Lähetin sähköisen hakemuksen yritykseen ja huomasin vasta nyt että lähetin tiedoston Word-asiakirja muodossa, enkä RTF-muodossa.
Onko sillä väliä?
Haluaisin tämän työpaikan, enemmän kuin mitään ikinä ja harmittaa jos paikka menee sivu suun vain sen takia etteivät he saa tiedostoa jossa CV on, auki.
Onko sillä väliä?
Haluaisin tämän työpaikan, enemmän kuin mitään ikinä ja harmittaa jos paikka menee sivu suun vain sen takia etteivät he saa tiedostoa jossa CV on, auki.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niin siis liitetyssä tiedostossa on CV.
En ole tuota asiaa tullut edes ajatelleeksi, ne kerrat kun olen CV:n laittanut niin se on ollut Wordin kautta. Lienevätkö saaneet auki, en tiedä?
Laita nyt ihmeessä toinen hakemus perään.. eipähän jää harmittamaan. Asioitahan voi aina täydentää ja varmistella. Iso se vaan on :)
Ongelma on siinä että tämän yrityksen nettisivuille kirjaudutaan tunnuksilla enkä pääse muuttamaan hakemusta saati lähettää uutta.
Lähetin yhteyshenkilölle sähköpostia, ja kerroin tilanteen ja kysyin että, lähetänkö uudestaan CV:n RTF muodossa vai onko tuo ok?
Oliko ihan tyhmä idea lähettää yheyshenkilölle tollanen viesti!
Mä haluan sen paikan enemmän ku mitään muuta!!!
Siinähän se sinnikkyys punnitaan.. soitteleppa sinne hakemuksesi perään, on monesti paljon nopeampi ja varmempi tapa edetä asioissa. Varmistus on pelkkää :)
....laittanut .doc -muodossa. Haastatteluihinkin olen päässyt, joten ilmeisesti aukikin on saatu.
Useimmiten halutaankin .doc:ina , myös pdf käy, miksei tietenkin rtf:kin. Office- formaateissa kannattaa tosin tsekata, että metadatan mukana ei mene mitään mielenkiintoista mukana....
"Office- formaateissa kannattaa tosin tsekata, että metadatan mukana ei mene mitään mielenkiintoista mukana"....
Mitä tarkoitat tuolla? Mitä sen metadatan kautta voi mennä mukana? Mikä on metadata?
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2006/04/20/office-tiedostot-vuotavat-piilodataa-internetissa/20066778/66
No eihän se ole noin ANKARAA, jokaisessa firmassa on toivonmukaan Office paketti olipa se sitten OpenOffice tai MS:n vastaava.
Niin nimenomaan: TOIVONMUKAAN.
Mutta haluaisin olla 100% varma, että tiedostoni saadaan auki!
elikkä työnantaja huomaa minkä tunarin kanssa on tekemisissä, myöhäistä. Suosittelen stressin unohtamista ja kaljoittelu-uran aloittamista
Siis TÄ? Sanoin työnantajalle että lähetin CV:n Word-asiakirja -muodossa ja että HALUAAKO hän sen vielä varm. vuoksi RTF muodossa, en missään vaiheessa sanonut että lähetin tekstin vahingossa Word asiakirja -muodossa.
Joten en sano että olisin mitenkään tehnyt itsestäni tunarin kuvaa.
Mitä suuremmasta firmasta on kysymys, sen varmempaa on, että firmassa on käytössä ms office. On aikalailla turhaa murehtia asian tiimoilta, jos se rtf aukeaa niin aukeaa myös ms:n tiedostomuodot.
Mä laitan yleensä pdf-muodossa, kun sen saa varmemmin auki. Tosin suurimmalla osalla porukoista on kuitenkin se word töissä. Joku on tosin joskus jo ilmoituksessa sanonut haluavansa sen tietyssä muodossa tai ettei halua liitetiedostoja.
käytännössä sama ohjelma, joka aukaisee .rtf dokun aukaisee .doc myös.