e-pillerit ja vuotohäiriöt 3kk:n jälkeen

Aloitin puolisen vuotta sitten Yasminellet ongelmitta. Yritin myöhentää kesäkuun vuotoviikkoa jatkamalla suoraan toista liuskaa mutta vuoto alkoi "normaalisti". Jätin yrityksen kesken ja pidin taukoviikon, heinäkuu ok. Nyt elokuussa vuoto alkoi, kun pillereitä oli ottamatta 3-4 kpl. Onko vastaavia kokemuksia?
8683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

On vastaavia kokemuksia vaikka kuinka paljon. Tälläkin palstalla viikottain kysellään ylimääräisistä vuodoista tai vuodon väärästä ajankohdasta.

Kyllähän sinä, ohjeet luettuasi, olet tietoinen, että pillerit voivat aiheuttaa ongelmia ja jos ne aiheuttavat, on syytä ottaa yhteys pillerit määränneeseen tahoon. Muiden kokemukset eivät vaikuta sinun vuotohäiriöihisi millään tavalla.

Ei ole vaarallista, mutta ei varmasti mukavaakaan, kun pillerit eivät toimi. Läheskään kaikki pillereiden käyttäjät eivät pysty siirtämään vuotoja pillereillä. Varsinkin noiden matalahormonisien pillereiden kanssa tulee herkästi vuotohäiriöitä.

Äänestä
  • Niinhän niissä sanotaan, että 3 kk pitäisi kärvistellä ennen kuin kannattaa tehdä päätelmiä sopivuudesta. Elimistö vaatii sopeutumisaikaa. Tapauksessani kummastuttaakin se, että häiriö alkoi vasta puolen vuoden käytön jälkeen eli ei nyt mitään sopeutumiseen liittyviä sivuvaikutuksia. Mutta ei kai me koneita olla. Minä kyselin yleislääkäriltä asiasta eikä hän osannut sanoa muuta kuin, että runsas vuoto kannattaa tutkia. Näiltä palstoilta haetaan aika paljon vertaistukea, kun asiantuntijatkaan eivät ole jumalan sana. Asioin yksityisellä gynekologilla ja kymmenen minuutin peruskäynnistä saa pulittaa lähemmäs satasen, joten ihan jokaisesta normista poikkeavasta jutusta ei herkästi lähtisi vastaanotolle. Eikä sinne pääsekään milloin vain! Kaiken kaikkiaan totean pillereiden pyörittämisestä, että vaatii naisilta aika paljon, etenkin henkistä kanttia -onko sen väärti?!

    Äänestä

  • moneen kertaan kirjoitti:

    Niinhän niissä sanotaan, että 3 kk pitäisi kärvistellä ennen kuin kannattaa tehdä päätelmiä sopivuudesta. Elimistö vaatii sopeutumisaikaa. Tapauksessani kummastuttaakin se, että häiriö alkoi vasta puolen vuoden käytön jälkeen eli ei nyt mitään sopeutumiseen liittyviä sivuvaikutuksia. Mutta ei kai me koneita olla. Minä kyselin yleislääkäriltä asiasta eikä hän osannut sanoa muuta kuin, että runsas vuoto kannattaa tutkia. Näiltä palstoilta haetaan aika paljon vertaistukea, kun asiantuntijatkaan eivät ole jumalan sana. Asioin yksityisellä gynekologilla ja kymmenen minuutin peruskäynnistä saa pulittaa lähemmäs satasen, joten ihan jokaisesta normista poikkeavasta jutusta ei herkästi lähtisi vastaanotolle. Eikä sinne pääsekään milloin vain! Kaiken kaikkiaan totean pillereiden pyörittämisestä, että vaatii naisilta aika paljon, etenkin henkistä kanttia -onko sen väärti?!

    Alkuvaiheessa toki niitä haittavaikutuksia voi tulla enemmän, mutta missään ei sanota etteivätkö oireet voisi alkaa myöhemmin. Ei se ole mitenkään erikoita, että vuotohäiriöt alkavat pidemmän käytön jälkeen. Toisilla voi alkaa ihan yllättäen vuosien käytön jälkeenkin. Koneita ei tosiaan olla.

    Ihmettelen kyllä yleislääkärin vastausta, koska esimerkiksi klamydian mahdollisuus pitäisi sulkea pois (jos siihen on pienintäkään mahdollisuutta). Se oireilee siis mahdollisesti ylimääräisenä vuotona. Ja toisaalta miten kukaan lääkäri voi olettaa, että pienestä ylimääräisestä tai väärässä kohtaa tulevasta vuodosta ei pitäisi välittää.

    Tosiaan ei ole jumalan sana, varsinkin kun valitettavan usein näyttää lääkäreiltä saavan ihan ihmeellisiä kommentteja ja neuvoja. Et ole ainoa, jonka ongelmaa on vähätelty.

    No joka tapauksessa, sinun asemassani seuraisin tilannetta kuukauden tai pari ja katsoisin miten tilanne kehittyy. Sitten lääkäriin jos ongelmat eivät asetu.

    Äänestä

Ota yhteys siihen lääkäriin, joka sinulle pillerireseptin kirjoitti. Sinä tarvitset toiset pillerit, jotta vuoto ei tule kesken liuskan.

Äänestä
  • en ole ketjun aloittaja, mutta jos tällainen tilanne, niin pitääkö lääkärille varata aika, vai voiko hoitaa myös puhelimitse jos joutuu vaihtamaan merkkiä vuotohäiriöiden takia?

    olen käynyt yksityisellä, ja on hurjan kallista ravata siellä alvariinsa... kirjoittavatko lääkärit reseptejä näin? entä vaatiiko reseptin uusiminen uuden käynnin vai uusivatko kun jättää reseptin uusittavaksi apteekkiin?

    Äänestä

  • hä??? kirjoitti:

    en ole ketjun aloittaja, mutta jos tällainen tilanne, niin pitääkö lääkärille varata aika, vai voiko hoitaa myös puhelimitse jos joutuu vaihtamaan merkkiä vuotohäiriöiden takia?

    olen käynyt yksityisellä, ja on hurjan kallista ravata siellä alvariinsa... kirjoittavatko lääkärit reseptejä näin? entä vaatiiko reseptin uusiminen uuden käynnin vai uusivatko kun jättää reseptin uusittavaksi apteekkiin?

    Olisi aika vastuutonta puhelimitse määrätä jokin resepti ihmiselle, jota ei ole tavannu. Varsinkin tilanteessa, jossa esiintyy ylimääräistä vuotoa. Täysin varmuudella ei voida kuitenkaan sanoa, että kyseessä on pillereistä johtuva vuoto, vaikka se kaikista todennäköisin vaihtoehto onkin. Usein näissä tilanteissa lisäksi tutkitaan hieman tarkemmin mistä on kyse.

    Eli yleensä ei onnistu puhelimitse, vaan pitää varata aika. Uusiminenkin riippuu ihan paikasta.

    Äänestä

Itse olen syönyt lähes 8 vuotta melko korkea hormoonisia pillereitä. Vuotohäiröt alkoivat 8 vuoden jälkeen. Menin hädissäni yksityiselle gynelle joka totesi vain, että normi läpäisyvuotoa, ei ultraa, ei mitään koetta. Minut lähetettiin kotiin vuotamaan. En nyt tiedä miten saan sen loppumaan. Kävin myös ehkäisyneuvojalla. Kaikki vain levittelevät käsiään, eikä oikein ketään ei kiinnosta.

Äänestä

No mene toiselle gynekologille ja pyydä vaginaaliultra plus hormonitas.mit. ym.

Mikä on ehkäisyneuvoja?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesis73 kirjoitti:

Aloitin puolisen vuotta sitten Yasminellet ongelmitta. Yritin myöhentää kesäkuun vuotoviikkoa jatkamalla suoraan toista liuskaa mutta vuoto alkoi "normaalisti". Jätin yrityksen kesken ja pidin taukoviikon, heinäkuu ok. Nyt elokuussa vuoto alkoi, kun pillereitä oli ottamatta 3-4 kpl. Onko vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu