Historia on historiaa ja muistot muistoja. Ne eivät lakkaa olemasta vaikka eroaisikin. Jos suhde on mennyt pettämisen takia huonoksi, ei siinä kannata roikkua sen takia että on yhteinen pitkä historia, sillä huonosta suhteesta tulee vain huonoja muistoja. Yhteinen historia vain pitenee, mutta muistuttaa maailmansotaa.
Syyt olla yhdessä ovat muut asiat.
Syyt olla yhdessä ovat muut asiat.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...sitten ovat niin painavia, että yhdessä pitää olla vaikka hampaat irvessä, vaikka toinen pettää?
suhteet pettämisen takia jää huonoksi. Vanhaan kumppaniinsa voi myös rakastua uudelleen. Täytyy tietysti tiedostaa "vanhan" suhteen epäkohdat ja yrittää "uudessa" suhteessa kiinnittää toiseen enemmän huomiota.
Ei minulla ole suhteestamme paljon erityisen huonoja muistoja. Huonoin on tähän mennessä eräs viikonloppu, jonka aikana vaimo selvitti kelpaavuuttaan toiselle miehelle. Siis koska hänellä oli todella huono itsetunto. En koe tilannettamme roikkumiseksi. Meillä on yhteinen lapsi ja koti ja viihdymme yhdessä. Entä jos suhde ei ole mennyt pettämisen takia huonoksi, vaan suhteen huonot puolet on pettämisen takia nostettu kuin kissa pöydälle?
puimiseen ja prosessointiin menee aikaa. Petetyksi tuleminen on niin loukkaavaa, ettei sitä voi antaa sormia näpsäyttämällä anteeksi ja sitten vain jatkaa elämää kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kyllä siinä miettii mitä hyviä asioita suhteessa on vielä jäljellä, voiko toiseen luottaa jatkossa ja miten käy jos erotaan.