kermaa ja rasvaa :D
Onko tämä alla oleva minulle osoitettu kirjoitus mielestäsi agressiivinen? Miksi et huomauta tämän kirjoittajalle että miksi hän karkoittaa kirjoituksillaan VHH.sta kiinnostuneet pois palstalta?
"Helppo on sanoa että voitaisiin tehdä sitä ja tätä mutta käytännössä se on vain tuulihattujen kuvitelmia ja fiktioita. Pikemminkin on niin että pitää enemmän satsata maan käyttöön eli viljelemiseen, koska silloin on turhat maata kuluttavat ja epäekologiset vaiheet vähenevät elintarvikeketjusta. Tyypillistä sinua on myös tuo johtopäätösten teko, tässä tapauksessa maanviljelyksestä. Asia on kuitenkin niin, että viljoilla tai muilla maan tuotteilla ei ollut mitään tekemistä sairauksien kanssa, vaan sillä että ihmiset kerääntyivät yhteen. Aivan samoin kuin ekaluokkalaiset aloittavat koulunsa niin silloin sieltä tulee pöpöjä jos jonkinlaista. Sairaudet leviävät tiiviissä yhteisöissä ja aikansa niistä kärsittyään ihminen kehittää vastustuskyvyn monille sairauksille. Tilanne on aivan sama eläinyhteisöissä. Jos yhteen kerääntyminen ja ihmisen suhteen yhteiskynnallistuminen on ollut välttämätöntä lajin kehittymisen ja edistymsen kannalta niin silloin on myös immuniteetin kehittyminen välttämätöntä, vaikka se joitakin uhreja vaatisikin. Sairaudet ja kuoleminen ovat molemmat luonnollisia asioita eikä niitä voi millään välttää, mutta tässäkin suhteessa esittelet jälleen infantiilia näkemystäsi jossa sairaudet ovat jollain lailla ihmiseen kuulumattomia ja vältettävissä olevia tapahtumia. Teollistumisen aikakauden alettua ihmisen terveys ja elinikä ovat jatkuvasti kohonneet joten voi aivan suvereenisti sanoa että teollisuuden tuotteet ovat saaneet sen aikaiseksi, margariineineen päivineen. Ei ole mikään uusi asia, että sinä VHH:n varjolla kännät kaiken normaaliin elämänmenoon kuuluvan epänormaaliksi - mutta toisaaltahan sinä keksit myös uusia elintoimintoja joita ei lääketiede tunne. Mutta eihän tarkoituksesi ollut (taaskaan) tarkastella asiaa objektiivisesti vaan levittää jälleen hiilihydraattivastaista propagandaa tajuamatta miten lapsen ajatusmaailmasi siinä korostuu."
Mistä keskustelusta tuo oli otettu?
Mattila, en siis tarkoittanut, että olisit ainoa, joka kirjoittelee agressiivisesti. Usein sinua provosoidaan täällä ja onhan täällä trollejakin. Mutta ei kaikkia ruokavalioon kriittisesti suhtautuvia saa leimata trolleiksi :I
kuka on agressiivinen tällä palstalla
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8392690/39454916
Oli tuo kyllä täysin asiaton vastaus aloitukseesi.
Luepa vaan niitä Veijon kirjoituksia niin siinä saat esimerkkejä agressiivisuudesta, ilkeydestä ja etenkin asiattomuudesta. Niin, ja lue Heikkilän kirja, etenkin se kohta jossa hän haluaa käyttää tuliaseita käyttöön kun joku muu antaa ravintovalistusta kuin VHH:lainen.
Se että joku on eri mieltä kanssasi ja kykenee perustelemaan miksi sinun käsityksesi asioista ovat vääriä ja suorastaan hullunkurisia, on kaikkea muuta kuin agressiivisuutta. Sen sijaan voisit mennä ihan itseesi ja tutkiskella vaikka sitä miksi sinun pitää itkeä tuollaista kommenttia tssä ja hakea sääliä muilta. Luulisi että aikuinen ihminen osaisi ihan itsekin pistää kampoihin jollekin vastustajalle.
Sen sijaan vaikutat sellaiselta itkuiikalta että luulen että tuo "agressiivinen" kirjoittaja on ihan oikeassa suhteesi. Ja kaiken lisäksi hän on oikeassa siinä että ennestään tuntemattomien ihmisten kerääntyminen yhteen on useimpien sairausepidemioiden syy, myöhemmin tämä asia tuli erittäin selkeästi julki mm. mustan surman kulkiessa läpi Euroopan.
agressiivinen ihminen ja et hyväksy muiden mielipiteitä. Sinulla on suunaton halu olla itse kaikessa oikeassa ja siksi jyräät muiden näkemykset etkä siten osaa lainkaan keskustella asioista. Kyllä sulle pitäisi saada välittömästi kriisiapua kun tuo sairautesi vaan pahenee koko ajan. Ei se nykypäivänä ole mitenkään tavallisuudesta poikkeavaa jos itsekin menee hoitoon ennenkuin tilanne riistäytyy käsistä ja käyttäydyt tuhoisasti.
Siihen ei paljoa tarvita että näkee Mattilan jutut ja johtopäätelmät huuhaaksi. Tuota vilja-asiaakin Mattila esittää mielipiteenään mutta ei hyväksy mitään muita mielipiteitä eikä edes harkitse kuin omaa näkemystään, joka on tehty 7-vuotiaan kyvyillä.
Tällä palstalla ei ole pakko käydä kirjoittelemassa jos on sellainen itkuiikka ettei kestä sitä mitä VHH:laiset ovat tänne kylväneet (esim. Veijo). Raukka rassukka Kari ei vaan tiedä minne muuallekaan menisi, hän kun saa VHH:laisetkin suuttumaan siellä missä asiaa yritetään puhua ja hänet on luultavasti naurettu niiltä palstoilta ulos. Mutta onneksi on tämä palsta josta ei bannata ketään pois.
Olisit vaan Kari kirjoittanut tuonkin jutun ihan omalla nimimerkilläsi. Vaikka mistä minä tiedän, ehkä se on sinulle lohduttavaa lukea edes jokunen sinua puolustava teksti, vaikka sitten olisit itse sen kirjoittanutkin.
Niin, mikä sairaus tässä nyt pahenee?
ja nyt paljastui luulosairautesikin kun jo näet jokaisen VHH myönteisen ja sinua arvostelevan viestin takana minun nimimerkkini. Luuletko että minä olen ainoa joka täällä puolustaa palstan aiheen mukaista ruokavaliota?
virkistämiseksi kirjoituksesi Christer Sunqvistille....aikamoista tekstiä ja agressiivista sellaista...mutta sehän se on sinun tyylisi peloitella.
Laitoitko jo viestiä Christer Sunqvistille?
Helpottiko se paljonkin oloasi?
CS:lle? Laitoitko itse viestiä Mattilalle? Helpottiko oloasi kun pääsit kumartamaan auktoriteettiäsi, kun et osaa itse ajatella "aivoillasi".
Lähinnä tuo viestini oli tarkoitettu Mattilalle, sillä hän on tämän palstan "pahin" häirikkö ja trollaaja.
"Miksi olisin laittanut viestiä CS:lle?"
Koska kirjoitit edellisessä viestissäsi:
"Pitäisiköhän laittaa muistin virkistämiseksi kirjoituksesi Christer Sunqvistille..."
Oletko niin sekaisin, ettet muista mitä olet aiemmin kirjoittanut?
Mattila kirjoittaa aivan asiallisesti VHH:sta josta hänellä on pitkä ja tuloksia tuottanut kokemus. Palstalla kuitenkin kirjoittaa joku joka lukee Mattilan viestejä kuin piru raamattua ja hyökkää jatkuvasti Mattilaa vastaan haukkuen häntä infantiiliksi, niinkuin tänään.
kerran pistänyt nimesi reilusti esiin, harva täällä sinua kiittelee asiallisista viesteistä :(
Etkö vieläkään käynyt tutkituttamassa päätäsi?
kuuluu, että se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa, taisi pitää paikkansa haahahahahhhhaaaaaa.....
KAIKKI näkyy olevan ennallaan tällä kaaheliveeeeeehooo - palstalla. Pitkään poissaolleena ei mikään ole muuttunut, vaikken ollut "trollaamassa"...
Melkein jo koskettelin läskipakettia ja voikääröä- kkunnes tulin järkiini. EI EN halua olla kuten vhh- "ihmiset" ja nammmmmmmmmmmmmm miten hiilarit on iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihania.----ja hampurilaiset ja pitsat ja muussi ja soossi....
En väitä vastaan, ettei RHH:lla olevat ihmiset pitäisi hampurilaisista ja pitsoista. Kaikilla on valinta mitä suuhunsa pistää. Tekstistäsi päätellen olet varsin koukussa kyseisiin hiilareihin...
Palstan taso on todella surkea. Ei tarvitse edes lukea viestejä, kun sen näkee jo otsikoista. Eikö vhh-laiset pysty parempaan tasoon edes keskusteluissa?
vhh on oiva koukku kaikille pikku hiirulaisille...mitkä iso susi syö syö sy
Syytetään agressiivisuudesta. Tällä palstalla heiluvat tollot eivt siedä sitä että heidän luulonsa eivät pidä paikansa. Samanlaisia toheloita pyörii kaikilla keskustelupalstoilla missä ei ole kunnollista valvontaa eikä mahdollista esimerkiksi kättää filtteriä vai signeerattujen tekstien lukemiseksi.
Se että LCHF/VHH:n vastustajat eivät yhdessäkään keskustelussa onnistuneet tuomaan esille minkäänlaisia todisteita idioottimaisille väitöksilleen ei ole agressiivisuutta?
Jos joku luulee että minä hermostun vastustajien järjentuotteista niin voi jatkaa luulemistaan.
Minun hermostuttamiseksi tarvitaan enemmän kuin "maapallo on litteä" tasoisia väitöksiä.
Vastaan asiallisesti asiallisiin kysymyksiin. Se mitä linkitän on ravintotutkimustuloksia ja lääkärien mielipiteitä. Palstalla hilluu vastaväitöksistä päätellen koko elintarviketuotannon ja lääketeollisuuden eliitti omine väitöksineen mutta kuten sanottua ei mitään asiallisia perusteita.
Pidetään hauskaa jatkossakin. Minä pidän terveyteni ja olen iloinen siitä ja jos jollakin on parempi vaihtoehto diabetekssen kurissa pitämiseen kuin LCHF niin tervetuloa kertomaan.
Jos jollakin on pitävät todisteet eläinrasvojen vaarallisuudesta niin kertokaa se minullekin, niillä jotka ravintosuosituksia laatii ei nimittäin ole.
Ainakaan virallinen taho ei tunnusta eläinrasvojen vaarallisuutta. VRN suosittelee että 30% energiasta tule rasvasta.
Sen sijaan LIIALLISEN rasvan saannin haittavaikutuksista ei ole epäilystäkään, mutta tätähän sinä et koskaan kysykään. Mutta ne haitatkaan eivät tee rasvasta sinänsä vaarallista, aivan kuten vesikään ei muutu vaaralliseksi siitä että monet siihen hukkumalla kuolevat.
Virhe no1: Virallinen taho suosittelee eläinrasvoja 10% ja suunnitelmissa on osuuden vähentäminen (uuden ravintosuosituksen tutkimusten rahoittajina suuret lääketehtaat).
Mistä tulee raja 30% ? Mihin se perustuu.
Mitä on liiallinen rasvan saanti ja sen vaarallisuusi? Mihin se perustuu??
"Mutta ne haitatkaan eivät tee rasvasta sinänsä vaarallista"....????
Olenko agressiivinen jos väitän että tavallinen esimerkki virheistä ja luuloista??
Vai että asiallista tekstiä väität kirjoittavasi. Luepa sitten uudelleen tuo edellä oleva oma kirjoituksesi ja tarkastele sen asiallisuutta:
Tässä muutama lainaus edellisestä viestistäsi, eivät kuitenkaan kaikkein pahimpia... niitäkin löytyy ja sitäpaitisi taidat kirjoitella välillä muillakin nimimerkeillä rekisteröitymättömänä:
"Samanlaisia toheloita pyörii kaikilla keskustelupalstoilla..."
"Jos joku luulee että minä hermostun vastustajien järjentuotteista..."
"Palstalla hilluu vastaväitöksistä päätellen koko elintarviketuotannon ja lääketeollisuuden eliitti omine väitöksineen mutta kuten sanottua ei mitään asiallisia perusteita."
Niinpä niin, käsitykset asiallisuudestakin voivat vaihdella.
Taisi Kohtauspaikan diabeetikot potkia sinut pellolle epäasiallisine juttuinesi, kun sinua ei ole enää näkynyt siellä?
Mikä kirjoittamastani ei pidä paikkaansa??
Väitöksesi pois potkimisesta sen sijaan on perätön.
Myös siellä hilluu samanlaisia läskipäitä kuin sinä tuhoamassa palstan.
eipä nuo sun kirjoituksesi kovin asiallisille vaikuta joten yritäpä ihan ensimmäiseksi siivota suusi.
Tämäkin meni sitten riitelyksi.
Miksi kumpikaan osapuoli ei osaa keskustella asiallisesti? Keskustelu menee väite väite retardi HV...
kun tämä palstaa vaivaava trollaattori tunkee jokaiseen kestjuun ja ryhtyy haukkumaan VHH.laisia väittäen heitä milloin lihaviksia, sairaiksi ja jopa hulluiksi. Päivystää täällä alvariinsa eikä anna VHH.laisten keskustella ruokavaliostaan rauhassa. Tuputtaa puuroa, leipää ja perunaa.
tapa toimia ja purkaa energioitaan. Minulle kyllä saa tuputtaa vaikka miten paljon tahansa puuroa ja leipää, ratkaisuni tiedän.
Sillä ilmiselvästi on joku ongelma, mutta jos sen antaa härnätä nii se vaan jatkaa ja jatkaa. Paras tapa vastata asiattomuuksiin on olla asiallinen :P
Mä henk. koht. kuuntelen kroppaani, en jonkun random-tyypin tuputuksia :D
Aivan, nuo asiattomat vastaukset on juuri se syy miksi ketjut menevät riitelyksi. Tarkemmin sanoen vielä, se ensimmäinen asiaton VASTAUS on riidan alku ja juuri.
Jos aloitusviesti on teidän (vhh) mielestä asiaton, niin miksi ihmeessä te vastaatte siihen ja yleensä vielä vähintään yhtä asiattomasti. Siitähän seuraa väistämättä riitelyä.
En jaksa uskoa tuohon väitteeseen että joku "päivystäisi" täällä jatkuvasti. Ennemminkin luulen että kirjoittajia (niin trolleja kuin vhh) on useampia ja osa varmasti puolustelee mielipiteitään sekä rekisteröityneenä että ilman.
en olisi tuon paremmin osannut asiaa ilmaista.
ei ole kirjoittamassa yhtään rekisteröidyllä nimimerkillä. On näköjään helpompi kirjoittaa vaihtuvalla nimimerkillä ja yksikin kirjoittaja voi antaa sen kuvan että vastustajia on kymmenittäin. Jos palstan päivystävä trolli kirjoittaisi rekatulla nimimerkillä niin koko systeemi paljastuisi että eihän näitä olekaan kuin yksi.
ei ole kirjoittamassa kun muutama mutta asiaa heiltä ei tule edes yhden vertaa. On varmaan helpompi jättää välillä se rekattu nimimerkki pois ja kirjoittaa vaihtuvalla nimimerkillä niin että voi antaa sen kuvan että VHH:laisia olisi palstalla jopa kymmenen. Jos VHH:laiset kirjottaisivat jokaisen tekstinsä omalla rekatulla nimimerkillä niin koko systeemi paljastuisi että eihän niitä ole kuin kolme tai neljä.
Ethän unohda meitä jotka ovat välillä vastaan ja välillä taas myötä? Lopputulos riippuu aina viestistä johon vastaa.
Ja takuuvarmasti tällä palstalla on minun lisäksi muitakin yleensä vhh-vastaisia kirjoittajia. Tuskin kenelläkään (sinusta en tiedä) ei ole mielenkiintoa istua koko aikaa koneen ääressä kirjoittelemassa tälle palstalle.
On varmasti noinkin. Sinä olet kuitenkin ainoa, joka syö perunalimppua ja muistaakseni olet suositellut sitä muillekin.
todellla taitaa tää mattila ja veijo olla sama henkilö-- vhh.laisia ei ole kuin parikolme. vastustajia on noin 10. minä yksi heistä - ja pysyn!!
Sori, mutta minä en tykkää perunalimpusta, tavallinen ruisleipä on minulle parasta, joten ilmeisesti olet nyt sekoittanut johonkin toiseen kirjoittajaan.