Ebba Grön.

Basker

Kävin 1970-luvun lopussa ja 1980-luvun alussa kesätöissä Tukholmassa. Siellä opin diggaamaan Ebba Gröniä. Lyhyesti sanottuna: se bändi oli Ruotsin Ratsia. Sen jälkeen, kun Ebba Grön muutti muotoaan Imperiet´iksi ja sen jälkeen vain kutistuen pelkäksi Thåströmiksi, koko loistava yhtye kuivui kokoon. Sen jälkeen, kun olin käynyt turistimatkalla Berliinin muurilla, tämä Ebban laulu tuli minulle tärkeäksi:

http://www.youtube.com/watch?v=5UixoD1GYyQ

10

1812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punk rokkari

      Ebba Grön oli helvetin kova bändi. Ja Imperiet myös. Yhä kuulostaa levyt hyviltä.

      • Ikävä kertoa julma totuus, mutta Imperiet oiikin sitten jo ihan höpöpoppia. Thåström on joissakin yhteyksissä soolokeikoillaan heittänyt vanhoja Ebba Grönin biisejä. Hän on Ruotsin Pelle Miljoona tai jotain.


      • Meikäläinenkin

        On ihan Ruotsista hakenut 2000-luvun alussa Ebba Grön 1978-1982 kokoelman. Staten& kapitalet iskee vieläkin täysillä.


    • Ronnie Biggs

      Ebba oli aikanaan parasta mitä Ruotsilla oli tarjota. Todistin keikkaa Kaivarin ilmaiskonsertissa, eipä ollut pettymys. Vieläkin tulee joskus kuunneltua. Imperiet ei iskenyt ja Thåströmin ura jäänyt unholaan. Tekee kait vieläkin musaa, mihinkäs sitä koira karvoistaan. Kaivarin konserteissa muitakin hyviä bändejä, mm. Stiff Little Fingers, joka sykkii edelleen Jake Burnsin komennossa.
      Mahtoiko muuten olla vitsi, kun Ebban basisti ilmoitti suosikkiartistikseen Frank Zappan? Eihän Zapassa vikaa ole, mutta bändit olivat kyllä eri planeetoilta.

      • keijopunk

        olivat she-male kopla.


      • Punk Uuno

        Ebba Grön lauloi ruotsiksi. Ja on ainoa ruotsalainen artisti jonka musassa kieli ei ole haitannut. Hienoja tarttuvia punk/uuden aallon biisejä.


      • jaa Ebba, nej Abba
        Punk Uuno kirjoitti:

        Ebba Grön lauloi ruotsiksi. Ja on ainoa ruotsalainen artisti jonka musassa kieli ei ole haitannut. Hienoja tarttuvia punk/uuden aallon biisejä.

        Thåströmillä on jotain hyviä biisejä soolotuotannossakin. Ja Imperietilläkin oli muistaakseni mageita stygejä...


      • :o
        Punk Uuno kirjoitti:

        Ebba Grön lauloi ruotsiksi. Ja on ainoa ruotsalainen artisti jonka musassa kieli ei ole haitannut. Hienoja tarttuvia punk/uuden aallon biisejä.

        On niitä muitakin todella hyviä ruotsinkielisiä (punk)bändeä - esim. KSMB, Dia Pslama, Docent Död...


    • lip

      heh heh

      • lips

        pitäkee persut huolta vaan kotimaastanne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      172
      6293
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1744
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1528
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1280
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      962
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      32
      879
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      97
      856
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      809
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      231
      775
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      759
    Aihe