..onpaouto otus tuo etana. Vain pää ja jalka ja silmätkin heiluu päässä tappien varassa. Mutta onpa se herkullinen ja edullinen liharuoka. Sillä aikaa, kun miesväki mesästää sorsiansa, voi emännät keräillä iltapalaksi etanoita. Ne huuhdellaan puhtaiksi ja keittään parikymmentä minsaa. Sitten muffinsvuuan pohjalle tai uunivuokaan ja päälle aurajuustoa. Uunissa kuorrutettuna niistä tulee herkullinen iltapala, jonka voi tarjoilla omatekoisen patongin keralla. Tai sitten ne voi ruskistaa pannullakin:
Merietanat
------------
1,35 kg merietanoita kuorineen
60 ml neitsytoliiviöljyä
2 valkosipulinkynttä, murskattuna
1 tuore chilipippuri, pilkottuna
235 ml valkoviiniä
suolaa
nippu tuoretta liuskalehtistä persiljaa, pilkottuna
tukevia hammastikkuja
Tee näin:
- Puhdista ja kypsennä etanat keittämällä niitä noin 20 minuuttia kattilassa. Tämä poistaa hiekan etanan koteloista ja kypsentää lihan.
- Kuumenna öljy pannulla ja ruskista valkosipuli ja chili.
- Lisää etanat ja valkoviini ja keitä vielä muutama minuutti.
- Lisää suola, persilja ja sekoita hyvin.
- Tarjoile välittömästi.
- Tarjoa syöjille hammastikut, joilla he voivat helposti kaivaa etanan lihan ulos kuorestaan
Merietanat
------------
1,35 kg merietanoita kuorineen
60 ml neitsytoliiviöljyä
2 valkosipulinkynttä, murskattuna
1 tuore chilipippuri, pilkottuna
235 ml valkoviiniä
suolaa
nippu tuoretta liuskalehtistä persiljaa, pilkottuna
tukevia hammastikkuja
Tee näin:
- Puhdista ja kypsennä etanat keittämällä niitä noin 20 minuuttia kattilassa. Tämä poistaa hiekan etanan koteloista ja kypsentää lihan.
- Kuumenna öljy pannulla ja ruskista valkosipuli ja chili.
- Lisää etanat ja valkoviini ja keitä vielä muutama minuutti.
- Lisää suola, persilja ja sekoita hyvin.
- Tarjoile välittömästi.
- Tarjoa syöjille hammastikut, joilla he voivat helposti kaivaa etanan lihan ulos kuorestaan
Vastaukset 45
Vanhimmat
ja munuaisten mieluuskuluttajana popsin myøs etanoita mieluusti. erittain hyva høystø tulee, kun silppuaa pannulle munuaisia etanoita ja pekonia. sipulia sitten ja dijon-sinappia ja kermaa. pernojen kanssa suoraan kulinaristin taivaasta!
jos haluaa sisaelintaa høystøa viela hitusen niin eikun maksaa sekaan.
maukasta maanantaita :-)
..nautinto onkaan tuo reseptisi : ) Mikään missä on dijon-sinappia ja pekonia tahi aurajuustoa ei voi olla pahaa. Ei edes etanaiset : )
Mukavaa maanantaita myös sinulle, täällä on vähän viileää, mutta aurinkoista . )
kuvat jotka googlettamalla löysin, olivat kaikki jonkinlaisia kuorettomia nilviäisiä eri valtameristä. Ainoa kuorellinen minkä suomesta löysin oli Lehtokotilo, etanaravintoloissakin tunnuttiin tarjoavan pääasiassa ulkomailta tuotuja etanoita.
..etanat nyt näyttävät sellaiselta herkulta,
etten ole pahemmin eri lajeihin halunnut
tutustua. Tuon merietanan nappasin mtv3:n
respeteistä sen enempää pohtimatta aihetta.
(Luulin olevani kirjoittamassa huuhaalle,
jossa saakin olla epätarkkuuksia kirjoittelussa)
Resepti on täältä:
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto.shtml/sarjat/maku_vie_italiaan/reseptit?552028
Täällä löytyy onkiliero ruokamahdollisuus:
http://wapedia.mobi/fi/Kotilo
Jos nyt joku innostuu etanoita kokeilemaan,
niin ne taitaa pitää paastolla ensin pari päivää että
niitten suoli tyhjenee, tai sitten ruokkia
vehnäjauhoilla samasta syystä
En ole koskaan kokeillutkaan tuota tuuporia etanoiden
hävittämiseen. Voisihan se olla hyväkin keino.
Tuuporia tassille vihannespenkin
viereen. Etanat menee sitä juomaan ja juovuspäissään
hukkuvat olueeseen : )
muuttunut ja jos kopsaat jostakin niin silloin sitaatti merkintä puuttuu
..onko nyt lounas syömättä vai mikä kiukuttaa : ) Kerroppa mammale huolesi, kyllä se helpottaa.. : )
Milloinkas resepteihin on sitaatteja laitettu?
kunnon kiljanderi ja juottaa sitä etanoille, kyllä henki varmasti lähtisi. Kovin suuria määriä sitä ei kannata sinne vihannespenkin viereen astioissa laittaa, vielä vähemmän jättää kokonaista kiljusankkoa näkyville. Saattaa aamulla löytyä muuten hieman isompia juojia juovuspäissään pökertyneenä aineen voimasta. Voin vankalla kokemuksella tämän poikeaksi todistaa, tosin nykyään ei ole enää tuollaisia harrastuksia.
..tuopa onkin hyvä keino. Jahka laitan noista luumuista vuosikertaviiniä tulemaan omiin häihini, niin voin sen mäskin juottaa etanoille. Eipä mene mitään hukkaan : ) Sen voin oikein pesuvadissa laittaa puutarhan nurkkaan, saavat siitä sitten ketut, jänikset, peurat, naapurien kissat sammuttaa janonsa : )
Loput voin kaataa vesimyyrän koloihin. Jospa nuo siitä kiitollisena jättäisivät viljelykseni rauhaan : )
Terveisin nimim. "Perunat varastettu"
myyrän koloon työntää! Niihin on huomattavasti sopivampaa laittaa muoviletkua jonka toisen pään työnnät kiini auton pakoputkeen, ja sitten eikun vaan tunniksi tyhjäkäynnille! Melekosen sitkee sieluista myyräkantaa on oltava mikäli meinaa käytävissään vielä piileskellä. Ulos sieltä on päästävä ja hyvin äkkiä, vaan sinäpä oletkin koiran ja koivuhalon kanssa jo valmiusasemissa!
..varoitustauluja nurmikolle. Se oli niin kaiveltu jalanmentäviä reikiä täyteen, että liikkuminen oli vaarallista. Vai on muka myyrät vähissä tänä vuonna...PAH...mun nurtsille ne on kaikki kerääntyneet : (
vain huuhaalle
..enpä usko, taidan siirtää tuonne K-18 sivulle. Tämähän on niin julmetun raakaa tekstiä. Viattomat luontokappaleet laitetaan elävänä kattilaan : )
jos jätetään tuosta pois nuo yrtit ja valkosipuli yms ylimääräiset mausteet ja laitettais pelkkä suola.;)
Sitä syö vaikka paskaa, jos tarpeeksi mausteilla turrutettu.;D
..toinen toistaan ihmeellisempiä ruokia. Jos ei ole joku kriisitilanne, niin kyllä minulta nuo etanat ja simpukat jäävät syömättä. Oli ne nyt sitten piilotettu miten hyvänsä : )
Mieluimmin vaikka lanttuva.DDD
..etanat, sammakot, simpukat...ne saapi jäädä tarjoiluastioihin minun kohdallani : )
noita menee kiloon? Uskoisin ainakin, että ruokahalu lähtee neljältä hengeltä millekkä tuo satsi olisi tarkoitettu. Minä kun olen aina luullut, että ne etanaiset on jotakin terroristeja.
..ettei ne espanjalaiset tappajaetanat tule ja haukkaa varpaasta : ) Ne ovat kovin vaarallisia otuksia : )
Kyllähän ne etanat puutarhassa aikamoista jälkeä tekevät kasvien lehdille. Mulla on ollut joskus paljonkin ongelmia niiden kanssa. Sitten menin yleismyrkyn (käy voikukille ja etanoille) eli kahvipannuni kanssa taisteluun. Kaasin kiehuvaa vettä etanoiden päälle. Jäljelle jäänyt keitetty limainen raato ei kyllä tehnyt minkäänlaista lautaselle kutsuvaa vaikutusta. Sinne jätin lintujen ruuaksi : )
Vaan onhan ne aika inhimillisiäkin, kun niitä kiinnostaa lautaselle kaadettu oluttilkkanen, niin että kiiruhtavat sitä juomaan : )
onkin saanut nimensä, tosi vaarallisia noi etanaiset, tai no... tuli vaan mieleen. Oluttehtaan mainoksia, elä usko, ukot keksiny. Sympaattisiahan ne nilviäiset, varsinkin ne kotilot, en raaskis juottaa huppeliin.
..josta en ole kuullutkaan : )
Tottakai uskon mainoksiin. Olen uskonut siitä ihanasta laulusta lähtien "Vain xxxxx saa kätennee niin pooskenpeehmeiksiii.." meillä kun ei koskaan ollut xxxxxa ja kädet olivat tosi karheat : ) Tai entäs se "Yhdeksän filmitähteä kymmenestä käyttää xxx-sappuaa.." meillä oli mäntysuopaa, eikä minusta siksi tullut filmitähteä : )
varmaan hyvin perille toi mainos, alakoulussa nääs joutuvat tuon tuostakin suuta pesemään, ai että nyt on siloset posket. Kotona sitte tuli ryppjä toiseen päähän sitäki enemmän, ei oppi ojaan kaada.
En pidä etanoita enkä pääskysen pesiä liharuokana, kun on nähty se oikea K-kaupan Väiskin Lihatiskikin jo, vähittäiskaupassa vain.
Viru -hotellin takapihalla aamuyöllä 4 maissa.Piti karata ulos tupakille, kun kumppani ei oikein sauhusta välittänyt.
Siellä se tiskis, ei ehkä ihan tuoretta tavaraa. Pari bussilastia naisia, suomeksi tai vähän savoksi ihmettelemässä isoon ääneen, "kun kukaan ukoista ei edes yritä, vaikka ohi lappaa pilvin himmein ja hameen helmat jo melkein kurkussa". Eivät ehkä tajunneet, että se ohikulkeva perushämäläinenkin osasi suomea.
Ei auttanut kuin pistää kiivaasti juoksuksi leinin syömillä koivilla, ettei olisi ihan näkösällä purskahtanut nauruun. Ehdin nurkan taakse nortille ja sitten jotenkuten vakain naamoin takaisin.
Nuo haarapääskyt eivät suinkaan olleet paikallisia eikä edes idästä tulleita. Ihan laatutavaraa pohjolan puolesta kotomaasta, mitä nyt vähän iloliemellä marinoituja.
..ei kai nyt sentään tuollaista käytöstä :? Mahtoi naurattaa. Olisit vaan reippaasti tervehtinyt suomeksi. Olisi kintut säästyneet ravaamiselta ja olisi ollut enemmän naurettavaa hämmästyneissä ilmeissä : )
saisiko lyhenpänä versiona .
..kourallinen etanoita päivässä pitää veriarvot hyvänä : )
Terveellinen ja edullinen herkku on pihanurmikolla asusteleva etana : )
on jo luultavasti omissa pöksyissäsi. Hyvä kikka: Tunge sinne täysi vessapaperirulla. Tytöt luulevat, että siellä voisi ollakin jotain.
saisiko lyhenpänä versiona .
♪♫ SYÖKÄÄ ETANOITA ♪♫
..merimakkaraa merikorvassa..bretagnen merikaalilla höystettyny? ytyä ytyä
..merihevosilla. Pöytäliinana merilevää, joka on koristettu meritähdillä ja merivuokoilla : ) Kyllä on niin merellistä että : )
En IKINÄ laita suuhuni tollasii, yäääk :(
merimakkaraa
http://cartinafinland.fi/kuvapankki/imagebank/image/26/26382/Merimakkara - Holothuroidea.jpg
merikorvaa http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Haliotis_tuberculata_tuberculata.jpg/250px-Haliotis_tuberculata_tuberculata.jpg
Ei tommosii merenelävii...Kalaa syön ja katkarapuja...
..simpukat ja äyriäiskäyriäiset..
simpukat ja äyriäiset...joitakin olen kyllä maistellut...jopa friteerattuja mustekaloja, eikä lainkaan ollut huonoja...
..mielipide, juu kerran minäkin melkein söin yhden simpukan : )
jälkiruoka nyt tiedossa.;)
Testailin juuri tätä luomustani...
maustamatonta jogurttia 1 dl
Oboy-kaakaojuomaa 1 tl
Marianne-crush karkkia 1 rkl
Sekoitat hyvin ja annat tekeytyä jääkaapissa puoli tuntia, jos maltat.;)
Juhlavan vaihtoehdon saat tuosta laittamalla puolet maustamatonta jogurttia ja puolet valion vaniljakastiketta.:)
Maistuu taatusti hyvälle ja annoskoon voit tuosta itse muokata mieleiseksi.:)
..kaakaota jukurtin kanssa olenkin syönyt ennen, mutta noita Marianne-crush karkkia en ole älynnyt vielä siihen sekottaa *huokaus*
Laahustanpa tässä keittiöön syömään VLC-laihispöperöä, tuli jotenkin nälkä : )
Monessa noista etana- ja äyriäisresepteissä
vaikuttaa olevan melko vahvasti mausteita.
On chiliä, valkosipulia, valkkaria, jne....
Mahtaisko tuota etanaa kukaan ihan ilman mausteita syödä?
Huomaisko vieraat illanvietossa jos etanat puuttuis kokonaan?
Laittais vaikka sellasia säilykeherkkusieniä tilalle.
Eiks neki oo sellasia löllöjä. Niitä vaan kuppiin.
Saattaa olla että riippuu vieraista ja heidän kunnostakin.
..palanpainikkeena käytettävät ruokajuomat ovat sellaisia, että ne vaativat väkevät mausteet. Ja mausteet unohduttavat sen mitä ollaan syömässä. Ennenhän niitä mausteita käytettiinkin peittämään esim. lihan eltaantunut maku. Silloinhan ei ollut jääkaappeja, eikä pakastimia, joten ruoka ei aina ollut ihan tuoretta : )
Yhdessä entisistä typaikoissani oli syksyisin tapana pitää
Silmujuhlat.
Silmu on sama otus jota Nahkiaiseksi muualla kutsutaan.
Siellä väki niitä hiillostettuja, tai halstrattuja kuten siellä sanottiin,
otuksia söivät.
Eivät kuitenkaan kaikki.
Osa ei voinut laittaa mokomaa raadonsyöjää edes suuhunsa.
Tyytyivät niihin palanpainikkeisiin, eli raakaan kossuun.
Moni sanoi, ettei pystyisi edes syömään ilman tuota kossua.
Siinäkin siis makuelämys peitettiin.
Eikä kaikki edes kaivannut kossua kummempaa.
..en ole koskaan maistanutkaan. Piti oikein wikipediasta mennä katsomaan kuva. Ulkonäön perusteella en ainakaan tuota hylkisi. ihan kalaltahan se näytti. Ja väittävät wikipediassa, että maistuu hyvältä:
"Nahkiainen on melko rasvainen ja ruodoton. Sitä myydään usein paistettuna tai savustettuna. Lihassa on hienostunut maku, ja se sopii mainiosti myös grillattavaksi ja erilaisiin muhennoksiin.
Suomessa nahkiainen valmistetaan yleensä niin, että se nirhataan ja sotketaan suolassa. Kun veri on valunut pois, nahkiainen paistetaan leppähaloilla ritilän päällä uunissa."
"
Betonimyllyssä pyörittivät suolavedessä veret pois ja sitten
hiilloksen päälle grillautumaan.
Minua vaan kammoksutti kun jotkut kertoivat, että
Kymijokeen hukkuneet olivat aina löydettäessä täynnä nahkiaisia.
Niillä kun on sellainen imu-suu jolla tarttuvat
kuin imukupit ravintoonsa....
Niitä sitten jotkut herkkunä syövät.
..kyllä mulla olisi jäänyt syömättä :( Kauhea ajatus. Vaikka onhan niitä ihmissyöjäkaloja, jotka ihan eläväänkin lihaan käyvät käsiksi. Ja sitten herkkuna syödään, niinkuin esim. haikalaa : )
hyvää yötä sinulle, lähden tästä nukkumaan : )
Lähden itsekin.
Aamulla töihin.