tai ei siis kirkosta vaan eroa liitosta! Niin, vaikkapa rakennusliitosta.
Ai miksi vai?
Köyhälle työläiselle uskotellaan kaikenlaista. Maksa jäsenmaksu, niin etusi ajetaan, oli asia lähes mikä hyvänsä. Mutta yksinäisen työläisen palkkapussista jäsenmaksun muodossa nykyajan "Robin Hood" nyhtää sievoisen summan ei antaakseen sitä köyhille, vaan rikkaille politiikoille.
Ja työttömänä ollessa, sudet neuvovat ilkikurisesti miten ilmoitella eri asioista ja miten toimia eri asioissa. Ja kun susien neuvon mukaan toimitaan, joudutaan puille paljaille. Miksi on näin? Siksi kun köyhän työläisen etua ei ajatella, ei ajatella muuta kuin omaa palkkapussia luottamustehtävässä. Vastuuta ei kanneta, vaan köyhä työläinen on aina syyllinen, vaikka toimiikin saamiensa ohjeiden mukaan.
Eroa kirkosta
5
195
Vastaukset 5
- TyTYN
vaihda YTK:hin. Tiedät minne eurosi sijoitat.
- ehkä näin
Uhkailevat kaikenlaisilla viranomaisilla, kun köyhä työläinen on noudattanut virkailijoiden ohjeita, kun samat asiat joku muu virkailija tulkitseekin toisin. Tuntuu siltä, että kukaan virkailijoista ei todellakaan ole perillä siitä, miten asioita tulee ymmärtää, vaan jokainen tulkitsee niitä omalla tavallaan, ja toinen virkailija syyttää köyhää työtöntä, jos tämä on toiminut toisin asian tulkinneen virkailijan ohjeistuksen mukaan. Ihme peliä, ihme sekoilua. Onko tämä liitton lopun alkua?
- Hiphey!
Odotimme tuota pitkään. Vihdoin saivat palleille virkailijat, jotka eivät omaa samaa aatetta kuin jäsenet. Nyt kun tulkitsevat jäsenten asioita hetkenmielijohteissaan, ovat jäsenet valmiita valitsemaan riippumattoman työttömyyskassan.
- Ehkä paras ikinä
Hiphey! kirjoitti:
Odotimme tuota pitkään. Vihdoin saivat palleille virkailijat, jotka eivät omaa samaa aatetta kuin jäsenet. Nyt kun tulkitsevat jäsenten asioita hetkenmielijohteissaan, ovat jäsenet valmiita valitsemaan riippumattoman työttömyyskassan.
Sama tyyppi vastaa itse itselleen.
- Anonyymi
Jopa työtön joutuu nykyään maksamaan jäsen maksuja rakennusliitolla eikä mitään takeita että saat siitä mitään..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t901039Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää228840Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️72806- 51679
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien62627Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35581Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29547- 47529
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30525- 37520