Olen laskeskellut onko VHH todellisuudessa kallis (henkilökohtaisella painotuksella eli ottanut mukaan vai itse käyttämäni ruoka-aineet ja niistä ne rasvaa tai hiilareita runsaasti sisältävät koska muiden ruoka-aineiden osalta tilanne ei ole muuttunut). Tässä tuloksia:
Hinta euroa per 2500 kCal
Oululaisen jälkiuunipalat 6 euroa
kermajuusto 4,70 euroa
peruna 4 euroa
pasta 40 snt
voi 1 euro
pekoni 5,30 euroa
grillimakkara 4 euroa
majoneesi (kotitekoinen) 1 euro
riisi (tumma) 2 euroa
rypsiöljy 45 snt
Eli ei tule kalliimmaksi pastaa en söisi muutenkaan joka päivä ja majoneesi sekä rypsiöljy on halpaa. Perunan (ostettu pienissä pusseissa 1 euro/kg) ja ruisleivän (5 euroa/kg) korkea hinta kyllä ihmetyttää ... .
Hinta euroa per 2500 kCal
Oululaisen jälkiuunipalat 6 euroa
kermajuusto 4,70 euroa
peruna 4 euroa
pasta 40 snt
voi 1 euro
pekoni 5,30 euroa
grillimakkara 4 euroa
majoneesi (kotitekoinen) 1 euro
riisi (tumma) 2 euroa
rypsiöljy 45 snt
Eli ei tule kalliimmaksi pastaa en söisi muutenkaan joka päivä ja majoneesi sekä rypsiöljy on halpaa. Perunan (ostettu pienissä pusseissa 1 euro/kg) ja ruisleivän (5 euroa/kg) korkea hinta kyllä ihmetyttää ... .
Vastaukset 15
Vanhimmat
että VHH olisi kallis ruokavalio. Kävin eilen omassa K-marketissa ostamassa lihaa. Vähärasvainen porsaan ulkofilee oli 11,80 kilo ja kassler 7,50 kilo. VHH:laisena valitsin tietysti Kasslerin koska se on maukkaampaa rasvaisuutensa vuoksi. Rasvakammoinen hiilaristi joutuu ottamaan kalliimpaa rasvatonta. Sama on tilanne jauhelihojen osalta. Sika-nautaa saa aina halvemmalla kuin paistijauhelihaa.
Kasler on parempaa muutenkin, ulkkarista tulee kyllä hyviä sveitsinleikkeitä.
Mä en osta sika-nautaa juuri koskaan, sika on maukkaampaa ja sopii ruokiin, joissa rasva ei haittaa (miltei kaikki) ja naudan paistijauhelihaa ruokiin, joissa rasva haittaa (keitot, näihin rasvaksi sitten smetanaa). Musta esimerkiksi kastikkeet ovat parempia kun ne tehdään sian rasvaan eikä voihin enkä arastele käyttää vehnäjauhoa suuruksena. Sopii mun hiilarikiintiöön.
Tuossa mun listassa ei ole huomioitu leivänpäällysteitä, ne tekevät leivän vielä kalliimmaksi kun RHH:lla pitäisi käyttää vähärasvaisia (ja siksi vähäenergisiä) leikkeitä, jotka nostavat hintaa reippaasti. Esikerkiksi vastaavalla tavalla laskettu hinta keittokinkulle on 28 euroa/2500 kCal.
noista kumpaakaan.Täytyy tyytyä pajo halvempiin ruokiin.Hiitolainen:/
Tämä on halvin tietämäni VHH-ruoka.
Liota pavut (mä käytän mustapapuja, hinta 2.20 per kg ja turpoavat kovasti) ja keitä ne kypsäksi tai avaa valmis paputölkki (ei tomaattikastikkeessa). Paista pavut runsaassa rasvassa (laardi, voi, rypsäri) sipulin, valkosipulin ja chilin kanssa. Tämä on perinteinen Chili Non Carnen ohje.
Olen aloittelemassa VHH-dieettiä ja keräilen vinkkejä. Hienoa saa siis syödä papuja, luulin että niissäkin olisi paljon HH ? Rakastan papuruokia, erityisesti tomaatti, chili, valkosipuli juttujen kanssa.
löysin Finelistä papu ruskea/valkoinen hiilihydraatteja 39,5 g/100g. Ei se oikein mahdu VHH-ruokavalioon.
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=373&lang=fi
***
18 munan pakkaus 1,5€
400g A-luokan grillimakkaraa 1,95€
1 kg kukkakaalipakaste 1,8€
750g parsakaalipakaste 1,6€
500g rasvainen sika/nauta jauheliha 2,7€
500g voita 1,5€
1.25kg Valion arkijuustoa 6,2€
1 L oliiviöljyä 5€
Tässä siis karppaajan peruskamaa muut ovatkin sitten samaa kuten RHH:lla sinnittelevän eväät. Leipää ei tarvitse ostaa, ei riisiä, ei makarooneja jne.
VHH:lle ei kuulu:
- Oululaisen jälkiuunipalat
- peruna
- pasta
- riisi (tumma)
- rypsiöljy
Tulisi halvemmaksi jos lopettaisit prosessoitujen hiilareiden mussuttamisen!
Eikä ollut edes atkins.com:in sivuilla kielletyissä rasvoissa.
Mun tarkoitus oli siis verrata leivän,perunan,pastan,riisin hintaa päivän energiantarpeen tyydyttäjänä verrattuna erilaisiin rasvoihin ja rasvaisiin tuotteisiin. Eli siis RHH-tuotteet vs. VHH-tuotteet. Loppupäätelmänä se, että hiilarilisukkeet ovat yllättävän kalliita eikä VHH todellisuudessa ole kalliimpi kuin RHH kun otetaan huomioon energiatiheys (ääritapauksena tietysti makaronidieetti, joka ei kyllä maksa juuri mitään).
Jos on kriteerinä pelkästään hiilareiden välttäminen niin tuskin kovin paljoa kallistuu ruokakori. Jos sitten samaan aikaan alkaa katsomaan mitä mikin ruoka sisältää ja ehkä panostaa jonkinverran luomuun niin silloin kallistuu... Toisaalta tuoreista raaka-aineista tehty ruoka on sitten paljon parempaakin.
...ostamisen päiväsi kuluvat mukavasti auton ratissa kiertäessäsi kaikki luomutilat.
Niin että kyllä rahaa palaa eikä sitten tarvitse syödä muuta prosessoitua tuotetta kuin vitamiinilisiä, luomutuotteilla kun ei pysty millään kattamaan kaikkea vitamiinitarvetta. 24 h vuorokaudessa ei riitä kaiken sen hakemiseen ja valmistamiseen.
Kun suunnittelee asioita pikkaisen niin aika riittää ja tietysti menemättä äärimmäisyyksiin. Ja hyvä keittotaito auttaa kanssa niin jää aikaa perheelle ja harrastuksillekin
Tutustua esim. tähän, ja lopettaa tuon turhan paskanjauhamisen:
http://sundqvist.blogspot.com/2009/01/kilpailu-lautasmalli-vastaan-samin-vhh.html
Keittämällä ei prosessoitu tuote muutu luomuksi.
Onko sulla joku pakkomielle luomuun? Omapa on ongelmasi.