Haltin pyörälaukkujen kiinnitys

tietämätön1

Ostin elämäni ensimmäiset pyörälaukut, Haltin Q2. Usein mukana erinäistä tavaraa, kun liikkeelle lähtee ja koin hankalaksi kuljettaa isoa reppua.

Miten nuo laukut kiinnitetään oikeaoppisesti pyörään. Yläkoukut paikalleen tottakai. Sitten tuossa alempana sivuttain oleva koukku joka liikkuu kiskoa pitkin. Kuuluuko se kiristää liikumattomaksi, kun löytää oikean paikkansa?

Onko muita vinkkejä mitä aloittelijan kannattaa ottaa huomioon?

Kiitos vastauksista jo etukäteen. :D

5

2783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uimaanko

      Muutama vuosi sitten oli Haltilla hyvä pyörälaukku. Hyvä tilava laukku, näppärä kansi ja pätevä joussikoukkukiinnitys. Se poistui jostain syystä mallistosta. Harmi sillä toinen varastettiin. Lisäksi toine jousikoukkukiintyksen lukko on rikki... saakohan noita varaosia jostain?

      Tuolla koukusta josta ylempänä kysytään ei ole tavallisessa ajossa paljon iloa. Kyllä tapaan sen siihen tarakan tukiraudan kohtaan asettaa vaikka kolmipyränojakissa ei siitä varsinaista hyötyä ole. Se kai on tehty pystypyörän nopeaa väistöliikettä varten, ettei painavan laukun heilahdus kaada pyöräiljää?

    • eienää halteja

      Haltin QQ laukku (Myynnissä mm Budgetsport) on hengenvaarallinen. Muoviset kannakkeet murtuvat alle viikossa!

      Todella lohduttavaa saada 19,90 e takaisin kun vaivautuu palauttamaan liikkeeseen, kun miettii mitä olisi voinut käydä laukun pudotessa kadun sijaan pinnojen väliin.

      Tämä varoituksena ja yleisenä julkisena valituksena tuotteen luokattomasta laadusta.

    • Onko kellään kokemuksia bilteman pyörälaukuista? Ovat ainakin edullisia mutta miten laadukkaita ne ovat?

    • Alkup. Maantiepyöräi

      B-kaupan laukuista Ortlieb kopio on ihan ok satunnaiseen käyttöön. Väri on nykyään musta, mikä ei ole oikein fiksu.

      Sarjaan kuuluu takalaukut (2 erilaista), etulaukut ja satulalaukku. Valitettavasti sarjassa ei ole tankolaukkua.

      • Das Gut

        Ortlieb on paras, köyhän ei kannata ostaa pas..., vain parasta niin säästyy rahaa pitkässä juoksussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      34
      2438
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      104
      2329
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      19
      1376
    4. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1227
    5. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      33
      1162
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      30
      966
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      72
      887
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      11
      821
    9. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      755
    10. Sammuuko meillä

      Kipinä kun ei enää nähdä
      Ikävä
      56
      744
    Aihe