Ebba Grön.

Basker

Kävin 1970-luvun lopussa ja 1980-luvun alussa kesätöissä Tukholmassa. Siellä opin diggaamaan Ebba Gröniä. Lyhyesti sanottuna: se bändi oli Ruotsin Ratsia. Sen jälkeen, kun Ebba Grön muutti muotoaan Imperiet´iksi ja sen jälkeen vain kutistuen pelkäksi Thåströmiksi, koko loistava yhtye kuivui kokoon. Sen jälkeen, kun olin käynyt turistimatkalla Berliinin muurilla, tämä Ebban laulu tuli minulle tärkeäksi:

http://www.youtube.com/watch?v=5UixoD1GYyQ

10

1799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punk rokkari

      Ebba Grön oli helvetin kova bändi. Ja Imperiet myös. Yhä kuulostaa levyt hyviltä.

      • Ikävä kertoa julma totuus, mutta Imperiet oiikin sitten jo ihan höpöpoppia. Thåström on joissakin yhteyksissä soolokeikoillaan heittänyt vanhoja Ebba Grönin biisejä. Hän on Ruotsin Pelle Miljoona tai jotain.


      • Meikäläinenkin

        On ihan Ruotsista hakenut 2000-luvun alussa Ebba Grön 1978-1982 kokoelman. Staten& kapitalet iskee vieläkin täysillä.


    • Ronnie Biggs

      Ebba oli aikanaan parasta mitä Ruotsilla oli tarjota. Todistin keikkaa Kaivarin ilmaiskonsertissa, eipä ollut pettymys. Vieläkin tulee joskus kuunneltua. Imperiet ei iskenyt ja Thåströmin ura jäänyt unholaan. Tekee kait vieläkin musaa, mihinkäs sitä koira karvoistaan. Kaivarin konserteissa muitakin hyviä bändejä, mm. Stiff Little Fingers, joka sykkii edelleen Jake Burnsin komennossa.
      Mahtoiko muuten olla vitsi, kun Ebban basisti ilmoitti suosikkiartistikseen Frank Zappan? Eihän Zapassa vikaa ole, mutta bändit olivat kyllä eri planeetoilta.

      • keijopunk

        olivat she-male kopla.


      • Punk Uuno

        Ebba Grön lauloi ruotsiksi. Ja on ainoa ruotsalainen artisti jonka musassa kieli ei ole haitannut. Hienoja tarttuvia punk/uuden aallon biisejä.


      • jaa Ebba, nej Abba
        Punk Uuno kirjoitti:

        Ebba Grön lauloi ruotsiksi. Ja on ainoa ruotsalainen artisti jonka musassa kieli ei ole haitannut. Hienoja tarttuvia punk/uuden aallon biisejä.

        Thåströmillä on jotain hyviä biisejä soolotuotannossakin. Ja Imperietilläkin oli muistaakseni mageita stygejä...


      • :o
        Punk Uuno kirjoitti:

        Ebba Grön lauloi ruotsiksi. Ja on ainoa ruotsalainen artisti jonka musassa kieli ei ole haitannut. Hienoja tarttuvia punk/uuden aallon biisejä.

        On niitä muitakin todella hyviä ruotsinkielisiä (punk)bändeä - esim. KSMB, Dia Pslama, Docent Död...


    • lip

      heh heh

      • lips

        pitäkee persut huolta vaan kotimaastanne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      66
      3360
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2370
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1888
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      171
      1619
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      89
      1500
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      76
      1454
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1446
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      71
      1226
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1150
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      35
      1108
    Aihe