Hiilarit

illasta? Olen tässä nyt pitänyt tiukempaa linjaa ja nyt sitten pitäisi vihannekset ja kasvikset sisällytää ruokavalioon. Mutta kuitenkin näin alussa vasta sen 25hh verran.

Haluaisin tietää onko hiilarit parempi syödä aamulla ( tai no lounaaksi, en syö aamupalaa), vaiko päivälliseksi/illasta.
Harrastan jumppaa joten olisiko ennen sitä parempi? Yleensä ei kyllä ole nälkä vielä silloin kun on sinne lähtö, eli en syö ennen jumppaa.

Paljonko ollette muut laihduttaneet ja missä ajassa? Kuinka elämäntapa on pitänyt jälkeenpäin?

Vastauksia kiitos. Siitä saa tsemppiä !
4142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä syön niitä ruuan mukana tulevia hiilareita eniten päivällisellä, kun syön sen ainoan isomman aterian, siinä iltapäivällä klo. 14-17 välillä. Aamuisin ja iltaisin niitä tulee lähinnä nakeista ja kahviin lisätystä maidosta eipä muusta, silloin pääaterialla pyrin syömään kasviksia lihan tai kalan kanssa. Muuten en osaa sinua neuvoa, kun tätä voi jokainen toteuttaa ihan, niin kuin haluaa, mielestäni voit syödä ne päivän hiilarit ihan silloin, kun sinulle itsellesi se parhaiten sopii.
Minä olen nyt ollut 4 kk tällä VHH ruokavaliolla ja painoa on tippunut 28,2 kiloa, suurin etu on ollut se, että olen voinut lopettaa insuliinin käytön kokonaan. Luulen kyllä, että saamieni kokemusten perusteella tulen jatkamaan tätä ruokavaliota loppuelämäni, sillä 2 tyypin diabeetikolle tämä on ollut paras koko sairastumisen jälkeen kokeilluista. Muuten enemmän minun VHH ruokavaliostani on kirjoitettu sellaisessa keskusteluosiossa, jonka otsikko on "Kuinka kävikään, kun aloitin VHH.n"

Kesäterveisin Risto 51 v

Äänestä

Itse en ole sen kummemmin suunnitellut, koska syön päivän hiilihydraatit. Joskus menee viipale leipää aamupalan kanssa, joskus otan sen iltapalaksi. Minä en niin tarkkaan laske enkä aseta tiukkoja rajoja itselleni.

Olen kesän alusta, eli pian taitaaki tulla 4kk täyteen, syönyt hiilihydraattitietoisesti. Ensimmäisen kuukauden aikana putosi 3kg, sen jälkeen paino onkin pysynyt suunnilleen samana - todennäköisesti lipsumisten takia (ollut kutakuinkin joka vkloppu heinäkuussa ja elokuussa jotku juhlat tai festarit satunnaiset uudetperunat ja lomaruoat reissussa). Mukavaa on, ettei kilot kuitenkaan ole tullut takaisin, vaikka on tullut syötyä täytekakkua, uusiaperunoita, grillattua maissia, pastaa ravintolassa jne. Päätin heti alussa, etten anna tämän ruokavalion pilata elämäni, vaan jos tarjotaan täytekakkua ja sen seitsemän sorttia, syön tottakai. Enkä halunnut ulkomaanlomalla jäädä paitsi paikallisista herkuista, joten silloin tuli hiilihydraatteja syötyä.

Ylipainoinen en ollut tosin alkuunkaan, BMI normaalipainon ylärajalla, itse haluaisin vielä saman verran pudottaa. Pitääpä palata ensi viikon liikuntapainotteisen lomareissun jälkeen taas tiukemmalle "kuurille". En tosin koe, että tämä olisi mikään kuuri. Ei se ole kovin vaikeaa tai rankkaa korvata perunat, pastat tai riisit muulla ja vaihtaa pullamössöleipä laadukkaaseen tummaan leipään ja vähentää viipalemäärää. Kasviksista ja juureksista saa ihan maittavat lisukkeet kanalle, lihalle ja kalalle :)

Äänestä

hiilarit kokonaan. Itse aloitin 2kk sitten, painoa lähtenyt 10kg. En syö mitään missä on hiilareita eikä kehoni niitä vaadi. Joskus on hyvä rouskuttaa kurkkua ja dipata sitä majoneesiin. Mikä sopii toiselle, ei välttämättä sovi toiselle. Itse tiedät parhaiten, mutta jos olet aloittelija, niin suosittelen 2 ensimmäistä viikkoa ihan täysin ilman hiilareita. Voi olla että tämän jälkeen et enää haluakkaan pullamussuja ja muita herkkuja, itselleni kävi niin.

Äänestä
  • tehnyt, nyt sitten ajattelin lisätä kasvikset joukkoon, en mitään ylettömiä määriä mutta kuitenkin. Mielummin syön salaatin kanssa vaikka kanaa kuin pelkästään. Mielestäni pullamussut ja herkut eivät ole saalaattia vaan terveellistä ja piristää vähän tuota yksitoikkoista liha,kalaa kanaa ruokaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aamusta vai kirjoitti:

illasta? Olen tässä nyt pitänyt tiukempaa linjaa ja nyt sitten pitäisi vihannekset ja kasvikset sisällytää ruokavalioon. Mutta kuitenkin näin alussa vasta sen 25hh verran.

Haluaisin tietää onko hiilarit parempi syödä aamulla ( tai no lounaaksi, en syö aamupalaa), vaiko päivälliseksi/illasta.
Harrastan jumppaa joten olisiko ennen sitä parempi? Yleensä ei kyllä ole nälkä vielä silloin kun on sinne lähtö, eli en syö ennen jumppaa.

Paljonko ollette muut laihduttaneet ja missä ajassa? Kuinka elämäntapa on pitänyt jälkeenpäin?

Vastauksia kiitos. Siitä saa tsemppiä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu